توضیحاتی در زمینه دکوراسیون خارجی:

همان طور که می دانیم، نخستین قدم در ارتباط افراد با یک ساختمان از طریق نمای خارجی آن صورت می گیرد دکوراسیون خارجی تاثیر بسزایی در برداشت افراد از کیفیت و چگونگی ساخت ساختمان را دارد.

دکوراسیون خارجی ساختمان ها عموماً به سبک های متفاوت و با کاربرد از مواد اولیه متنوع مانند آجر، چوب،  ورق های کامپوزیت آلومینیوم، سنگ تراورتن، سنگ آنتیک، سنگ گرانیت،  سنگ مرمریت، شیشه، سرامیک و… صورت می گیرد.

برای صرفه جویی در هزینه ها و بدست آوردن نتیجه مطلوب لازم است پیش از هر اقدامی در جهت تغییر دکوراسیون خارجی بنا در پروژه های تعمیرات ساختمان و بازسازی یا اجرای نما، ساختمان خود را به عهده مهندسین معماری یا شرکت های مهندسی و دکوراسیون خارجی قرار دهید و در مورد نتیجه کار خود مشورت و راهنمایی بگیرید.

طراحی نمای ساختمان به روش های رایج در ایران به سبک نمای کلاسیک و نمای ترکیبی یا نمای مدرن صورت می گیرد.

بعد از انتخاب طرح و نورپردازی نما به وسیله کارفرما و تایید آن توسط نهادهای مربوطه نوبت به اجرای آن خواهد رسید چرا که طرحی که به درستی انجام نشود چه در زمینه اجرای نما چه در زمینه اجرا دکوراسیون داخلی فقط هزینه بر خواهد بود، بنابراین در درجه اول بهتر است اجرای طرح را نیز به همان شرکتی که طراحی برای شما کرده است بسپارید.

نکاتی که جهت طراحی و اجرای دکوراسیون خارجی باید به آن ها توجه شود عبارتند از:

  1. تعادل بین اشکال و تقارن : همانند هر نوع طرحی، تعادل بین اشکال و تقارن از اصول بسیار مهم در دکوراسیون خارجی می باشد.
  2. مصالح ساختمان و بافت ها : با وجود تعداد زیاد مصالح و مواد متنوع، انتخاب از بین آن ها کمی سخت می شود. بین چوب یا سیمان، آجر و آلومینیوم، گچ و بسیاری دیگر می توان انتخاب کنیم، مناسب ترین کار این است که مدت زمان کاربرد و همچنین به بحث زیبایی شناختی توجه گردد.
  3. ترکیب های متفاوت بیرونی : انتخاب رنگ هم مانند هر قسمت دیگری بسیار مهم می باشد، در این مورد می توانید از ترکیب مناسب رنگ ها استفاده گردد، کمی سایه روشن در بعضی نقاط مناسب ترین گزینه می باشد، رنگی که برای کار در نظر گرفته می شود، بازتابی که روی وسایل خانه دارد، تاثیر گذار می باشد.
  4. انتخاب سقفی مناسب برای خانه : انتخاب یک سقف برای خانه در دکوراسیون خارجی مسئله بسیار مهم تر از انتخاب رنگ و بحث زیبایی شناختی می باشد.
  5. نحوه انتخاب درب های پارکینگ : جدای از نوع جنس بایستی اطلاعات مناسبی در مورد مواد و همچنین ماندگاری آن ها در نظر گرفته شود.
  6. انتخاب پنجره های زیباتر : پنجره ها مانند درب ها بسیار مهم هستند، پنجره ها همانند روح ساختمان می باشد. نور خارج را به داخل هدایت می نماید، بنابراین بایستی بهترین نوع پنجره را برای این منظور انتخاب نمود.
  7. ورودی زیبایی طراحی کنید : برای ورودی می توانید از دو رنگ متمایز استفاده نمایید و یا از رنگی روشن تر جهت این کار استفاده نمایید. علاوه بر رنگ ابزارهایی برای ایجاد تازگی در فضا مناسب می باشد، مانند کاربرد دستگیره در، پا دری، و غیره.
  8. دورنمای خانه بسیار مهم است : چشم انداز خانه شما فقط با کاشتن چند درخت جلوی آن درست نمی گردد. بایستی به روشی درختکاری نمایید که بین همسایه ها بسیار خاص و قابل توجه گردد.
  9. خانه را روشن کنید : اجازه ندهید خانه در تیرگی باشد. کاربرد نور های مناسب برای امنیت شب مهم می باشد، جدای از نوری که  دردرب ورودی استفاده می گردد، بایستی از نورهایی در اطراف خانه نیز استفاده گردد.
شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: