پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی از خاک رس صنعتی ساخته می شود، که نخست این خاک با آب مخلوط می گردد و سپس در حرارت زیاد در کوره پخته می گردد و در آخر پوکه صنعتی تولید می شود.

این نوع خاک رس صنعتی است و نام آن مونت موریونیت است، این نوع خاک رس در مناطق خاصی یافت می شود. دانه های نهایی تولید شده بعد از پخت، متخلخل است. این سبکدانه ها بابت این که در حرارت بسیار زیاد پخته شده اند، عاری از هر گونه آفت و باکتری می باشند خاک های رسی، خاک هایی می باشند که قابلیت فشرده سازی را دارا می باشند، در صورتی که سایر خاک های این خصوصیات را ندارند، .مدت عمر خاک رس نسبت به سایر خاک ها مصنوعی بسیار بیشتر است.خاک رس با گذر زمان و آبیاری همیشگی و جذب املاح حاصل خیز می باشند.

پوکه صنعتی لیکا:

واژه لیکا به معنی دانه رس سبک منبسط شده است، سطح سبکدانه های لیکا گرد و ناهموار می باشند. و سطح بیرونی این سبکدانه ها قهوه ای و سطح داخلی آن سیاه می باشد.

خصوصیات پوکه لیکا:

-سبکی: سبکی پوکه لیکا، بارزترین مزایای این سبکدانه است، به علت وزن کم این سبکدانه هزینه تامین و اجرای آن کم می باشد، .سبکی پوکه صنعتی لیکا، به سبک سازی ساختمان کمک شایانی می کند .و بر زلزله نیز تاثیر مثبتی دارد، هر چه قدر سازه کم وزن تر باشد، اثر زلزله بر آن نیز کاهش می یابد.

-هدایت حرارتی کم : پوکه های صنعتی لیکا بابت ساختار متخللی که دارند، عایق حرارت مناسبی است.

-عایق صوت : ذرات هوایی که در دانه های متخلخل پوکه صنعتی لیکا موجود می باشد، ذرات صدایی که به داخل این دانه ها می رود. به علت اصطکاک مستهلک می گردد و گرم می شود، این دانه ها جاذب صدا هستند.

-خنثی

-مقاومت مناسب در مقابل آتش سوزی

-عاری از فاسد شدن

-به کارگیری آسان در مقابل انواع ملات ها

-اجرا عملیات سریع

-مانع از پرت انرژی مصرفی

درجه بندی دانه های پوکه صنعتی لیکا :

0-4 میلیمتر

4-10 میلیمتر

10- 20 میلیمتر

کاربرد های پوکه صنعتی لیکا:

-کاربرد در ساختمان شامل تهیه بلوک سبک، کف سازی و شیب بندی بام، بتن کم وزن سازه ای، روف گاردن

-کاربرد در کشاورزی به عنوان خاک سبک و محافظ رطوبت خاک، گلدان و فضای سبز آپارتمانی

-کاربرد در راهسازی به عنوان زمینه یا روسازی، احداث تونل ، سد سازی

-کاربرد در محیط زیست به عنوان فاکتور تصفیه کننده آب و فاضلاب

-کاربرد به عنوان پرکننده و زهکشی کم در بناهایی پایین تراز سطح زمین، بندر سازی و تونل سازی

قیمت پوکه صنعتی درب کارخانه بر اساس هر متر مکعب بدون کرایه حمل به فروش می رسد، تفاوت قیمت انواع پوکه صنعتی بر اساس اختلاف سایز و سبکی و سنگینی نوع پوکه صنعتی می باشد. بنابراین برای خرید پوکه صنعتی پس از انتخاب باید فاکتور قیمت نیز مدنظر گرفته شود.

مقایسه پوکه صنعتی و پوکه معدنی

تفاوت بین پوکه صنعتی و پوکه معدنی عبارتند از:

پوکه معدنی دانه سبک حاصل از فعالیت های آتشفشانی است که مزیت مهم پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی مشابه آن مانند، شن و ماسه، وزن مخصوص بسیار کم پوکه معدنی و دارا بودن درجه سختی بالا ونیز تخلخل بالای آن می باشد.رنگ آن سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد می باشد. ولی پوکه صنعتی از انبساط خاک رس در کوره های گردان با دمایی در حدود 1200 درجه سانتی گراد حاصل می شود دانه های پوکه صنعتی گرد گوشه هستند و سطح زبر و ناهمواری دارند. رویه میکروسکوپی بیرونی دانه ها دارای خلل و فرج کوچک به رنگ قهوه ای بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ می باشند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: