اطلاعاتی درباره سنگ شکن فکی :

سنگ شکن ها و انواع آن ها:

کاهش اندازه مواد به طوری که برای مراحل بعدی تولید قابل مصرف گردد، به وسیله سنگ شکن ها انجام می شود. معمولا سنگ هایی که در اثر انفجار حاصل می شوند درشت و دارای رطوبت زیادی می باشند. فرسایش، سختی، ابعاد سنگ ها و رطوبت از جمله فاکتورهایی هستند که در انتخاب نوع سنگ شکن مورد دقت زیادی قرار می گیرد.

  • در مواردی که سنگ هایی سخت و ترد موجود باشد و منجر به سایش گردد از سنگ شکن با دور کم از قبیل سنگ شکن های فکی و چرخشی به کار برده می شود. در این نوع ، فاکتور فشار منجر به خرد شدن می شود.
  • در سنگ های نیم سخت از سنگ شکن های ضربه ای و چکشی استفاده می گردد.
  • در مواردی که سنگ ها نیمه سخت و مرطوب و دارای سایش هستند، از سنگ شکن های غلطکی به کاربرده می شود.


سنگ شکن های فکی:

سنگ شکن های فکی کاربرد عمومی در صنایع دارند و به علت طرح ساده به عنوان سنگ شکن مقدماتی کارمی کند. این نوع سنگ شکن جهت کاهش اندازه سنگ های ترکیبی بسیار سخت و فرساینده از جمله سنگ آهن کوارتزیت و کلوخه های بزرگ کلینکر استفاده می شود و معمولا جهت کم کردن بیشتر اندازه مواد از سنگ شکن های ثانویه استفاده می گردد. این نوع سنگ شکن ساختار بسیار ساده ای دارا می باشند و به همین علت در کارخانجات خردایش مواد معدنی مقدماتی از آن به کاربرده می شود. در واقع این سنگن شکن کانی‌های درشت و بزرگ ( با ابعاد بزرگتر از ۲۰ سانتیمتر) که از عهده سایر سنگ شکن ها خارج می باشد را خرد نموده و برای خردایش بیشتر به دستگاه های سنگ شکن نظیر سنگ شکن های ضربه ای هدایت می شود.

اندازه های متداول سنگ شکن های فکی: 90*30 ، 90*40 ، 90*60 ، 110*90 ، 55*80 ، 80*100 و ....که برطبق دهانه ورودی مستطیل مانند آنها نام گذاری گردیده است، به عنوان نمونه، سنگ شکنی به سایز90*30 یعنی سنگ شکنی با طول و عرض دهانه 90و30 است.

سنگ شکن فکی دارای دو فک ثابت و متحرک است که سنگ ها با قرار گرفتن بین این دو فک خرد می گردند.

سنگ شکن های فکی خود به چندین نوع طبقه بندی می گردند که عبارتند از:

  • سنگ شکن فکی تک بازویی (single toggle)
  • سنگ شکن فکی دو بازویی (double toggle)


قسمت های مختلف سنگ شکن فکی:

1- شافت سنگ شکن 

2- زره های فک های سنگ شکن 

3- فک ثابت

4- فک متحرک            

 5-  شافت فک متحرک                 

 6-چرخ تسمه یا پولی

7- بلبرینگ شافت          

8-بازو های مربوط به فک متحرک 

9-پیچ رگلاژ

10- فنر برگردان فک متحرک


سرعت دورانی در سنگ شکن های فکی:

سرعت دورانی سنگ شکن ها دارای حداکثری می باشد که از آن به بعد افزایش پیدا نمی کند. سازندگان اغلب 170(rpm) را در نظر می گیرند، قابل توجه است که دهانه فک ها بایستی به خوبی تنظیم گردد تا فرصت کافیبرای تخلیه بین فک ها باشد.

ظرفیت سنگ شکن های فکی:

یک فرمول عملی برای تعیین ظرفیت (دبی جرمی قابل عبور) سنگ شکن های فکی در نظر گرفته می شود که به عواملی از جمله: عرض فک و ماکزیمم بعد مواد خورد شونده بستگی دارد که این میزان ظرفیت برای سنگ شکن های فکی بزرگ عوامل متعدد دیگری را در نظر گرفته می شود.

توان سنگ شکن های فکی:

توان لازم برای سنگ شکن فکی بوسیله فاکتورهایی از جمله بزرگترین اندازه سنگ ورودی به دهانه سنگ شکن و عرض فک سنگ شکن محاسبه می گردد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: