توضیحاتی کوتاه در زمینه هیدروسیکلون


هیدروسیکلون چیست؟

هیدروسیکلون که به سیلکون معروف می باشد، دستگاهی جهت جدا کردن مواد جامد از مایع است. دستگاه ماسه ‌گیری ابزار ساده و تاثیر گذاری جهت گرفتن مواد دانه ‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد. از هیدروسیکلون برای جدا سازی و حذف کردن ذرات ماسه از جریان ورودی به شبکه ‌های توزیع و سیستم های آب و فاضلاب استفاده می‌ گردد.


دستگاه هیدروسیکلون بر پایه اختلاف وزن مخصوص ذرات معلق در آب، به علاوه نیروی گریز از مرکز ایجاد شده به وسیله فشار ورودی آب، عملیات جدا سازی ذرات جامد از مایع را انجام می دهد. هیدروسیکلون دارای هیچ عضو محرکی نیست، هم چنین هزینه نصب و نگهداری پایینی دارد و کاربری آن بسیار راحت می باشد. دستگاه هیدروسیکلون ‌با وجود مساعد بودن شرایط کاری و فشار مناسب قابلیت حذف ذرات تا اندازه‌ ی هفتاد و پنج میکرون را دارد.


کاربرد هیدروسیکلون:

کاربرد مهم و اصلی هیدروسیکلون در جدا کردن ماسه و ذرات ساینده از آب چاه ها و رودخانه ها می‌باشد. وجود مواد دانه ‌ای از جمله ذرات ماسه ای در آب موجب نارضایتی مصرف‌ کنندگان و امکان آلودگی آب می شود، هم چنین سبب فرسایش پمپ ها و سیستم‌ های لوله‌ کشی هم می‌ گردد.

هیدروسیکلون‌ بدون نیاز به هیچ گونه انرژی الکتریکی، افت فشار کم و بهره برداری آسان در حذف کردن ذرات شن و ماسه در مواردی نظیر: آب چاه‌ ها، رودخانه ‌ها، آب ‌های سطحی و هم چنین ذرات جامد از جریان آب برگشتی کارخانه ‌ها و واحدهای صنعتی به کار گرفته می شود.

لازم به ذکر است دستگاه هیدروسیکلون به علت کارایی بالا در حدود نود و پنج درصد در حذف ذرات و سهولت نصب و بهره برداری و قیمت اقتصادی، جایگاه مخصوصی در سیستم های تصفیه و آب رسانی داراست.


عملکرد دستگاه هیدروسیکلون:

همان طور که ذکر شد، اصول کار دستگاه‌ هیدروسیکلون بر پایه نیروی گریز از مرکز است. در اصل زمانیکه آب به درون دستگاه هیدروسیکلون پمپاژ می‌ گردد، از بخش جانبی وارد شده و به علت اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیز بر اثر چرخش از بخش بالایی خارج شده و ذرات و دانه ‌ها از قسمت پایین خارج می شوند.

دستگاه هیدرسیکلون متشکل از یک بخش استوانه‌ ای و یک بخش مخروطی است که آب ابتدا وارد قسمت استوانه ‌ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود، به چرخش در می آید، و دانه‌ ها وارد بخش مخروطی می شوند و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند.

اکثر کشاورزان با نام هیدروسیکلون آشنایی دارند. به علت این که از مهم ترین تجهیزاتی می باشد که کشاورزان جهت محافظت از پمپ هایشان از آن بهره می برند.


موارد استفاده از هیدروسیکلون:

از مهم ترین دلایل استفاده از هیدروسیکلون ها محافظت از الکتروپمپ ها در مقابل پدیده خوردگی می باشد. سنگ ریزه، شن و ماسه ریز و ماسه بادی سبب سایش پره های پمپ ها می گردند و زیان های مالی زیادی باقی می گذارند، در زیر به چند مورد از موارد کاربرد این دستگاه اشاره می کنیم:

  • دستگاه هیدروسیکلون به عنوان پیش تصفیه واحدهای اسمز معکوس.
  • دستگاه هیدروسیکلون در کارخانجات تولیدی کاشی و سرامیک.
  • دستگاه هیدروسیکلون در کارخانجات تولید نشاسته و آرد.
  • دستگاه هیدروسیکلون برای تصفیه آب چاه های کشاورزی.
  • دستگاه هیدروسیکلون در کارخانجات شن و ماسه.


نحوی تمیز کردن دستگاه هیدروسیکلون:

دستگاه هیدروسیکلون نیازی به عملیات بکواش ندارد، اما جهت بهبود شرایط نگهداری هیدروسیکلون بهتر است هر چند روز یک بار با توجه به میزان ذرات معلق در آب، مخزن شن گیر در قسمت انتهای هیدروسیکلون را باز کرده و پس از تخلیه آن کل مخزن هیدروسیکلون را با آب ورودی شستشو دهیم که این عملیات به وسیله شیر آلات دستی و اتوماتیکی صورت پذیر است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: