اطلاعاتی درباره دوربین مدار بسته:

دوربین‌های مداربسته به منظور نظارت بر اماکن داخلی و خارجی طراحی شده اند که بسته به شرایط محیط انواع متفاوتی دارند.

تاریخچه دوربین مداربسته:

ساخت نخستین دوربین های مدار بسته به زمان پرتاب موشک به وسیله آلمان ها بر می گردد آنان به جهت دیدن این صحنه یک دوربین مداربسته را در آن محل نصب نمودند. بنابراین زمان طراحی و ساخت این دوربین ها به حدود سال های 1942 میلادی برمیگردد. آمریکایی ها نیز در سال 1949 اقدام به تهیه این نوع دوربین ها کردند و در مدت زمان خیلی کم دوربین های مداربسته به تجهیزاتی کاربردی در این بازار رسید.

ساختار دوربین مدار بسته:

  • بدنه دوربین: قاب اصلی و قاب پوششی (بیرونی) که نسبت به فضای مورد کاربرد آن را انتخاب می‌کنند.
  • بخش‌های الکترونیکی دوربین: سنسور، بورد اصلی، کانکتور و بورد تغذیه می باشد.
  • لنز دوربین: لنز زوم یا موتوردار دوربین مداربسته نوعی از لنز می باشد که امکان تغییر  دادن فاصله کانونی به صورت خودکار و در نهایت زاویه دید دوربین را از راه دور مهیا می سازد.


قیمت دوربین مداربسته:

قیمت انواع دوربین مدار بسته با هم متفاوت می باشد، علت این امر به موارد متعددی از جمله، جنس بدنه دوربین، سایز دوربین، نوع سیستم پردازش دوربین و ...مربوط می باشد.

مهم ترین فاکتور در انواع دوربین های مدار بسته کیفیت و وضوح تصاویر می باشد، اگر دوربینی با مارک و برند معتبر ساخته شده باشد، دیگر جای نگرانی ندارد، ولی دوربین مدار بسته ارزان که در بازار امروز بسیار پر فروش است، بایستی دانست که یک دوربین ارزان قیمت لزوما دوربین باکیفیتی نبوده و در این باره تحقیقات بیش تری لازم است.

انواع دوربین مدار بسته:

دوربین مداربسته از لحاظ ساختار فیزیکی و شکل و شمایل ظاهری، نوع کاربرد، مکان کاربرد، چگونگی تولید و انتقال تصویر، مشخصات فنی و … دارای مدل های بسیار مختلفی می باشد. اما در بزرگترین طبقه بندی که مهمترین طبقه بندی نیز می باشد دوربین های مداربسته را به دو دسته دوربین های آنالوگ و دوربین های دیجیتال طبقه بندی می شوند. اغلب کسانی که سیستم نظارت تصویری را برای کاربرد شخصی و حفاظت فیزیکی استفاده می نمایند و می خواهند هزینه کمتری داشته باشند، از دوربین های مداربسته آنالوگ و افراد دیگری که کیفیت بالا، امکان آنالیز تصویر و سیستم در بستر شبکه نیاز دارند، از سیستم دوربین های دیجیتال به کار می برند، ضمن اینکه اپراتور این سیستم بایستی به نرم افزار های کامپیوتری و شبکه تسلط داشته باشد. حال با توجه به انتخاب نوع دوربین سپس باید سایر تجهیزات مورد احتیاج سیستم نظارت تصویری را نیز انتخاب نمود. پس بنابراین نخست، بایستی نوع دوربین خود را انتخاب نماییم.

کاربرد های دوربین مدار بسته:

  • نظارت فضاهای آموزشی:

در ایالات متحده، استرالیا، نیوزلند و … از دوربین مداربسته به جهت نظارت فعالیت های دانش آموزان استفاده می گردید. نصب این دوربین ها در مکان هایی مثل سرویس بهداشتی و … برای رعایت حریم شخصی افراد ممنوع می باشد، بیشتر دوربین های مدار بسته در راهرو ها، سالن ها، پارکینگ و کلاس درس نصب می گردید.

  • حمل و نقل و ترافیک:

بسیاری از شهرها و بزرگراه ‌ها به شکل وسیعی از دوربین مداربسته جهت کنترل ترافیک و تصادفات جاده‌ای استفاده می گردید، این دوربین ‌ها به مدیریت ترافیک و کاهش آن کمک شایانی می کنند.

  • امنیت خانگی:

کاربرد دوربین مداربسته را جهت کنترل امنیت خانه‌ها از اواسط سال 2000میلادی صورت گرفت، بسته‌ های نظارتی خانه‌ ها شامل دوربین مداربسته، تشخیص دود و آتش و سیل می باشد.

  • مسابقات ورزشی:

گاهی اوقات جایگاه بعضی از تماشاگران مسابقات ورزشی، دید مناسبی به میدان مسابقه نداشته باشد. در این حالت دوربین مداربسته مورد استفاده می باشد، تصاویر ضبط شده به مانیتور های اتاق کنترل انتقال می یابد و سپس به مانیتور تماشاگران منتقل می شود بنابراین این دوربین ‌ها کاربرد امنیتی ندارند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: