اطلاعاتی درباره شیشه سکوریت:

تهیه شیشه سکوریت یک عملیات حرارتی می باشد، که بر روی شیشه هایی که استفاده ساختمانی دارند اعمال می گردد. البته این عملیات را می توان بر روی نوع های مختلف شیشه ها اعم از شیشه های رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و لعاب خورده صورت گیرد، در اصل، شیشه سکوریت محصولی از شیشه های رفلکس دار، شیشه های رنگی، شیشه پنجره، لاکی و یا چاپ شده است.

عملیات تهیه شیشه سکوریت:

عملیات حرارتی: این مرحله از تهیه شیشه سکوریت، همان گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای نرم شدن شیشه که معادل 700 درجه سانتی گراد است، سپس شیشه ای که به شکل یکنواخت، گرم شده است با دمیدن هوای سرد به اطراف و سطح آن به سرعت سرد می گردد، در طول این عملیات شیشه تا نرم شدن یعنی دمای 700 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود و بعد سریع آن را در معرض هوای بسیارخنک گذاشته می شود، در مرحله دمیدن با باد سرد، سرد کردن شیشه سکوریت، لایه های بیرونی شیشه سکوریت سریع تر از لایه های داخلی آن سرد می گردد، به همین علت این کار منجر به استحکام شیشه می گردد. سطح های بیرونی شیشه سکوریت که سریعتر از داخل آن سرد و سفت می شود که منجر به مقاومت بالای شیشه می گردد.
مزایای استفاده از شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت، در ضخامت های یکسان با شیشه های ساده در مقابل شکستگی استحکام بیشتری دارد، به طوری که به آسانی، می توان گفت که مقاومت مکانیکی آن 5 برابر بیشتر می باشد، و اگر هم که شیشه بشکند، برعکس شیشه های ساده، شیشه سکوریت به قطعات کوچک با لبه های صیقلی تبدیل می گردد که قدرت برش ندارند. این خصوصیات شیشه سکوریت، یک نقطه بزرگ در کاهش آسیب های وارد شده در زمان شکستن شیشه محسوب می گردد.

در چه محل هایی از شیشه سکوریت استفاده می گردد؟

از شیشه سکوریت در محل هایی که استحکام و مقاومت در مقابل حرارت و همچنین ایمنی مورد اهمیت باشد استفاده می گردد، بیشتر از این نوع شیشه در صنعت خودرو مصرف می گردد، برای مقابله با خرد شدن شیشه از اندازه بزرگ این شیشه ها استفاده می گردد. 

لازم به گفتن می باشد که در جلوی ماشین از شیشه لمینت استفاده می گردد چون در زمان ضربه نمی شکند. کاربرد شیشه های مقاوم و نشکن هنگامی اهمیت دارد که مقاومت مکانیکی و ایمنی مناسبی دارا باشد به همین علت در عقب خودرو از شیشه های سکوریت استفاده می شود تا در زمان خرد شدن به کسی آسیبی نرسد، و در قسمت جلو از شیشه لمینت استفاده می شود تا از خرد شدن ممانعت شود. در ساختمان سازی از شیشه سکوریت در محل هایی استفاده می گردد، که احتمال صدمه زدن به انسان ها نباشد، شیشه سکوریت برای سازه‌ های بدون قاب مانند در ورودی قابل کاربرد می باشد، شیشه سکوریت قابل برش و یا فرم دهی نیستند. کلیه فرایند ها مانند برش، سوراخ کردن و… بایستی پیش از سکوریت کردن شیشه صورت گیرد.

شیشه سکوریت ساختمانی در کجاها کاربرد دارند :

شیشه مغازه ها و فروشگاههای بزرگ
نرده استیل شیشه ای
شیشه دودبند و شیشه پله های فرار و شیشه راه پله های ساختمان ها
شیشه دور دوشی، شیشه حمام
شیشه تراس و شیشه بالکن
کف شیشه ای و استیج شیشه ای
پارتیشن شیشه ای و جداساز شیشه ای
تهیه اتاق شیشه ای

انواع شیشه های سکوریت:

شیشه های سکوریت فلوت در رنگ های مختلف

شیشه های سکوریت مشجر در سایز ها و رنگ های مختلف

شیشه های سکوریت رفلکس در انواع رنگ ها مختلف

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: