اطلاعاتی درباره دستگاه های تصفیه آب:

به فرایندی که کیفیت آب را بهبود ‌ببخشد، و آن را برای یک هدف خاص مناسب کند، تصفیه آب میگویند، حال این هدف نهایی می تواند، نوشیدن آب، تامین آب صنعتی، آبیاری، نگهداری جریان رودخانه، تفریح با آب یا کاربرد های دیگر، مانند: بازگرداندن به صورت امن به طبیعت باشد.

در واقع عمل تصفیه آب، تمامی آلاینده ‌ها و اجزای نامطلوب را از آب پاک می کند، و یا غلظت آن ها را کاهش می‌دهد، تا جایی که آب جهت استفاده مناسب شود.

تصفیه آب آشامیدنی:

تصفیه جهت تولید آب آشامیدنی، شامل حذف همه آلاینده ‌ها از آب ورودی جهت تولید آبی است، که هیچ خطر کوتاه مدت و بلند مدت برای سلامتی انسان ها نداشته باشد.

عناصری که در طی فرآیند تصفیه آب آشامیدنی حذف می‌گردند، شامل: 

جامدات معلق، انواع باکتری‌ ها، جلبک ‌ها، ویروس‌ های مختلف، قارچ‌ ها و مواد معدنی نظیر: آهن و منگنز می باشند.

فرآیند های مرتبط به حذف آلاینده ‌ها شامل سه فر آیند فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی است:

-فرایند های فیزیکی نظیر: ته ‌نشینی و فیلتراسیون.

-فرآیند های شیمیایی نظیر: ضد عفونی کردن و انعقاد.

-فرایند های بیولوژیکی نظیر: فیلتر کردن آهسته شن و ماسه.

شایان ذکر است، جهت اطمینان از کیفیت و سالم بودن آب، علاوه بر تصفیه، مواردی مانند: حمل و نقل و آبرسانی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. به همین علت، روش مرسوم جهت جلوگیری از آلودگی باکتریایی در طی مرحله توزیع، نگهداشتن مواد ضد عفونی کننده در آب تصفیه شده می باشد.

بر اساس مطالب بالا می توان نتیجه گرفت، که تصفیه آب به سیستم ‌ها و یا فرآیند هایی که جهت جدا سازی ذرات و یا آلودگی ‌ها از آب به کار برده می شود، اطلاق می گردد.

حتی سیستم‌ هایی که به طور کامل آب را تصفیه نمی‌کنند، شامل این عنوان می باشند. در اصل به هر فرایندی که هر میزان ذرات معلق، گرد و غبار، باکتری و یا کلر موجود در آب را حذف کند، نیز تصفیه کننده آب می گویند، و یا هر سیستمی که دارای فیلتر باشد، در واقع یک دستگاه تصفیه آب است.

واژه تصفیه آب شامل: سیستم ‌های کوچک نظیر: تصفیه آب خانگی تا سایز های بزرگ تر مثل: دستگاه تصفیه آب صنعتی و حتی تصفیه خانه ‌های آب شهری می شود.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب:

-فیلتر کربن فعال

-لامپ فرابنفش یا یو وی

-اسمز معکوس

-واحد تقطیر یا هر فرآیند جدا ساز

فیلتر های تصفیه آب در مدل های مختلف موجود می باشند، لذا در هنگام خرید باید به کیفیت آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر منبع آب قابل خوردن نباشد، حتما باید از فیلتر هایی استفاده شود، که باکتری‌ های مضر، مواد معدنی و آلودگی‌ های آب را از بین ببرند.

الزام استفاده از دستگاه تصفیه آب:

برای استفاده از سیستم ‌های تصفیه آب حتما نباید آب، غیر قابل خوردن تشخیص داده شود. به طور مثال: انسان ها از مزه ناشی از کلر آب که در تصفیه خانه ‌ها جهت ضد عفونی به آب اضافه می شود، احساس خوبی ندارند، و همچنین به علت عبور آب از مسیر طولانی لوله‌ های شهری، انواع مختلف آلودگی‌ ها مثل انواع رسوبات و فلزات سنگین نظیر سرب جذب آب می‌شود، که برای سلامتی انسان ها مضر است، و خطر مبتلا شدن به سنگ‌ های کلیوی را بالا می برد، به علت نگهداری آب در مخازن توزیع امکان زیاد شدن عناصر آلی آب به واسطه رشد باکتری و جلبک وجود دارد، لذا این آلودگی ‌ها به وسیله دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی که در قیمت های مناسب و مدل های مختلف ارائه می شوند، به راحتی قابل برطرف کردن است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: