اطلاعاتی در مورد نمای کامپوزیت:

نمای کامپوزیت آلومینیومی در اصطلاح به معنی ترکیب چند مواد اولیه که به شکل لایه های متفاوت به هم متصل هستند. ورق آلومینیوم کامپوزیت از مصالح کم وزن و سبک است که از اتصال سه لایه مختلف از قبیل یک هسته غیر قابل اشتعال و عایقی به نام پلی اتیلن و مواد نسوز کانی و دو لایه فلز آلومینیوم تهیه می شود.

ضخامت کل ورق آلومینیوم کامپوزیت حدود ۴ میلی متر بوده و سایز این ورق ها مختلف می باشد . لازم به ذکر است ضخامت دو لایه آلومینیومی به کار رفته در ورق کامپوزیت هم اندازه و چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ میکرون است.

لایه بیرونی ورق کامپوزیت آلومینیوم که در نمای ساختمان دیده می شود بر اساس طراحی نمای ساختمان در طرح و رنگ های متنوعی بوده و لایه آلومینیوم پشتی ورق کامپوزیت دارای فقط یک لایه رنگ آستر است.

موارد استفاده ورق کامپوزیت آلومینیوم در صنعت ساختمان سازی:

  • طراحی و نصب نماهای خارجی ساختمان ها
  • تعمیر و بازسازی نمای ساختمان های قدیمی و اعمال دکوراسیون جدید و مدرن
  • طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی برای پوشش دیوارهای داخلی و سقف ها
  • تهیه و طراحی دکوراسیون داخلی مراکز تجاری بزرگ
  • طراحی و اجرای تابلوهای تبلیغاتی مغازه ها و فروشگاه ها و بزرگراه ها
  • نمای کامپوزیت برای مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، بیمارستان ها و جایگاه های سوخت بنزین و گاز

مزیت وزن نمای کامپوزیت در مقابل سایر نماهای ساختمانی:

بارزترین مزیت نمای کامپوزیت وزن کم ورق های کامپوزیت استفاده شده در نمای ساختمان می باشد؛ در مقابل سایر نماهای ساختمانی که از مواد اولیه مانند سنگ و شیشه استفاده می شود ، وزن ورق های کامپوزیت بین ۵ تا ۸ کیلوگرم برای یک متر مربع در نما است.

خصوصیات ورق های کامپوزیت آلومینیوم:

ضخامت هر پنل ورق کامپوزیت بین ۳ تا ۶ میلی متر می باشد که اغلب برای نمای کامپوزیت بیرونی ساختمان توصیه می شود از ورق هایی با ضحامت ۴ تا ۵ میلیمتر استفاده نمود.

ضخامت لایه های بیرونی آلومینیومی ورق کامپوزیت ۵/۰ میلیمتر و لایه میانی پلی اتیلن ۳ میلیمتر می باشد، عرض و طول پنل های کامپوزیت متفاوت است ولی هر یک ورق آلومینیوم کامپوزیت حدود ۴ متر مربع می باشد.


انواع کامپوزیت:

1-آلومینیوم کامپوزیت پانل: آلومینیوم کامپوزیت پانل معمولی از ترکیب چند لایه متفاوت با پوشش آلومینیوم حاصل می شود.

2-آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو: این نوع کامپوزیت در کنار ویژگی هایی نظیر ضد آلایندگی، استحکام در برابر آتش، استحکام مناسب و غیره ، به علت بهره مندی از تکنولوژی برتر نانو از خصوصیات خاصی نظیر خود تمیزکنی و مقاومت در مقابل مواد اسیدی و قلیایی نیز برخوردار است.

3-آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی (رنگی): آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی برگرفته از رنگ های موجود در طبیعت مثل رنگ های رنگین کمان است، سطح بین ورق با رنگ براق خاصی پوشانده شده که منجر به حس لطافت و رنگارنگی می شود. در حقیقت این نوع از کامپوزیت ها را بسته به زاویه تابش نور می توان با رنگ های متفاوتی مشاهده نمود.

4-آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری: بر روی سطوح این ورق از رنگ ضد باکتری استفاده می شود. ویژگی ضد باکتری موجود در رنگ به محافظت محیط های خاص نظیر مراکز تولید و نگهداری دارو، اتاق های عمل، آزمایشگاه ها و غیره کمک می کند. علاوه براین در این نوع از کامپوزیت ها هسته پلی اتیلن با وزن مخصوص کم و ضدآلاینده، بین دو ورق آلومینیومی با تکنولوژی پیشرفته تهیه شده است،

5-آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش: این نوع ورق از دو لایه ورق آلومینیومی و هسته پلاستیکی نسوز تشکیل شده که می توان این نوع از کامپوزیت را نمونه جدیدی از ورق های کامپوزیت آلومینیومی به شمار آورد.

6-نمای کامپوزیت طرح چوب: درنهایت کامپوزیت طرح چوب  نوع دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز در خارج و نیز در داخل کاربرد زیادی دارد؛ همچنین باید گفت که رویه این ورق ها از یک لایه لمینیت است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: