تعریف کفپوش پارکت چوبی:

پارکت چوبی نوعی از کفپوش به حساب می آید که از بلوک های کوچک چوبی یا لایه های چوب تهیه شده و طوری درهم قرار می گیرند که ساختاری منظم و هندسی را به وجود می آورند. در ابتدا، پارکت چوبی جایگزین کاشی های سرد شد بود، که تا به امروز متداول می باشد.

ونیز بیشتر افزایش جذابیت آن به کاربرد از گونه های متنوع چوب مانند بلوط، گردو، گیلاس، لیمو، کاج و افرا می باشد، بنابراین نصب پارکت احتیاج به نصاب های حرفه ای دارد. کفپوش پارکت معمولا تحت عنوان کفپوش موزائیک نیز مورد کاربرد قرار می گیرد و تاثیری بسزایی بر دکوراسیون داخلی دارد.

پارکت اغلب به شکل منظم و هندسی، دارای اشکال زاویه ای و مربع، مثلث و لوزی شکل می باشد، که به شکل چشمگیری خصوصیات کفپوش پارکت چوبی سنتی را تشکیل می دهند. و نیز پس زمینه ستارگان و خورشید در پارکت ها متداول است، در واقع این روزها، الگوی معماری مسلما رایجترین طرح، علاقه مندان به پارکت چوبی می باشد.

امروزه کفپوش پارکت چوبی می تواند هم از پارکت چوبی یک تکه یا مهندسی شده تهیه شود اگرچه در اصل از 100% چوب یک تکه تولید می شود، کفپوش پارکت چوبی یک تکه همانطور که از نامش مشخص است از تکه های طبیعی چوب تهیه می شود، از طرف دیگر از لایه های متفاوت انواع چوب، با بخش بالایی از جنس چوب مستحکم، تهیه می گردد.

معایب و مزایای پارکت چوبی:

پارکتهای چوبی با هر نوع ضخامتی دارای عمر طولانی هستند، و به آسانی پوسته پوسته نمی شوند.

این نوع کفپوش به آسانی قابل تمیز کردن هستند و با یک جاروبرقی ساده میتوان گرد و غبار روی آنها را تمیز نمود.

پارکتها بایستی در محلی نصب شوند که دور از نور مستقیم خورشید باشند زیرا نور مستقیم رنگ پارکت را از بین می برد و سطح آن را تار می کند.

برای شستن پارکت نبایستی از آب استفاده نمود زیرا نم و رطوبت منجر به باد کردن چوب می شود. جهت تمیز کردن آن ها نیاز به محلول مواد شوینده کفپوش پارکت چوبی است.

پارکت های چوبی نسبت به خط و خش حساس می باشند، بنابراین بایستی از ضربه زدن با اجسام نوک تیز به سطح پارکت جلوگیری نمود.

نشست گرد و غبار برای طولانی مدت کفپوش پارکت را تار می کند و به سطح آن آسیب می رساند، بنابراین سطح آن بایستی همیشه تمیز باشد.

نکاتی که در زمان نصب پارکت چوبی باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

پارکت چوبی بایستی روی یک سطح یکنواخت نصب گردد. در صورتی که سطح زیرین ناهموار باشد و پستی و بلندی داشته باشد پیش از نصب پارکت, انجام عملیات زیرسازی لازم است، برای مقاوم سازی پارکت در مقابل نم و رطوبت از مخلوط پودر سنگ, سیمان و چسب بتن به عنوان زیرساز استفاده می گردد، این لایه ی زیرساز بایستی کاملا خشک گردو بعد نصب پارکت انجام شود، بعضی مواقع نیز برخی نصابان پارکت جهت تراز نمودن کف محل مورد نظر از فوم مخصوص به عنوان زیر ساز استفاده می نمایند.

وجود درز در پارکت منجر به نفوذ نم و رطوبت به زیر آن می گردد، بنابراین در زمان نصب آن دقت شود که هیچ گونه درز و شکافی بوجود نیاید.

نکته قابل توجه این است که، فاصله بین دیوار و پارکت رعایت گردد، اغلب فاصله‌ای حدود ۳ تا ۴ میلی‌متر مناسب می باشد، پس از پایان کار این محل به وسیله قرنیز های چوبی پوشیده می شود.

پس از نصب پارکت روی آن ساب و بعد لاک استفاده می گردد، با انجام اینکار سطح پارکت صاف و براق می شود، لایه پوششی از واکس, لاک یا روغن نقش سطحی محافظ برای کفپوش پارکت چوبی را نیز دارد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: