اطلاعاتی درباره نمای فلزی:

در حال حاضر نمای فلزی ساختمانی ترکیبی از زیبایی و تخصص می باشد در گذشته از نمای فلزی برای ساختمان های تجاری استفاده می شد ولی امروزه بسیار پرطرفدار شده است در زیر به انواعی از نماهای فلزی می پردازیم:

1- آلومینیوم

آلومینیوم علی رقم دارا بودن وزن کم از مقاوم ترین فلزهایی می باشد که می تواند از ساختمان شما حفاظت کند. این ماده به عنوان فلزی نازک و لطیف قابلیت شکل پذیری زیادی دارد اما نازکی آن از لحاظ دوام بهتر و طول عمر بیشتر نیز پرطرفدار هستند. آلومینیوم جزو فلز های ضد آب بوده و از مشکلاتی که هوای مرطوب و رطوبت تولید می کنند ممانعت می نماید؛ لذا این فلز جهت نمای خانه های ساحلی نیز گزینه مناسبی می باشد. نکته مهم دیگر این است که آلومینیوم و روکش های آلومینیومی حداقل نگهداری را احتیاج دارند و در صورت نیاز به سرعت تعمیر می شوند.

2- روی

روی فلزی همه کاره است که در حال حاضر منظره ای بسیار رایج و فراوانی برای ساختمان ها ایجاد کرده و می توان آن را جزو عناصر معماری مدرن دانست. این فلز بسیار نرم و انعطاف پذیر است و برای ساخت و سازهایی با این رویکرد مناسب می باشد. روی فلزی بسیار بادوام است و درنتیجه حداقل نگهداری را احتیاج دارد. مقاومت این فلز در مقابل زنگ زدن کمک می کند که طول عمرش تا چیزی حدود 60 تا 80 سال نیز باشد. از آنجا که روی فلزی قابل بازیافت و بازسازی است می توان آن را برای نمای ساختمان انتخابی پایدار و مناسب دانست. بایستی به این نکته نیز توجه کنیم که روی نسبت به سایر فلزات اصلی نیاز به انرژی کمتری دارد تا ساخته و بازسازی گردد.

3- مس

مس ماده ای است که با گذشت زمان زنگار شده و با گذشت زمان شخصیت خود را پیدا می کند و درنتیجه جذابیت آن را زیاد می کند. قابل توجه است که در نمای ساختمان هم برای خانه های سنتی و هم برای خانه های مدرن و معاصر می توان از فلز مس استفاده نمود. رنگ برنز مانند فلز مس پیش از آنکه به زنگاری سبز رنگ متمایل گردد در گذشت زمان و با فرسایشی که در اثر هوا انجام می گیرد تبدیل به رنگی رنگین کمانی می شود.

4- فولاد کورتونی

این نوع فولاد درمقابل فرسایش آب و هوایی بسیار با دوام می باشد، و باتوجه به اینکه خالص و بدون آلیاژ است می تواند درمقابل تاثیرات جوی مستحکم بماند. این فلز از لحاظ ترکیبات شیمیایی نسبت به آلاینده های جوی واکنش نشان می دهد و منجر به ترویج بازسازی مداوم از اکسیده شدن می شود، این زنگار به شکل یک لایه قهوه ای رنگ مایل به قرمز وسعت پیدا می کند و رفته رفته به تیرگی می رسد.

5- فولاد موج دار

این نوع فولاد بسیار سبک، مستحکم و بادوام است و  در اثر هوا نیز مقاومت زیادی دارد. الگوی موج مانند این نوع فولاد به خوبی قابل شناسایی است، به طوری که عناصر آن از سال 1850 در معماری های مدرن و سنتی استرالیا کاربرد داشته است. روکش های این نوع فولاد به دلیل بافت و عمقی که داراست به نمای ساختمان طرحی زیبا و جذاب می بخشد. این نوع فولاد از لحاظ حفاظت و ماندگاری هم به عنوان پوشش فلزی بسیار مناسب و آسان می باشد.

مزایای استفاده از نمای فلزی:

  • سبکی و کم وزن بودن و سهولت اجرا
  • شرایط آسان ساخت و نصب و اجرا
  • شکل پذیر بودن
  • تنوع در قالب ها و الگوهای متفاوت
  • مقاومت زیاد
  • ضریب نیروی لرزه ای
شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: