اطلاعاتی درباره ماشین آلات حفاری:

ماشین آلات حفاری چیست؟

ماشین‌آلات حفاری از جمله تجهیزات اصلی در مهندسی حفاری و استخراج معدن به حساب می آید. این ماشین‌آلات به علت نقش بسیار مهم در عملیات پیشرفت پروژه ‌ها و فعالیت در موقعیت سخت‌ کاری، لازم می باشد که به شکل اصولی و کیفی طراحی گردند تا بالاترین راندمان ممکن در زمان عملیات را تضمین نمایند. تهیه این گونه ماشین ‌آلات احتیاج به سطح بالایی از تکنولوژی دارد و از این رو توانایی در به کارگیری تکنولوژی‌ های پیشرفته در کنار بهره‌ مندی از تجربه مناسب جهت تولیدکنندگان این ماشین‌آلات بسیار حائز اهمیت می باشد.

یکی از کاربردهای ماشین آلات حفاری حفر تونل می باشد، دستگاه‌ های حفاری تونل، به‌عنوان جایگزینی جهت روش‌ های حفاری و انفجار صخره ‌ها و کندن زمین با دست مورد کاربرد قرار می‌گیرد.


روش های حفر تونل :

برای حفاری تونل از ماشین آلات حفاری استفاده می شود که در اینجا به توضیحاتی در مورد روش های عمومی حفر تونل می پردازیم:

  • چالزنی و آتش باری
  • کاربرد چکش هیدرولیکی
  • ماشین حفاری کله گاوی(road header)
  • کاربرد دستگاه حفار تونل(TBM)


1-چالزنی و آتش باری

 مراحل این روش به ترتیب زیر است که عبارتند از:

حفر چال

آماده نمودن چال

متصل کردن فیلتر به چاشنی

چاشنی گذاری

تمیز نمودن

خرج گذاری

بستن چال(گل گذاری)

آتش کردن چال

جهت حفاری چال ترانشه های باز و حفر چال های عمودی اغلب از دریل واگن یا چکش دستی استفاده می شود. همچنین برای حفر چال های افقی داخل تونل از جامبو دریل استفاده می گردد.

2-کاربرد چکش هیدرولیکی:

در مواردی که بدنه تونل ریزشی است، کاربرد مواد آتش باری یا غیر ممکن می باشد و یا دارای خطر است و نیز جهت تونل هایی با مسافت های کم، کاربرد کله گاوی و TBM اصولاً مقرون به صرفه نیست. در این موقعیت برای حفر تونل از چکش های هیدرولیکی اغلب استفاده می گردد.

با توجه به این موارد  اگر به علت شرایط جغرافیایی دسترسی به مواد منفجره، دستگاه حفاری کله گاوی و TBM فراهم نباشد، بستر مناسبی جهت کاربرد چکش هیدرولیکی را ایجاد می شود.

3-ماشین حفاری کله گاوی:

روش کار این دستگاه طبق انتقال ضربه ای به سنگ است، فاکتور موثر جهت این عمل انرژی وزن چکش، ارتفاع آن، فرکانس و… می باشد. سر حفار این دستگاه به دو شکل پودرکن و تراشه کنی طبقه بندی می شود که قابل تعویض است. ناخن های قرارگرفته بر روی کله حفاری اغلب از جنس کربور تنگستن می باشد. قسمت های اصلی این دستگاه چکش هیدرولیکی و بیل مکانیکی است. در حال حاضر، این دستگاه در ابعاد مختلف در بازار وجود دارد.

4-کاربرد دستگاه حفار تونل:

دستگاه تی بی ام جزء ماشین آلات خاص به حساب می آید. بنابراین از این دستگاه به علت هزینه های بالای سرمایه گذاری تنها در پروژه های خاص استفاده می گردد. تی بی ام ها به طور اساسی به دو دسته زیر طبقه بندی می گردد که عبارتند از:

-تی بی ام های مخصوص حفاری در سنگ

-تی بی ام های مخصوص حفاری در زمین های سست.

در حال حاضر، تی بی ام ها با اندازه های مختلف در پروژه های حفر تونل به شکل وسیع مورد کاربرد می باشند. بزرگ ترین تی بی ام موجود که به وسیله شرکت آلمانی هرنگشت برای پروژه ای در شهر شانگ های تولید گردیده است، دارای قطر ۱۵٫۴۳ متر است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: