شرایط و قیمت خرید تاسیسات ساختمان

ایجاد شرایط مطلوب برای سکونت در یک ساختمان اعم از تجاری، مسکونی، اداری در گرو اجرای یک تاسیسات خوب می باشد، سابقه واژه تاسیسات در ساختمان ها به زمانی بر می گردد، که بشر با مواردی از قبیل: 

ایجاد تهویه هوا، راه خروج سیلاب ها، جابجا کردن سنگ ها، جای مناسب برای آتش، جای ایمن برای نگه داری و انبار مواد غذایی، ایجاد مانع جهت جلوگیری از ورود حیوانات وحشی و مکانی برای دفع فضولات در زندگی روزانه خود روبرو شد.

به بیان دیگر، واژه تاسیسات در ساختمان ها عبارت است از، استفاده بهینه از تمامی امکانات شرکت های تاسیساتی و مهندسین مکانیک، برق، عمران و معماری در جهت احداث انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، گاز، آب، برق، تخلیه فاضلاب ها، علائم هشدار دهنده، تماس تلفنی، ارتباط بین داخل و بیرون ساختمان و جابجایی  بین طبقات با استاندارد و کیفیتی مناسب می باشد.

شرکت های تاسیساتی با بهره گیری از علم و توانایی مهندسین و کارشناسان کار آمد به محاسبه و اجرای دقیق تاسیسات ساختمانی می پردازند. در نتیجه موجب ایجاد ایمنی، زیبایی، استحکام و افزایش عمر مفید ساختمان ها می گردند.

شرایط ایجاد یک تاسیسات خوب و کارآمد:

-به کار گرفتن لوله های آلومینیومی با لوله های پی وی سی به علت عدم ایجاد رسوب.

-به کار گرفتن لوله های پلیمری برای فاضلاب، لایه های پی وی سی برای عبور دادن سیم های برق با روکش استاندارد

-دسترسی راحت به کلیه داکت ها، پست ها، دریچه های بازدید، عایق بندی

-عدم ترکیب فلزات با اکسیژن هوا

-ایجاد انواع مانع های مختلف برای جلوگیری از داخل شدن حشرات و هر نوع تبادل با محیط بیرون اعم از: حرارت، نور، بو، صدا، گرد و غبار و رطوبت

تمامی موارد بالا به عنوان مقوله های مهم و اساسی در زمینه اجرای یک تاسیسات مناسب و مطلوب در ساختمان ها می باشند، و نقش کلیدی در بهبود آن اجرا می کنند.

عوامل زیر در طراحی تاسیسات مکانیکی یک ساختمان موثر هستند:

-موقعیت جغرافیایی محل احداث سازه

- میزان بار حرارتی درون ساختمان

-توان مالی کارفرما برای احداث سازه

-امکانات معماری ساختمان

-شرایط فیزیکی ساختمان و فضای پیرامون آن از لحاظ تطبیق با سیستم های تهویه مطبوع و تجهیزات مربوط به آن

جهت اجرای سیستم تهویه مطبوع به فضای کافی جهت نصب تجهیزات نیاز است،که قبل از طراحی سیستم باید مهندسین طراح به این مساله توجه کنند، هم چنین امکانات و متراژ ساختمان هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

به عنوان مثال: بعضی از تجهیزات تهویه مطبوع مانند: فن کویل ها به فضای کمی جهت نصب احتیاج دارند، اما تجهیزات یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی، که هوای مطبوع را برای چندین اتاق یا فضای داخلی ساختمان تامین می کند، برای نصب نیاز به فضای بیشتری دارد.

بخش هایی که در تاسیسات مکانیکی یک ساختمان طراحی و محاسبه می شوند، عبارت اند از:

-برآورد بار سرمایش و گرمایش در ساختمان

-انتخاب سیستم های سرمایشی و گرمایشی

-برآورد آب گرم مصرفی احتیاجی

-برآورد منبع ذخیره آب

-برآورد سیستم اطفاء حریق

-برآورد سیستم های کانال کشی و لوله کشی دستگاه ها

-بر آورد و انتخاب تجهیزات و وسایل مصرفی در موتورخانه

پس با توجه به موارد ذکر شده، می توان گفت که اهمیت اجرای دقیق تاسیسات در ساختمان و بهینه کردن آن هنگامی مشخص می گردد، که با استفاده از همه تجربه های جهانی در صنعت تاسیسات و تلاش جهت بومی کردن آن ها برای کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر مفید ساختمان ها می باشد.

اجرای تاسیساتی با کیفیت مناسب در ساختمان موجب جلوگیری از تخریب و نوسازی زود هنگام و صرفه جویی در سرمایه هایی که برای بخش تولید به کار گرفته شده است، می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: