اطلاعاتی درباره دزد گیر:

دزدگیر یا به عبارتی سیستم امنیتی اماکن و خودرو وسیله‌ای است که در صورت گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل  این عمل غیرقانونی را با هشدار صدا خبر می دهد.

اکثر دزدگیرهای موجود هر چند از نظر ظاهر انواع و اشکال متفاوتی دارند، اما اغلب همگی آن‌ ها دارای یک ساختار مشترک هستند. می توان گفت ردیاب و دزدگیر ماهواره ای جدیدترین سیستم امنیتی خودرو می‌باشد. کاربرد ردیاب جهت امنیت خودرو معقول تر از دزدگیر می باشد، مخترع دزدگیر ساده شخصی آمریکایی به ‌نام ریورند اگوستیس راسل بوده است.

اجزای سیستم دزدگیر:

سیستم اعلام سرقت یا همان دزدگیر از بخش های متفاوتی تشکیل شده است ولی بخش های اصلی آن عبارتند از:

  • دستگاه مرکزی (کنترل پنل)
  • سنسور(چشمی)
  • آژیر و بلندگو
  • باتری
  • دستگاه تلفن کننده
  • ریموت کنترل


چگونگی وصل کردن سیمهای دستگاه دزدگیر:

اغلب در اکثر دزدگیرها از جعبه اصلی که مدار دزدگیر در آن است، در مجموع هشت سیم خارج می گردد ؛ چهار سیم برای چشم نوری فروسرخ (حسگر نوری) بیرون می آید که دو سیم از این چهار سیم مربوط به ولتاژ مثبت و منفی ۱۲ ولت تغذیه چشم فروسرخ و دو سیم دیگر در ارتباط با نقطه رله چشم می‌باشد که در زمان تحریک، این دو سیم به یکدیگر متصل می شوند. حال اگر تعداد چشم ها زیادتر شود، باز هم همین چهار سیم خارج می‌گردد که از مثبت و منفی به تک تک چشم ها، ولتاژ رسیده و دو سیم دیگر به بقیه چشم ها که دو پایه آن ها با دو پایه دیگر چشم ها به شکل سری است، متصل می‌شود و نیز دو سیم از مدار دزدگیر به برق شهر وصل می‌گردد و دو سیم دیگر برای وصل شدن به بلندگو خارج می‌گردد. اما اغلب چشمی های امروزی 6 سیم دارند که دو سیم جهت برق چشمی که 12 ولت می باشد و دو سیم برای اعلام وضعیت بین چشمی و دستگاه مرکزی هستند، و دو سیم دیگر برای tamper است، جهت خرابکاری روی سیم یا بریدن آن حتی در زمان که دستگاه غیر فعال می باشد.

بلندگوی دزدگیر:

آنچه که در اغلب دستگاه های دزدگیر امتیاز محسوب می شود آژیر بلند دزدگیر است و بیشتر مردم تمایل دارند که صدای آژیر دزدگیر قوی باشد. ازاین رو پیشنهاد می شود که از بلندگوهای بوقی برای این کار استفاده گردد. برای این کار بلندگوی بوقی یا وات پیشنهاد می شود که در این نوع، بلندگو در یک جعبه فلزی محکم با شرط باز بودن جلوی جعبه قرار می گیرد و بایستی آن را در خارج ساختمان و در بخش بلندی نصب نمود تا دسترسی به آن آسان باشد. توصیه می شود سیم کشی بلندگو از نوع توکار باشد چون یکی از مشکلات دستگاه های دزدگیر مسئله بلندگو است و وقتی سیم های بلندگوی آن قطع گردد، خبر کننده یا هشدار دهنده دستگاه غیرفعال خواهد شد، البته برای افزایش ضریب ایمنی می‌توان چندین بلندگو در چند نقطه را به صورت موازی با هم قرار دهید. همچنین اگر از بلندگوی بدون سیم استفاده گردد مشکل قطع شدن سیم های بلندگو نیز وجود نخواهد داشت. یک مدار تولید کننده پالس و یک مدار تقویت کننده (امپلی فایر ) مدارهای الکترونیکی بلندگو هستند که به بلندگو نصب می گردد. این مدارها بیشتر از ترانزیستور ها و اسی‌ های قدرت با توان بالا در مدار خود به کار برده می شود.

باتری تغذیه:

یک باتری ۱۲ ولتی اسیدی که اغلب در جعبه دزدگیر قرار داده شده است و در صورت قطع برق یا خرابکاری به وجود آمده در سیم های برق ورودی سیستم را اغلب تا ۴۸ ساعت شارژ می کنند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: