اطلاعاتی درباره تجهیزات شیر آلات:

قسمت اعظمی از انرژی و آب استفاده شده در خانه ها مربوط به سرویس های بهداشتی می باشد، به همین علت در دنیای امروزه جهت کاهش هزینه های مصرف منابع و هم چنین کمک به محیط زیست، طراحان و تولید کنندگان تجهیزات و شیرآلات ساختمانی علاوه بر جنبه زیبایی شناسی و مدرن بودن، به جنبه عملکردی هم بسیار اهمیت می دهند.

لذا یکی از راهکار ها جهت کاهش مصرف آب، طراحی شیرهای الکترونیک است.

شیرهای مجهز به چشم الکترونیک یا سنسور  تنها زمانیکه دست زیر آن ها قرار می گیرد، عمل خواهند کرد. این نوع جدید شیرها نه تنها طراحی زیبا، شیک و متنوعی دارند و در هر سبک از سنتی تا مدرن نمونه هایی از آنها تولید می شود، بلکه در قیاس با شیرهای استاندارد معمولی به میزان بیست درصد هم در مصرف آب صرفه جویی خواهند داشت.

شیرآلات و تجهیزات مربوط به آن ها از جنسهای متنوعی تولید می شوند، اما می توان گفت که دارای دو بخش اصلی یعنی پوسته داخلی یا همان پایه اصلی شیر و پوشش بیرونی تشکیل شده اند. برای بخش داخلی تولیدکنندگان غالبا از آلیاژ های برنج یا سرب خشک استفاده می کنند، اما به علت رعایت مسائل بهداشتی اکثر تولیدکنندگان مصرف سرب خشک را کنار گذاشته و از آلیاژ برنج بهره می برند. برای این که سرب در صورتی که عمل آب کاری شیر بخوبی صورت نپذیرد، در مجاورت آب با گذر زمان حل می‌شود و آلودگی‌ های خطرناکی برای انسان ها ایجاد کرده و سلامت افراد به خطر می افتد؛ لذا رفته رفته مصرف این ماده از تجهیزات شیر آلات کنار گذاشته خواهد شد.

برای قسمت بیرونی یا همان پوشش خارجی شیرآلات که توجه افراد را جلب می‌کند، غالبا کارخانه ‌ها از فلزاتی نظیر: برنج، برنز، مس یا استیل استفاده می‌کنند که رایج ترین نوع آبکاری استیل بوده و سایر فلزات جهت سفارش ‌های خاص و منحصر به‌ فرد مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع گوناگون شیرآلات در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند، که هر کدام بر حسب نوع کاربرد از جنس بخصوصی ساخته شده اند، لذا شکل و طراحی ویژه ایی دارند.

تقسیم بندی شیرآلات:

  • شیرآلات اهرمی
  • شیرآلات از نوع ایستاده مناسب برای آشپزخانه ها
  • شیرآلات چشمی جهت صرفه جویی در مصرف آب
  • شیرآلات پدالی مناسب جهت محیط های عمومی
  • شیرآلات پیسوار مناسب برای انواع سیفون ها

شیرآلات به صورت شیرهای ظرفشویی، روشویی، دوش حمام و شیر آفتابه در بازار خرید و فروش می گردند. شرکت های مختلفی در ایران در این زمینه مشغول به فعالیت اند که تحت لیسانس شرکت های خارجی و یا به صورت مستقل عمل می کنند. مهم ترین مساله در زمینه این شیرآلات نوع آبکاری و دقت به کار برده شده در آن ها می باشد و عموما از آبکاری استیل استفاده می شود. اما جهت دیزاین و اجرای دکوراسیون های مختلف در محیط های آشپزخانه ها و سرویس هاس بهداشتی از آبکاری های دیگر هم استفاده می کنند، که این نوع از آبکاری های خاص باید به صورت سفارشی توسط تولید کننده اجرا شود.

با توجه به اینکه شیرآلات در محیط های منازل و محیط های عمومی در طی یک شبانه روز زیاد مورد مصرف قرار می گیرند، در موقع خرید باید به کیفیت آن ها خیلی دقت شود؛ چون هم با افراد مختلف در تماس هستند و هم در محیط های مرطوب قرار دارند. آب و عناصر موجود در آب تاثیر زیادی بر روی شیرآلات خواهند داشت. از آنجا که بعضی از مواد شیمیایی باعث خورندگی آبکاری های روی تجهیزات می شوند و عمر مفید این تجهیزات را کاهش می دهند، می بایست نظافت شیرآلات را با دقت بسیاری انجام داد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: