اطلاعاتی در زمینه دستگاه سنگ شکن:

سنگ شکن چیست؟

سنگ ‌شکن دستگاهی است که برای خرد کردن مواد قابل خرد کردن سنگ استفاده کاربردی دارد. سنگ ‌ها در مقابل خرد شدن واکنش‌ های متفاوتی از خود نشان می دهند که عبارتند از:

  • بعضی از سنگ ها به آسانی خرد می‌شوند.
  • بعضی از سنگ ها تبدیل به پودر می گردند.
  • برخی بسیار مقاوم و ساینده می باشند.

با توجه به نوع سنگ و موارد مصرف آن ها، از سنگ‌ شکن ‌های مختلفی استفاده می گردد. هر سنگ‌ شکن روش ویژه ای برای خردایش دارد که به دو قسمت عمده طبقه بندی می شوند. ای سه طبقه عبارتند از:

الف-خردایش به صورت فشردن: (سنگ‌ شکن ‌های ژیراتوری اولیه، فکی و مخروطی) که در این روش مواد میان دو سطح که به یکدیگر نزدیک می‌شوند، فشرده گشته و در نهایت خرد و ریز می‌شود. سرعت حرکت سطح خردکننده بین ۰٫۵ الی ۱٫۵ متر بر ثانیه قابل تغییر است.

ب-خردایش به صورت ضربه‌ای: (سنگ‌ شکن ‌های ضربه‌ای شفت افقی HSI یا کوبیت و سنگ‌ شکن ‌های ضربه‌ ای عمودی VSI در این روش مواد تحت تأثیر شوک متاثر از ضربه قطعات در حال گردش (روتور و چکش سنگ‌ شکن و بستر شن و …) قرار می گیرند و به طرف سطوح فلزی (سندان‌ ها) یا سطوح غیر فلزی (بستر شنی) پرتاب گشته و ضربه می‌پذیرند و در این روش سنگ ‌ها نیز به یکدیگر می خورند. سرعت حرکت اغلب۳۰ الی ۸۰ متر بر دقیقه و گاهی در VSIها بیشتر است.

سنگ شکن ها چگونه کار می کنند؟

سنگ شکن ها نقش کوچک کردن ابعاد و اندازه مواد معدنی و سنگ ها به میزانی که بتوان از آن ها جهت مراحل بعدی تولید استفاده نمود را بر عهده دارند. سنگ ها از لحاظ فرسایش، سختی، اندازه و میزان رطوبت متفاوت می باشند و اینها فاکتورهایی هستند که بایستی به هنگام انتخاب نوع سنگ شکن مورد توجه قرار داده شود.

انواع سنگ شکن ها:

بطور کلی سنگ شکن ها به دو دسته کلی که عبارتند از: سنگ شکن های ثابت و سنگ شکن های سیار طبقه بندی می شوند.

ولی از طرفی سنگ شکن‌ها بر اساس نوع کاربرد طبقه بندی می شوند، دسته بندی های مختلفی جهت سنگ شکن ها موجود است که براساس یک نوع از دسته بندی سه نوع سنگ شکن داریم، که عبارتند از:

  • سنگ شکن‌ های فکی :(Jaw Crushers)

این سنگن شکن ها کانی‌های درشت و بزرگ (که دارای ابعادی بزرگتر از ۲۰ سانتی متر) که از عهده سایر سنگ شکن ها خارج می باشد را خرد کرده و جهت خردایش بیشتر به دستگاه های سنگ شکن نظیر سنگ شکن های ضربه ای انتقال می دهد.

  • سنگ شکن ‌های ضربه ای :(Impact Crushers)

از این سنگن شکن برای خرد نمودن کانی هایی با ابعادی کوچکتر از ۲۰۰ میلی متر و یا گاهی تا ۴۰۰ میلی متر (بسته به سایز سنگ شکن) و از سیستم چکش و سندان جهت خردایش مصالح استفاده می گردد، به طوری که چکش ها متحرک و سندان ها ثابت عمل می کنند.

  • سنگ شکن های مخروطی :(Cone Crushers)

ازاین سنگ شکن ها جهت خردایش اولیه و ثانویه هردو مورد استفاده می شود، علت این امر این است که، این دستگاه های سنگ شکن هم در ابعاد بزرگ و هم در ابعاد کوچک مورد کاربرد قرار می گیرند.

  • سنگ شکن های غلطکی :(Roller Crushers)

از این دستگاه ها جهت تبدیل شن به ماسه استفاده بهینه می شود.

در سایت معدن کو شما عزیزان می توانید با انواع سنگ شکن ها و کاربرد تک تک آنها آشنا گردید.

­

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: