استخرچیست؟

آبگیری مصنوعی می باشد که جهت شنا، آب‌تنی، تفریح، سرگرمی و ورزش‌های آبی مانند واترپلو و غواصی استفاده می‌گردد. از استخر آب نیز برای استفاده آموزشی و علمی نیز استفاده می‌شود.

سونا چیست؟

سونا اتاقکی می باشد که از آن برای تعریق و دفع سموم از بدن استفاده می‌گردد. و نیز سونا جهت لاغری و چربی سوزی نیز مناسب می باشد، سونا به دو نوع تقسیم بندی می شود: الف: سونا خشک ب: سونا بخار

البته سونا خشک در جهان پرکاربرد تر می باشد و هرگاه واژه سونا به تنهایی استفاده می شود منظور سونای خشک می باشد.

جکوزی چیست؟

شرکت آمریکایی تولید کننده وان حمام گردابی می باشد، که نخستین بار محصول این شرکت وان حمام با جت‌ های آب ماساژ دهنده بوده است، جکوزی از لحاظ گنجایش به دو دسته یک ‌نفره و چند نفره طبقه بندی می‌شود. اغلب از جنس فایبرگلاس تولید می‌شود. دارای اندازه های مختلفی می باشد،که داخل آن از آب پر می کنند و به وسیله جت‌ هایی به داخل آن از اطراف با فشار معین آب گرم دمیده می گردد.

ترتيب استفاده از سونا استخر و جكوزي:

براي استفاده از مجموعه هاي سونا استخر و جكوزي مي توان از روش های متفاوتی استفاده نمود که عبارتند از:


1-دوش گرفتن و شستشوي بدن :

پیش از ورود به محوطه استخر و سونا، حتما دوش بگيرد و بدن خود را به طور کامل بشویید اين كار براي حفظ بهداشت استخر و سونا و جكوزي ضروری می باشد.


 2-سوناي بخار و گرم کردن بدن :

جهت شروع بهتر است نخست، از سونای بخار استفاده شود، فضاي گرم و مرطوب سونای بخار منجر به بالا رفتن دماي بدن شما می گردد و ماهيچه ها و رگهاي بدن شما آماده فعاليت بدني می کند.


 3-شنا در استخر :

پس از بيرون آمدن از سوناي بخار، بدن شما آماده می باشد،که شنا کند اين کار جهت بالا بردن ضربان قلب شما و بهبود وضعيت قلبي و عروقي شما ضروری می باشد.


 4-جكوزي گرم و رفع خستگي :

چون پس از شنا کردن بدن شما خسته می باشد لازم است وارد جكوزي داغ شوید و با فشار آب قسمت های مختلف بدن تان را ماساژ دهيد تا نفس اتان هم به حالت عادي برگردد و تا آمادگی لازم برای جلسه اصلي سونا را داشته باشید.

5- سونای خشک و فواید بیشمار آن :

در این مرحله بدن شما آماده می باشد که يک جلسه کامل سوناي خشك بروید و راحت بر روي يكي از طبقات سونا دراز کشیده و بدون هيچ گونه حرکات ورزشي فقط به آرامي بخش هايي از بدنتان را ماساژ دهيد.

6-دوش گرفتن وشستن عرق هاي :

پس از بيرون آمدن از سونا بایستی حتما دوش بگيرد تا عرق هاي بدن اتان شسته شود و بهتر است از دوش آب سرد استفاده نمایید تا کمي بدن اتان خنک گردد.

7-پريدن در جكوزي سرد براي خنک شدن بدن :

اگر ناراحتي قلبي نداريد و بدن تان سالم باشد بدون هيچ ترس و واهمه اي مي توانيد در آب سرد جكوزي برويد در صورتی که که آب جكوزي واقعا سرد باشد نه ولرم، بايد دانست که در کشور فنلاند و در زمستان هاي سرد آن نواحي, فنلاندي هاي سنتي پس از بيرون آمدن از سونا, يخ روي درياچه ها را مي شکستند به داخل آب سرد درياچه مي بريدند.


8-خشک کردن و خنک کردن کامل بدن :

سپس بدنتان را به طور کامل خشک کنید که سرما نخورید.

9-نوشيدن آب كافي براي جبران مایعات از دست رفته بدن :

در مرحله آخر مقدار کافی آب بنوشید تا آب از دست رفته بدنتان را تامین نمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: