اطلاعاتی درباره تاسیسات گرمایشی:

فرآیند افزایش دما را گرمایش می‌نامند، سامانه‌ ها و دستگاه‌ های متفاوتی موجود می باشد، که مانند بخاری ها، رادیاتورها، آبگرمکن ها، فن کویل ها، پکیج شوفاژ دیواری، و... که تاسیسات گرمایشی می باشند.

یکی دیگر از روش های گرم کردن محیط، تاسیسات گرمایشی از کف می باشد که با انتقال حرارت به شکل تابشی نقش زیادی در عملیات گرمایشی دارا می باشد. این روش در مقایسه با دیگر سیستم ‌های حرارتی نه تنها منجر به صرفه جویی و بهینه ‌سازی مصرف انرژی می گردد بلکه در ایجاد رفاه و آسایش ساکنان نیز بسیار تاثیرگذار می باشد.

انواع تاسیسات گرمایشی ساختمان:

1-پکیج گرمایشی :

یکی از تجهیزات گرمایشی پر کاربرد در فصول سرد پکیج گرمایشی می باشد که به تنهایی می تواند نقش موتورخانه ای کوچک را در منازل و ساختمان های اداری داشته باشد.

از لحاظ چگونگی قرارگیری، پکیج ها به دو نوع زمینی و دیواری طبقه بندی می شوند، بر طبق شرایط محیط و گرمای لازم هر واحد، می توان در یک ساختمان از هر دو نوع پکیج زمینی و دیواری استفاده نمود، با این تفاوت که پکیج های دیواری کم حجم تر هستند و به آسانی قابلیت نصب در فضای داخلی ساختمان نظیر آشپزخانه را دارند. بنابراین پکیج ها تامین کننده آبگرم مصرفی ساختمان و تأمین کننده حرارت مورد نیاز برای گرم کردن رادیاتورها می باشد.

الف:رادیاتور :

رادیاتور وسیله ای بسیار مناسب و کارآمد برای توزیع گرمایش مورد نیاز در منازل مسکونی و محیط های اداری است، آب گرم مورد نیاز جهت گرمایش رادیاتور ها به وسیله پکیج ها و یا موتورخانه های ساختمان ها تامین می شود که انواع رادیاتور ها در حال حاضر در بازار عبارتند از:

رادیاتور آلومینیومی

رادیاتور فولادی

رادیاتور پنلی

رادیاتور برقی

ب: هیتر:

یکی از مناسب ترین تاسیسات گرمایشی مورد کاربرد در ساختمان ها، هیترها می باشند، هیترها دارای انواعی از جمله، انواع گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز (گازی و گازوئیلی) و نفتی هستند و بدون نیاز به تامین آبگرم در تاسیسات گرمایشی با موتورخانه مرکزی ساختمان توان تامین گرمایی بسیار زیادی را دارا می باشند.

ج: مبدل حرارتی :

یکی از کاربرد ترین تجهیزات در تاسیسات حرارتی ساختمان که نقش اصلی در تبادل حرارتی را دارا می باشد، مبدل ها هستند، وظیفه مبدل حرارتی، تبادل گرما بین دو سیال می باشد که این سیال ها اغلب، آب، روغن، گاز و یا حتی هوا هستند.

مبدل های حرارتی که در سه نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه ای و مبدل حرارتی پره ای ساخته می شوند.

2-تاسیسات گرمایشی لازم برای راه اندازی موتورخانه :

برای استقرار و بنا نمودن یک موتورخانه، به انواع تاسیسات گرمایشی احتیاج داریم تا بتوان برای مدت زمان طولانی از آنها به کار برده شود که عبارتند از:

اولین وسیله ای که در ایجاد تاسیسات مرکزی یک موتورخانه به آن نیازمند هستیم دیگ آبگرم یا دیگ بخار موتورخانه ساختمان می باشد که دارای دو نوع می باشد:

الف:دیگ چدنی :

دیگ های چدنی که به اسم دیگ شوفاژ چدنی نیز شناخته شده است، نسبت به دیگ های فولادی دارای فشار کار و راندمان جذب انرژی کمتری می باشد، اما به علت، قابل تفکیک بودن پره ها، حمل و نقل راحت و قیمت کم تر اغلب در تاسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی مورد کاربرد فراوان می باشند.

ب:دیگ فولادی آبگرم :

دیگ های آبگرم فولادی با استفاده از احتراق و گرمای مشعل و دارا بودن سطوح جذب انرژی گرمایی بالاتر و بازدهی حرارتی بیشتر، وسیله ای مناسب برای تامین گرمایش لازم در صنایع، استخر ها و ساختمان ها هستند.

و دیگر تاسیسات مورد نیاز شامل:

لوله و اتصالات و شیرآلات موتورخانه

مشعل

پمپ آب و آبرسانی

یونیت هیتر

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: