اطلاعاتی درباره قیمت و نحوه خرید تجهیزات نما و شیشه:

تاریخچه نمای شیشه ای ساختمان:

در قدیم دیوار های سرتاسر ساختمان (دیوارهای پیرامونی) به شکل بسیار ضخیم و باربر تهیه می شد. به طوری که همه ی بار ساختمان بر روی دیوار های پیرامونی بود، بنابراین امکان کاربرد نمای شیشه ای وجود نداشت. ولی با گذشت زمان و کاربرد فولاد در ساختمان و ستون های فلزی و ستون های بتنی دیگر بار ساختمان بر روی دیوار های پیرامونی نبود واحتیاجی به کاربرد دیوار های ضخیم نمی باشد.

امروزه، دیوار های پیرامونی فقط نقش پوشش ساختمان در برابر شرایط جوی بیرونی را دارا می باشد. بنابراین نما های سبک مانند شیشه را می توان در نمای ساختمان استفاده نمود.

نکاتی در مورد اجرا نمای شیشه ای:

وقتی که نمای ساختمان از پوشش حداقل ۶۰ درصد شیشه تشکیل شود به آن نمای شیشه ای گفته می شود. شیشه های معمولی در برابر ضربه به قطعات ریز و درشت خرد می شوند، که بسیار خطرناک می باشد. ولی نوع دیگر از شیشه یعنی، شیشه های سکوریت برعکس شیشه معمولی تنها به قطعات بسیار ریز خرد می شوند و از لحاظ ایمنی به نسبت شیشه معمولی مناسب تر هستند. از آن طرف، شیشه های لمینت مانند شیشه ماشین در برابر ضربه خرد شده اما به اطراف پرتاب نمی شوند، ولی در لابه لای شیشه از چسب های مخصوصی به کار برده می شوند، بنابراین این نوع شیشه بهترین نوع برای نمای شیشه ای می باشند.

نمای شیشه ای به روش های گوناگونی اجرا می شود که عبارتند از:

نمای شیشه ای کرتن وال

نمای شیشه ای دو پوسته

نمای شیشه ای اسپایدر

نمای شیشه ای فریم لس

نمای شیشه ای سکوریت

مزیت های استفاده از نمای شیشه ای:

بعضی از خصوصیات مثبتی که نمای شیشه ای دارامی باشد که منجر شده که معماران از آن استفاده کنند به شرح زیر می باشند:

کم کردن وزن ساختمان.

بالا بردن سرعت اجرای نما.

بالا بردن بازدهی نور طبیعی و کم کردن نیاز انرژی برق جهت روشنایی.

بالا بردن دید ساکنان داخل ساختمان.

افزایش حس زیبایی شناختی در مراجعین ساختمان.

کم کردن آلودگی صوتی به علت ماهیت شیشه های چند جداره.

کم کردن قیمت ساخت نما در نمونه های دو و سه جداره.

تهویه مطبوع طبیعی

معایب نمای شیشه ای ساختمان :

در فصول گرم سال منجر به افزایش زیاد دمای داخل می شود و اتلاف انرژی زیادتری نسبت به نماهای دیگر خواهد داشت.

در فصول سرد سال هم مشکل تبادل گرمایی دارد.

کثیفی بیش از حد نمای شیشه نسبت به نماهای دیگر به خصوص در مناطق با بارش زیاد.

در مقابل با امواج انفجار، بسیار آسیب پذیر تر می باشند.

انواع شیشه:

شیشه دارای انواعی می باشد که عبارتند از:

شیشه های چند لایه:

شیشه های چند لایه که از ترکیب شیشه و پلاستیک می باشند، این نوع شیشه معمولی برای پنجره های بازشو کاربرد دارد، از انواع آن، دوجداره شروع تا چندین جداره هستند، اغلب بر اساس کاربردی که دارند فضای بین دو لایه شیشه، پلاستیک یا گاز آرگون به جهت کم کردن رسانایی مقاومت حرارتی استفاده می گردد.

شیشه های سکوریت:

شیشه های سکوریت نیز نوع دیگری از شیشه می باشند، که شیمی دانان و دانشمندان برای از بین بردن معایب نمای شیشه ای اختراع کرده اند، یکی از معایب نما های شیشه ای، مقاومت کم آن ها در مقابل شکستن است. شیشه های سکوریت به علت تغییراتی که در آنها اعمال می شود، احتمال شکستن را به صفر می رساند.

شیشه های رفلکس:

و در نهایت شیشه های رفلکس که بخش دیگری از معایب نمای شیشه ای را از بین می برد، شیشه ها رفلکس به وسیله شیمیدانان و دانشمندان اختراع شدند تا قسمتی از نوری که از جانب آفتاب به ساختمان وارد می شود را بازتاب نماید از این لحاظ نور کمی وارد محیط ساختمان می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: