خرید و قیمت آسانسور

جهت جابجایی و حمل سرنشینان در یک ساختمان از سه روش می توان بهره گرفت: آسانسور، پله برقی و یا پیاده رو متحرک، که این تجهیزات با توجه به میزان استفاده با قدرت های مختلفی طراحی و ساخته می شوند، در بین این سه وسیله آسانسور رایج ترین و کاربردی ترین راهکار می باشد.

اتاقک متحرکی که توسط آن از طبقه‌ ای به طبقات بالا روند، و یا از طبقه بالا به پایین رفت و آمد شود، آسانسور نام دارد، در بیانی دیگر آسانسور یکی از تجهیزات جابجایی عمودی است، که حمل و نقل مردم یا کالا را ما بین طبقات آسان می کند.

آسانسور ها غالبا به وسیله موتور های الکتریکی موجب حرکت عمودی کابین می‌شوند، این موتور ها توسط کابل‌ های کششی و سیستم متقابل وزن، شبیه یک بالابر معمولی کار جابجایی را انجام می‌دهند، و یا به وسیله پمپ هیدرولیک مقدار مایعات را جهت بالا بردن در یک پیستون استوانه ‌ای شبیه جک تزریق و کنترل می‌نمایند.

کلیه آسانسور ها در داشتن مشخصاتی نظیر: داشتن کابین، حرکت عمودی و توقف در سطوح گوناگون به یکدیگر شباهت دارند. ولی از منظر نحوه اعمال نیروی محرکه به کابین فرق دارند، و به طور کلی به چهار دسته: آسانسور های کششی، آسانسور های هیدرولیکی، آسانسور های وینچی و آسانسور های مغناطیسی تقسیم بندی می‌شوند. البته در دنیای مدرن و پیشرفته امروزه تکنولوژی‌ های جدیدی نظیر: آسانسور های پنوماتیکی هم طراحی و تولید شده اند.

تاریخچه صنعت آسانسور در ایران:

سابقه ورود صنعت آسانسور به ایران به هشتاد سال قبل بر می گردد. البته اگر گفته‌ های بدون سند در مورد نصب آسانسور در کاخ گلستان به وسیله ناصر الدین شاه را نادیده بگیریم، اولین آسانسور ها در پالایشگاه آبادان در دوران حکومت احمد شاه قاجار نصب و راه اندازی شده اند.

اما به طور قاطع و مستند اولین آسانسور ها در ساختمان‌ هایی که در دوران پهلوی اول ساخته شده‌ اند، نصب گردیده، در ساختمان ‌های اطراف میدان امام خمینی مانند: باشگاه افسران ستاد ارتش، کتابخانه ملی آثار از آن ها باقی مانده است، تعدادی از این آسانسور ها به وسیله کارشناسان خارجی و با کمک نسل اول متخصصان صنعت آسانسور در ایران نصب و راه اندازی شده ‌است، اما در سال های اخیر شرکت های آسانسور سازی در ایران شروع به تولید کابین و قطعات آسانسور کرده اند، و تنها بخشی از قطعات آسانسور از خارج ایران وارد می شوند.

انواع مختلف آسانسور ها در واقع تجهیزاتی هستند، که اجسام گوناگونی از قبیل: مسافر و بار را در محل های مختلفی مانند: ساختمان ها، کشتی ها و یا مکان های دیگر به شکل عمودی جابه جا و به بالا یا پایین منتقل می کنند.

برای طراحی انواع آسانسور ها نکات و شاخص های مهمی باید در نظر گرفته شود، که مهمترین این موارد شامل:

-مکانیزم چاله، استفاده های ویژه، محل قرارگیری آسانسور ها، نوع ساختمان و ارتفاع ساختمان می باشند.

آسانسور ها با توجه به ساختار چاه به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

-آسانسور های شیشه ای

-آسانسور های بالا برنده

-آسانسور های هیدرولیکی

-آسانسور های کششی

تقسیم بندی آسانسور ها بر طبق ارتفاع ساختمان:

-ساختمان های با ارتفاع بلند (در این نوع از ساختمان ها از آسانسور های گیرلس استفاده می شود.)

-ساختمان های کم ارتفاع (در این نوع ساختمان ها از آسانسور های هیدرولیک استفاده می شود.)

-ساختمان های با ارتفاع متوسط (در این نوع از ساختمان ها از آسانسور های گیربکسی استفاده می شود.)

نوعی دیگر از تقسیم بندی آسانسور ها بر اساس نوع ساختمان ها است:

-آسانسور های مخصوص پارکینگ ها

-آسانسور های محیط های صنعتی

-آسانسور های ویژه کشاورزی

-آسانسور های بنا های مسکونی

-آسانسور های مخصوص بیمارستان ها که تخت بر و برانکارد بر می باشند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: