نمای چوب ساختمان چیست ؟

همان طور که می دانید نما بیرونی ترین قسمت ساختمان است و به عنوان قسمت تزئینی یک بنا تاثیر بسزایی در هماهنگی ظاهر ساختمان با دیگر قسمت های آن دارد. در این راستا می توان گفت نمای چوب یکی از مناسب ترین روش ها جهت حفاظت ساختمان از عوامل محیطی است. 

مناسب ترین چوب نمای ساختمان:

هر نوع چوبی جهت کاربرد در صنعت نمای ساختمان مناسب نیست و باید اشاره کرد مناسب ترین چوب به این منظور چوب درخت کاج می باشد.

از جمله دلایلی که چوب ترمو وود کاج برای نمای ساختمان مناسب شناخته شده است، این است که علاوه بر مقاومت زیاد آن بعد از اجرای فرآیند ترمو وود، وزن کمتری نسبت به چوب های دیگر دارا بوده و همچنین از آنجا که این نوع چوب دارای رگه هایی است از نظر زیبایی نیز مورد توجه می باشد.

نمای چوبی علاوه بر خصوصیات خاصی که دارد، زیبایی بی نظیر و قابل ملاحظه ای به سازه می بخشد. به طور کلی می توان مزیت های نمای چوب را به صورت زیر بیان نمود:

1-سهولت در نصب از ویژگی های منحصر بفرد نمای چوب

ماهیت نسبتا کم وزن چوب منجر به نصب سریع و راحت نمای چوب می گردد، نصب و اجرای نمای چوب در برابر دیگر متریال ها بسیار ساده تر اجرا می شود؛ سهولت و سادگی در اجرا و نصب نمای چوب باعث کم کردن هزینه های ساختمان سازی می شود که این امر نمای چوب را به یکی از مناسب ترین گزینه های انتخابی در صنعت ساختمان سازی مبدل می کند.

2-دوام بسیار بالا از دیگر فواید نمای چوب

اگر به طور مناسب از نمای چوب حفاظت گردد، می توان به جرات عنوان کرد که نمای چوب و در کل تمامی محصولات چوبی را سالهای زیادی بدون وجود مساله ی خاصی می توان مورد استفاده قرار داد،. نمای چوب با دارا بودن مقاومت خاص، از صدمه رساندن به ساختمان ممانعت می نماید، تکه تکه شدن و خراشیده شدن در خصوص نمای چوب بسیار کمتر از دیگر متریال ها اتفاق می افتد. علاوه بر آن می توان با کاربرد روش های مختلفی از جمله فراوری چوب، استقامت، دوام و پایداری آن را زیاد نمود. با فراوری چوب نما میتوان آن را در مقابل عواملی طبیعی مانند آتش سوزی مقاوم نمود، گونه های چوب زیادی وجود دارند که در مقایسه با دیگر انواع چوب دارای مقاومت بیشتری هستند، از جمله می توان به وسترن، رد سدار و داگلاس فر اشاره نمود.

3-کاربرد چوب نما روشی موثر در جلوگیری از اتلاف انرژی

چوب عایقی بسیار مناسب و خوبی در ممانعت از اتلاف انرژی می باشد. در برابر با متریال هایی از قبیل فولاد و بتن، چوب هادی حرارتی بسیار کمی است لذا باکاربرد از نمای چوب از هدر رفتن گرما در زمستان و سرما در تابستان جلوگیری می شود، و بدین ترتیب درمصرف انرژی صرفه جویی می گردد.

4-کاربرد متنوع از چوب

چوب به علت قابل تراش بودن در شکل های مختلف، دربسیاری از طراحی های داخلی منازل و طراحی های خارجی استفاده می شود. چوب نما را می توان با رنگ مختلف رنگ آمیزی کرد و حتی می توان آن را در برابر هوای آزاد قرار داد تا با قرار گرفتن در پروسه ی طبیعی خود به رنگ زیبا و جذاب واقعی چوب برسد.

5-دوستدار محیط زیست

برعکس دیگر متریال های کاربردی در نما که از منابع تجدید ناپذیرهستند، چوب ازمنابع طبیعی تجدید پذیراست، از دیگر مزیت های منحصر بفرد چوب بازیافت شدن صد در صدی آن است که این خصوصیات آن را از دیگر متریال ها جدا می سازد.

6-آکوستیک بودن چوب

با کاربرد نمای چوب به آسانی ساختمان خود را از حیث تبادل صدا عایق می کنید، با کاربرد نمای چوب در ساختمان فضای خانه ی خود را مبدل به فضایی بسیار آرام خواهید نمود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: