اطلاعاتی درباره سنگ شکن مخروطی:

سنگ شکن چیست؟

دستگاه هایی که در فرآوری مواد معدنی برای خرد کردن مواد اولیه استخراج شده از معدن مورد کاربرد قرار می‌گیرد، دستگاه های سنگ شکن می باشد. سنگ شکن ها مواد اولیه استخراج شده از معدن را خرد کرده تا به سایز دلخواه موردنیاز تبدیل نمایند.


سنگ شکن مخروطی چیست؟

از جمله انواع سنگ‌شکن‌ های چرخشی سنگ شکن مخروطی را می تان نام برد اما از جهاتی با آن اختلاف دارد از جمله می‌توان به سرعت زیادتر و افزایش بسیار زیاد زاویه هسته مخروطی و به موازات آن انحنا داخلی بدنه است، اشاره نمود. از سنگ شکن مخروطی که جهت خردایش اولیه و ثانویه هر دو مورد مصرف قرار می گیرد و در ضمن سنگ شکن مخروطی در سایزهای متعدد هم در سایزهای بزرگ و هم در سایزهای کوچک امروزه در بازار عرضه می شوند و بر طبق دهانه ورودی آن ها تهیه و مورد کاربرد قرار می گیرند.

سنگ شکن هیدرو کن یکی از انواع سنگ شکن های مخروطی می باشد که به عنوان سنگ شکن اولیه یا ثانویه در معادن مورد مصرف است، عمل خردایش در این سنگ شکن با بسته شدن فاصله بین منتل (که بر روی شفت بنا شده است) و کانکیو (که داخل بدنه اصلی یعنی تاپشل نصب گردیده است) انجام می گیرد. تمام بخش های سایشی دستگاه از فولاد منگنزی مولیبدن دار تهیه شده است که دارای مقاومت زیادی در برابر سایش است. برای ممانعت از لرزش دستگاه بر روی شاسی ضربه گیر نصب گردیده است. عملکرد دستگاه به وسیله تابلو برق کنترل شده که قابلیت تبدیل به صورت تمام اتوماتیک و دستی را دارا می باشد، با تغییر ابعاد دهانه منتل که بر حسب اینچ گفته می شود، می توان محصول متنوعی از این دستگاه استخراج نمود. برای حفظ طول عمر قطعات و سلامت و ایمنی دستگاه از سیستم روغن کاری اتوماتیک با برقراری جریان دائمی روغن و رساندن آن بر کف گرد ها، بوش های برنزی، دنده و شفت مصرف می شود.

متداولترین ابعاد این دستگاه عبارتند از:

36*2 ، 36*4 ، 36*5.5 ، 36*7 و 36*8 است و نوع سوپریور یا ژیراتوری (خیلی درشت شکن) در سایز های 36*9 ، 36*11 ، 36*13 می باشد که عدد کوچکتر ابعاد دهانه ورودی و عدد بزرگتر که در همه یکسان و مساوی 36 است قطر هد سنتر می باشد که بر روی شافت اصلی سوار هست و منتل نیز روی آن جا داده می شود. در این نوع سنگ شکن ها به جای چکش و سندان از منتل و کانکیو به کار برده می شود.

منتل: قطعه مخروطی شکل(مخروط ناقص) از جنس فولادی با آلیاژ منگنز و مولیبدن که مقاومت بسیاری بالایی دارد، است و بر روی هد سنتر و شافت اصلی قرار می گیرد.

کانکیو: این قطعه هم چنین شکل و جنسش شبیه به منتل است اما سایز آن بزرگتر می باشد بطوری که بر روی منتل است، این قطعه که متحرک نیست بر روی تاپشل بنا می شود.

روش کار سنگ شکن های مخروطی:

روش کار سنگ شکن های مخروطی بدین صورت می باشد که مصالح بعد از ورود به محفظه خردایش با حرکت دورانی و اکسنتریک (خارج از محور و لنگ) و ما بین منتل و کانکیو فشرده گشته و خرد می گردند.

از خصوصیات این دستگاه استهلاک کم آن، تولید و بازدهی بالا و نگهداری و کاربری راحت آن است که منجر به پر طرفدار شدن آن در بین صاحبان معادن گردیده است.

این سنگ شکن نسبت به رطوبت حساس هستند و راندمانش را به حداقل می رساند، بنابراین سنگ های رطوبت دار برای این نوع سنگ شکن مناسب نمی باشد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: