بیشتر درباره تاسیسات سرمایشی بدانید:

عملیات کاهش دادن دما، را سرمایش می نامند، دستگاه‌ های مختلفی هستند مانند یخچال‌ ها، سرما ساز ها، سردکن ‌ها، یخزن ‌ها، یخساز ها، خنک‌کن‌ ها و... جز آن ها می باشند که به وسیله آنها عملیات سرمایش صورت می‌گیرد.

تاسیسات سرمایشی چیست؟

تاسیسات سرمایشی تاسیساتی هستند که محیط مورد نظر را سرد می نمایند منظور از تاسیسات سرمایشی، تاسیسات مرکزی سرمایشی می باشد،که آب یا سیال سرد شده را در نقطه ای بیرون از ساختمان تهیه کرده و به بخش های مختلف آن ساختمان ارسال می کنند، معمولا این تاسیسات در محل هایی در بیرون از ساختمان مانند پشت بام، زیر زمین یا موتور خانه نصب و احداث می شوند. انواع سیستم های سرمایشی ساختمان در حال حاضر، با رشد و توسعه فناوری در صنعت تهویه مطبوع، باعث شده که تا بحث انرژی و صرفه جویی اهمیت زیادی داشته باشد. تاسیسات نوین سرمایش که به کم کردن هزینه های انرژی در ساختمان منجر می شود عبارتند از:

روش سرمایش از سقف:

این روش، کاملا مدرن و علمی بوده است و جز روش های به روز در اروپا و آمریکا می باشد، کارکرد این سیستم، درست مانند سیستم گرمایش از کف است و از تئوری انتقال هوای سرد از بالا به پایین و حرکت هوای گرم از پایین به بالا استفاده می گردد.

 روش سرمایش از کف:

در این روش، آب سرد از طریق لوله هایی که در کف اتاق قرار گرفته اند عبور کرده و باعث سرمایش می گردد، نکته مهم این است که، مقدار بهینه سازی مصرف انرژی در روش سرمایش از کف، 80 درصد می باشد، این سیستم در صورتی موثر می باشد که پنجره های ساختمان عایق و دو جداره باشد و نیز دیوار های بیرونی ساختمان نیز عایق گردند.

بهترین و مناسب ترین سیستم های سرمایشی در منزل:

 سیستم های سرمایش جز ارکان اصلی منازل مسکونی می باشند که زمینه آسایش و رفاه و راحتی افراد را فراهم می آورند، بنابراین، جهت تهیه سیستم های مناسب و تاثیرگذار نخست بایستی آنها را خوب بشناسید. انواع تاسیسات سرمایشی عبارتند از:

چیلرها:

چیلر، جهت ایجاد سرمایش در فصل تابستان مورد کاربرد می باشد و به دو گروه چیلر های جذبی و تراکمی (کمپرسوری) طبقه بندی می باشند، اغلب چیلر های تراکمی برق زیادی استفاده می کنند، بنابراین، چیلر های جذبی پرطرفدار می باشد، از جمله خصوصیات مثبت چیلر های جذبی این می باشد که از انرژی حرارتی که جهت تولید سرما استفاده می گردد، نسبت به انواع کمپرسوری قطعات کمتری دارند و مقدار خرابی و هزینه های تعمیر و نگهداری آن نیز کاهش می یابد.

کولرهای آبی:

کولرهای آبی با استفاده از تبخیر کردن آب، هوا را خنک می کند، از آنجایی که تبخیر زیاد باعث افزایش رطوبت نسبی می گردد، بنابراین، روش سرمایش تبخیری عملیاتی می باشد که در آن، از پدیده تبخیر به عنوان یک فاکتور جذب کننده گرما استفاده می گردد، در این عملیات، گرمای هوا جذب شده و به عنوان گرمای مورد نیاز جهت تبخیر هوا مورد کاربرد قرار می گیرد و بایستی در مناطقی استفاده گردد که از رطوبت نسبی کمتری برخوردار باشد.

کولرگازی و اسپلیت:

از ویژگی های مثبت که کولر های گازی دارا می باشد، عبارتند از: تصفیه کامل هوا، از بین بردن ویروس ها و باکتری های مضر، استفاده از انرژی بهینه و در نهایت منجر به کاهش مصرف انرژی می گردد. اسپلیت، نوعی کولر گازی می باشد، که هوای گرم را دریافت کرده و به شکل خنک به داخل بر می گرداند تا ترموستات به دمای دلخواه تبدیل نماید، کاربرد اسپلیت در برج ها مشکل ساز بوده است، چون لوله کشی آن محدود بوده و نمی توان تعداد و طول کانال ها را مدیریت نمود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: