شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس شیشه ای می باشد که به عنوان یکی از شیشه های پر طرفدار در بازار موجود بوده و  دلیل این امر تنوع رنگی و ویژگی های موجود در شیشه رفلکس است.

این شیشه به عنوان یکی از نخستین انتخاب ها برای پنجره می باشد، البته این شیشه فقط در پنجره استفاده نمی گردد در بعضی از موارد از شیشه رفلکس برای بالکن استفاده می گردد و حتی لقب شیشه رفلکس بالکن نیز به آن نیز می گویند.

نخستین خصوصیات مهم شیشه رفلکس:

در تهیه شیشه رفلکس از آلیاژ و فلزاتی استفاده می شود که این فلزات و آلیاژ موجب تغییر در خواص شیشه می گردد و رنگ شیشه را تغییر داده و بر مقدار بازتاب نور از شیشه تاثیر گذار می باشد.

شیشه های رفلکس که دارای رنگ های متنوعی می باشد، به علت بازتاب نور در طول روز و حالت آیینه ای که تولید می کند مانع از دید داخل منزل از بیرون در طول روز می گردد اما این حالت در طول شب برعکس می باشد و شیشه ها در شب از داخل ساختمان حالت آیینه ای پیدا می شود. اين امر به تفاوت ميزان نور داخل و خارج ارتباط دارد.

ویژگی‌ها و موارد كاربرد شيشه رفلكس در محل ها و با اهداف متفاوت :

-ساختن ظاهر زيبا براي ساختمان را می‌توان دومين خصوصيت شیشه ‌های رفلكس دانست، با توجه به اين كه رنگ‌ بندی متنوعي نیز دارا می باشد.

-خصوصیات ديگر شيشه رفلكس همان‌طور كه از نام آن هم معلوم می باشد، بازتاب نور مستقيم آفتاب و كاهش مقدار گرماي ورودي به داخل ساختمان‌ ها در تابستان می باشد. اين نوع شیشه ‌ها طیف‌ های مختلفي از نور را بازتاب می کنند و از اين روش در ميزان نور و انرژي لازم براي يك مكان خاص تأثیر گذار می باشد، در واقع همچون آينه کار می کند. بخشي از نور كه از شيشه رد می شود منجر می‌گردد كه فرد بيرون را به راحتی مشاهده کند ؛ از طرفي چون نور داخل نسبت به نور خارج بسيار کم‌تر بوده و نور محدودی می‌تواند به بيرون از پنجره برود فردي كه در بيرون ساختمان هست نمی‌تواند داخل ساختمان را مشاهده کند.

-شیشه‌های رفلكس مقدار ورود اشعه راديواكتيو و حرارت را کم می نماید. اين نوع شیشه‌ ها با خصوصیات تنظيم و كنترل دمايي مناسبي كه دارا مي باشند تأثیر بخاري و كولر را افزایش می دهد، در حقیقت براي اتاق های رو به آفتاب بسيار انتخاب مناسبی هستند.

-شیشه‌های رفلكس در کنار این مزایا، معایبی نیز دارند كه بارزترین آن ‌ها کم کردن نور ورودي به محيط داخل بر اساس رنگ اين شیشه ‌ها و نیز تغيير دادن ديد افراد داخل ساختمان نسبت به بيرون است. اين معایب ضرورت دقت در انتخاب نوع این شیشه‌ ها برای ساختمان ها را اخطار می دهد.

تفاوت و تشابه های شيشه رفلكس و شيشه رنگي:

خصوصیات شیشه‌های رفلكس را می‌توان با شیشه‌های رنگي مقايسه نمود، شیشه‌های رفلكس همانند شیشه‌های رنگي در اندازه های 4+4 و 6+4 موجود بوده و در رنگ‌های مختلف از جمله: سبز، آبي، برنزي، نقره‌ای و طلائي توليد و در بازار به فروش می رسد. تفاوت اين شیشه‌ها با شیشه‌های رنگي به مقدار رفلكس نور و تفاوت در ديد داشتن محيط داخل ساختمان در طول روز و شب است. نوعي از شيشه رفلكس با نام شيشه رفلكس سوپرسيلور (فقط رنگ نقره‌ای) موجود است كه مشخصه خاص خود را داشته و به واسطه اين ویژگی مناسب مکان های کم ‌نور می باشد ولی اين نوع شيشه نور خورشيد را تا ميزان 100 درصد به فضاي داخل انتقال داده و از اين كه نور به داخل منزل نرسد ممانعت می کند .

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: