جهت آشنایی با دستگاه حفاری ضربه ای و مشاهده قیمت خرید دستگاه حفاری می توانید به این صفحه از سایت معدنکو مراجعه نمایید.

اطلاعاتی در زمینه دستگاه حفاری ضربه ای:

بشر به دلیل نیاز به آب که یک مایع حیاتی مهم می باشد، در هر شرایطی به دنبال آن اقدام کرده است و به آن دسترسی پیدا نموده است. بنابراین ایرانیان باستان نخستین افرادی بوده‌اند که در حفر چاه و قنات اقداماتی را انجام دادند، غیر از حفر چاه به شکل دستی که در حال حاضر نیز در بیشتر نقاط جهان رایج است، فنون حفر چاه های مکانیکی هم چنین به وفور استفاده می گردد. حفاری های مکانیکی که اغلب به دو روش صورت می‌گیرد، شامل حفاری ضربه‌ای و دورانی است. مته‌ های ضربه‌ای که تا اواسط قرن نوزدهم جهت حفر چاه های نفت مورد کاربرد قرار می‌گرفت به متد کانادایی معروف بوده است، شبیه به دیلم بلند و قطوری بود که توانایی داشت تا چندین صد متر به درون زمین رخنه کند.

اگرچه هم اکنون بیشتر چاه های نفت با روش دورانی حفر می شوند، ولی هنوز در بعضی کشورهای نفت خیز به خصوص ایالات متحده آمریکا از روش ضربه‌ای استفاده می‌گردد و حدس می‌زنند نزدیک به 25 تا 30 درصد چاه های نفت آمریکا با روش ضربه ‌ای حفر می شوند. حفاری دورانی نخستین بار در سال 1901 در میدان نفتی Spindletop ، نزدیک تگزاس مورد کاربرد قرار گرفت و به دلیل مزایایی که در مقایسه با ضربه‌ای داشت، دامنه کاربرد آن به سرعت گسترش پیدا نمود. بطوری که در دهه 1920 بیشتر حفاری هایی که جهت استخراج نفت در تمام جهان انجام می‌گرفت با این روش بوده است.


حفاری ضربه‌ای:

دستگاه های حفاری ضربه‌ای و یا سوندوز های ضربه‌ای، دستگاه های ساده‌ای هستند که جهت پژوهش های آب یابی بسیار مناسب است. از این دستگاه ها اکثرا برای چاه هایی که در داخل سنگ های مقاوم حفر می‌شود، به کار می برند. اصول کار سوندوز های ضربه‌ای خرد و ریز نمودن سنگ ها است که این عمل توسط مته‌ای به نام مته حفاری یا ترپان صورت می‌گیرد. مته‌ ها به شکل منظم از ارتفاع ثابتی روی سنگ فرود می‌آیند. دستگاه مجهز به یک خرک چهار قطبی و یا یک دکل می باشد که مته ‌های حفاری توسط یک قرقره برگشت روی آن آویزان می شوند. این مته‌ ها دارای حرکت رفت و آمدی هستند و به جهت اجرای مانورهای پائین و بالا رفتن، از دستگاه رفت و برگشت جدا شده و به یک وسیله‌ای به نام چرخ قرقره که برای جاگذاری لوله ‌ها استفاده می شود، مربوط است. خرک های جدا شونده از جنس چوب و فلز هستند، پایه‌ ها روی دال های سیمانی که قبل از مونتاژ دستگاه ساخته می‌گردند، قرار داده می شوند. دکل‌ های خم شونده یا تلسکوپی، سوندوزهای دستگاه های حفاری خودکار قابل حمل را مجهز می کنند، ممکن است که این دکل ها به شکل دائمی در پشت یک کامیون باشند، دکل ها بایستی توسط کابل های محکم روی بلوک های سیمانی ثابت شده اند.


عمیق ترین چاه با روش ضربه ای

عمیق ترین چاه با این روش در ایالت نیویورک به وسیله شرکت گاز طبیعی ایالت نیویورک در سال 1948 تا 1953 تا عمق 11145 فوت حفر شد که متاسفانه به نفت هم نرسیدند.


مزایا و معایب حفاری ضربه ای :

مزایا:

  • کاربرد و عملکرد بسیار ساده ای دارد.
  • جهت گستره وسیعی از انواع سنگ ها مناسب می باشند.
  • قابلیت کاربرد در زیر و بالای سطح ایستابی

معایب:

  • در مقایسه با روش های دیگر کند و آهسته است.
  • وسایل حفاری سنگین می باشند.
  • در صورتی که در سازند های تحکیم نشده استفاده گردد، احتمال بروز مشکل است.
  • جهت خارج نمودن قطعات حفاری شده در چاه های خشک به آب احتیاج داریم.
شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: