تعریف کفپوش:

پوششی می باشد، زینتی یا بهداشتی، که اغلب به صورت آماده برای کف یک محوطه، به خصوص کف بنا های سرپوشیده استفاده می گردد، کفپوش به رویه ها و لایه هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر مکان دیگری قرار می گیرد، گفته می شود. کفپوش‌ ها در شاخه ای از صنعت به نام کف سازی هستند.

کاربرد کفپوش ها در بسیاری از زمین های ورزشی و نیز بعضی از استخر ها (برای ممانعت از سر خوردن) استفاده می گردد، در برخی زمین های فوتبال از کفپوش های چمن نما استفاده می گردد، در خودرو نیز به جهت ممانعت از ارتعاش، راحتی پا، نظافت و … از کفپوش هایی از جنس الیاف پلی پروپیلن به کاربرده می‌شـود .

انواع کفپوش ها بر اساس جنس مواد بکار رفته می‌توانـد یکی از موارد زیر باشد :

در ساختمان های مسکونی: از سنگ (از جمله مرمر، گرانیت و غیره )، لاستیک، پی وی سی، کاشی، چوب پارکت ها و لمینت ها، مخمل، موکت، فرش و غیره استفاده می گردد.

در صنعت: از پشم شیشه، نایلون، چوب پنبه، پشم، ورقه (فلزی) ، وینیفلکس و وینیل گرانیت، سیمان ، بتن، رزین اپوکسی و کفپوش اپوکسی و گرانیت اپوکسی و غیره استفاده می گردد.

کفپوش ها بر اساس کاربردشان به دسته های زیر تقسیم می شوند: 

کفپوش اپوکسی

کفپوش حفاظتی

کفپوش گرمایشی

کفپوش متحرک

کفپوش پُرزدار

کفپوش اپوکسی:

به شکل مایع می باشدکه بعد از خشک شدن بدون هیچ گونه درز، و نیز بهداشتی می باشند. از دیگر ویژگی های آن مقاومت سایشی زیاد، دوام، چسبندگی مناسب و … که منجر می گردد تا در صنایع مختلف و بیمارستان ها مورد استفاده قرار گیرد.

کفپوش پارکت چوبی و بامبو:

یکی از زیبا ترین انواع کفپوش ها کفپوش های چوبی می باشد که بیشترین مورد کاربرد آن ها در هال، اتاق های نشیمن و آشپزخانه می باشد. توجه داشته باشید که کفپوش چوبی برای مکان هایی که مکررا در معرض رطوبت و یا رفت و آمد زیاد هستند مناسب نمی باشند. کفپوش بامبو هم از لحاظ کارایی، هزینه، نصب و نگهداری مانند کفپوش چوبی می باشد، مشکل اصلی آن این است که، برای کفپوش های چوبی دارای هزینه اجرا و نگهداری بالایی دارند.

کفپوش پی وی سی:

پی وی سی، در واقع ماده تشکیل دهنده آن می باشد، و به آن کفپوش وینیل می گویند .این کفپوش ارزان قیمت می باشد، به دو صورت تایل و ورقه برای کاربرد مسکونی و تجاری مورد استفاده می باشند. این کفپوش در مقایسه با کفپوش های دیگر از جمله موکت، سرامیک، چوب و لمینت روز به روز پر طرفدار تر می شود.

کاربرد و خصوصیات کفپوش پی وی سی:

در زمان سفارش و خرید کفپوش باید به فاکتورهای مهمی توجه شود.

  •  کفپوش های انتخابی بایستی در مقابل بارهای متحرک پا برجا بماند و بارهای ایستا را تحمل کند.
  • مقاومت در مقابل رطوبت داشته باشد.
  • اگر فضایی پرتردد استفاده می شود، بایستی کفپوشی با مقاومت بالا انتخاب شود.

بنابراین، بر اساس کاربری در هر فضا، بایستی خصوصیات کفپوش های مختلف بررسی شود و سپس سفارش صورت گیرد برای این منظور شما می توانید از کارشناسان سایت معدن کو کمک بگیرید و اطلاعاتی در مورد ویژگی های عملکردی محصولات مختلف و نیز روش نصب و نگهداری صحیح آن دریافت نمایید تا از خسارت های احتمالی پیشگیری شود.

کفپوش وینیل دارای خصوصیاتی می باشند كه عبارتند از:

ضد آب بودن آن

انعطاف پذیری آن در طراحی و اجرا

ارتجاعی بودن آن

دوام و ماندگاری بالای آن

زیبایی آن

نصب راحت

قیمت مناسب در مقابل با پارکت و لمینت

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: