قبلی 1 بعدی

اطلاعاتی درباره سیستم های ایمنی:

منظور از سیستم ایمنی در یک ساختمان، فراهم آوردن يک سری امكانات و تسهيلات (‌با رعايت ضوابط قانونی‌) ‌در ساختمان می باشد، که در زیر به تعدادی از این وسایل جهت ایمن ساختن ساختمان استفاده می شود می توان اشاره نمود که عبارتند از:

1-دوربین‌های مداربسته:

اغلب برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد کاربرد می باشد، و بر اساس شرایط محیطی انواع متفاوتی دارند، این دوربین‌ها شامل دوربین‌ های ویدئویی یا دوربین‌ های دیجیتال هستند، شخصی به نام والتر بروش مخترع دوربین مدار بسته می باشد.

ساختار اصلی دوربین های مدار بسته:

-بدنه دوربین:قاب اصلی و قاب بیرونی دوربین است که نسبت به فضای مورد کاربرد آن را انتخاب می‌گردد.

-بخش‌های الکترونیکی دوربین: که شامل سنسور، بورد اصلی، کانکتور و بورد تغذیه می باشد.

-لنز دوربین: لنز زوم یا موتور دار دوربین مدار بسته نوعی از لنز می باشد، که امکان تغییر فاصله کانونی و در نهایت زاویه دید دوربین را از راه دور امکان پذیر می سازد، این لنز ها نیز اغلب دارای فوکوس خودکار نیز می باشند.

-وظیفه لنز: سایز چیپ تصویر دوربین‌ها محدود و کوچک می باشد. این موضوع منجر می شود که تصویر تشکیل شده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود گردد، برای رفع این مسئله بایستی از وسیله ای برای متمرکز کردن نور بر روی چیپ تصویر استفاده نمود. به این وسیله لنز می‌نامند. لنز دوربین‌ های مداربسته اغلب از یک یا چند عدسی تشکیل شده است که بر طبق، فاصله کانونی، بخش مشخصی از تصویر رو به رو را بر روی چیپ تصویر ایجاد نماید. هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر گردد تصویر را کمتر متمرکز می‌نماید، و زاویه دید دوربین کمتر می شود. از طرفی دیگر دوربین با لنز با فاصله کانونی ثابت، دوربینی که چیپ تصویر بزرگ‌تری دارند، تصاویر را با زاویه بیشتری نشان خواهد نمود.

2-دزدگیر چیست؟

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت، وسیله‌ای می باشد، که به هنگام عبور از یک منطقه ممنوعه یا شکستن یک قفل، با اعلام صدا، این عمل غیر قانونی را هشدار می دهد.

سیستم های اعلام سرقت یکی از بخش های مهم سیستم های ایمنی در ساختمان می باشد. این سیستم ها امکان تشخیص ورود غیر مجاز به اماکن مختلف را محیا می سازد. دزدگیر های امروزه، هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی می باشند، ولی در مجموع همگی دارای یک ساختار مشترک می باشند، یعنی بیشتر دزد گیر ها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته می باشند، و کلید معمولی یا سوئیچ آلفا یا قفل رمزی یا کلید کنترل از راه دور برای روشن و خاموش کردن دستگاه دارا می باشند.

اجزای سیستم  دزدگیر:

سیستم های دزدگیر از بخش های مختلفی تشکیل شده اند ولی بخش های اصلی آن عبارتند از:

دستگاه مرکزی یا به عبارتی کنترل پنل

سنسور دید

آژیر و بلندگو

باتری

دستگاه تلفن کننده

ریموت کنترل کننده

3-سیستم اطفا حریق چیست؟

اطفا حریق مجموعه کارهایی می باشد که جهت مقابله با آتش با خاموش نمودن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته صورت می گیرد. اهداف اطفای حریق محافظت از جان افراد، ممانعت از آسیب به اموال و محافظت از محیط زیست می باشد.

انواع سیستم های اطفای حریق عبارتند از:

تفاوتی با توجه به درجه بندی حریق ها به جهت اطفای آن ها و خاموش کننده های متفاوت به شرح ذیل بر طبق خصوصیات و قابلیت آن ساخته شده است که شامل:

خاموش کننده آب و گاز

خاموش کننده پودری

 خاموش کننده دی اکسید کربن

خاموش کننده حاوی ترکیبات هالوژنه

 خاموش کننده های حاوی کف

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: