اطلاعاتی درباره شیشه معمولی:

شیشه ماده ای شفاف، غیر بلوری ( غیر کریستالی ) و به اصطلاح ” بی ریخت ” می باشد، که در دو صورت جامد و ترد و مذاب و لاستیکی موجود می باشد .

شیشه ‌آهک سوددار پرطرفدارترین نوع شیشه می باشد، که دارای سیلیسیم دی اکسید، سدیم اکسید، آهک و مواد افرودنی دیگر می باشد.

شیشه‌ نخستین بار 1500 سال پیش در مصر مورد مصرف قرارگرفت. شیشه‌ در ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، و به فراوانی کاربرد دارد، استفاده از انواع مختلف ‌شیشه از جمله چند لایه، ضد گلوله، عایق صوتی و … منجر به افزایش ایمنی ساختمان ها در عین زیبایی و آرامش می گردد.

مشکل آب در صنعت شیشه:

یکی از بارزترین مشکلاتی که ممکن از در صنعتی شیشه بوجود آید، ایجاد لکه در شیشه می باشد، که این به علت کاربرد از آب سخت ایجاد می شود، برای اینکه شیشه ها بدون لکه ساخته یا برش بخورد حتما بایستی از آب بدون سختی یا همان آب مقطر استفاده شود.

طرز ساخت شیشه :

مواد سازنده‌ شیشه ‌را نخست با نسبت های مشخص در داخل کوره های ذوب‌ شیشه‌ وارد میکنند، این کوره ها 40 در 12 متر دارای مواد تشکیل دهنده نسوز می باشند، بعد از آن مواد از طریق همین کوره ها به بخش شکل دهنده انتقال پیدا می کنند، نسبت اختلال مواد سازنده‌ شیشه بسیار اهمیت دارد، زیرا با تغییر اندکی در درصد آنها کارایی و روانی آن تغییر ایجاد می شود.

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی:

شیشه سکوریت یکی از شیشه های مورد کاربرد در ساختمان می باشد که حال به تفاوت بین شیشه معمولی و سکوریت می پردازیم، که عبارتند از:

استحکام و امنیت:

پر اهمیت ترین تفاوت شیشه سکوریت و شیشه معمولی در استحکام و امنیت بیشتر شیشه سکوریت به نسبت شیشه معمولی می باشد. به طوری که، شیشه سکوریت با ضخامت یکسان، مقاومت بیشتری، در اثر فشار و ضربه از شیشه معمولی در مقابل شکستن دارا می باشد، از طرف دیگر، امنیت شیشه سکوریت بالاتر است، در صورتی که، فشار و یا ضربه وارده به شیشه سکوریت زیاد باشد، که باعث شکستن آن شود، شیشه سکوریت به شکل ذرات ریز غیر برنده در می آید، در حالی که شیشه معمولی به شکل قطعات نسبتا بزرگ و بسیار برنده و خطرناک می گردد.

مقاومت شیشه سکوریت در مقابل گرما و حرارت نیز بیشتر از شیشه معمولی می گردد، و می تواند تا سه برابر زیادتر از شیشه معمولی گرما و شوک حرارتی را تحمل نماید.

قابلیت برش مجدد:

تفاوت دیگر شیشه سکوریت و معمولی در امکان برش مجدد آن است، شیشه معمولی را می توان در سایز و اندازه های دلخواه هر بار که امکان داشته باشد برش می خورد، ولی این برای شیشه سکوریت امکان پذیر نمی باشد، شیشه سکوریت پیش از سفارش بایستی به صورت دقیق اندازه گیری گردد و تمام عملیات مورد نیاز از قبیل برش، سوراخ کاری، لول زنی و…پیش از عملیات سکوریت شدن رو آن اجرا گردد.

قیمت انواع شیشه:

قیمت شیشه سکوریت بیشتر از شیشه معمولی است، قیمت شیشه سکوریت بر اساس ضخامت ، نوع و ابعاد، حدود 1.5 الی 4 برابر شیشه معمولی با همان ابعاد و ضخامت است.

 ویژگی های یکسان بین شیشه سکوریت و شیشه معمولی: 

شیشه سکوریت با ضخامت یکسان،دارای وزن بیشتری از شیشه معمولی دارا است که در حقیقت شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ تفاوت وزنی نخواهد داشت و علت مستحکم تر بودن شیشه سکوریت، عملیات ویژه ای است که روی آن صورت می گیرد.

شیشه سکوریت محصولی از شیشه معمولی می باشد،که شفافیت و رنگ شیشه خام اولیه را دارد.

شیشه بعد از انجام عملیات سکوریت شدن، در همان ضخامت اولیه برجا می ماند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: