اطلاعاتی جهت آشنایی با ماشین آلات صنعتی و راه سازی:


ماشین آلات صنعتی در ایران:

صنعت تولید ماشین آلات صنعتی و راه سازی صنعت پول سازی می باشد و به سرمایه گذاری بسیار بالایی نیاز دارد، اما با توجه به برنامه های توسعه ای در کشورمان ایران و نیاز مبرم به این ماشین آلات، تقاضای این ماشین آلات در بازار های صنعتی نسبتا بالا بوده و خطر سرمایه گذاری در صورت داشتن ارتباطات لازم تجاری و غیر تجاری، در این صنعت بر طبق نظر کارشناسان بسیار کم می باشد.

ایمنی و مقررات در خصوص ماشین آلات صنعتی و راه سازی:

مبحث ایمنی در عملیات ساختمانی و راه سازی از اصلی ترین موارد است. رعایت اصول ایمنی، جهت جلوگیری از اتلاف جان کارگران و معلولیت آنها و هم چنین جلوگیری از وقفه ‌های حاکی از وقوع اتفاقات مزبور در حین کار می باشد.

مقررات و قانون های ایمنی برخی از کشورها در مورد کار با ماشین آلات راه سازی و صنعتی بسیار سخت می باشد، به طور مثال بر طبق این مقررات باید حتما حفاظی برای بخش های متحرك ماشین تعبیه شود و یا مواردی نظیر: کمربند ایمنی، بهبود و تکمیل سیستم ترمز ها، تعبیه میله‌ های حفاظ سقف، حد مجاز مقدار صدای تولید شده در اتاقک راننده‌، از قوانین و محدودیت‌ هایی است که قوانین و مقررات آمریکا جهت کار با ماشین‌ های راه سازی و صنعتی وضع کرده است.


تقسیم بندی ماشین آلات راه سازی و صنعتی:

معمولا ماشین آلات صنعتی و راه سازی برای عملیات عمرانی و راه سازی و هم چنین استفاده در کارخانه ها و کارگاه ها برای ساخت و تولید محصولات مختلف به کار گرفته می شوند. ماشین آلات صنعتی در انواع گوناگونی مطابق با کاربریشان قابل تولید می باشند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

-ماشین آلات سنگین نظیر:‌ لودر، بولدوزر، گریدر، اسکریپر، غلطک، غلطک ‌های استاتیکی و دینامیکی، بیل مکانیکی.

-ماشین آلات نیمه سنگین نظیر: کمپرسی، آب پاش، جرثقیل کامیونی، تراك میکسر، پمپ بتن فینشر.

-ماشین آلات سبک نظیر:‌ لندرور، پیکان و ...

-سایر ماشین آلات کارگاهی نظیر: ویبراتور، دستگاه بتن بتونیر، موتور جوش، تسمه نقاله، سنگین شکن، ماسه شور و شن شور، ماسه ساز و ...

یکی از ماشین آلات راه سازی تراکتور ها هستند که در زیر توضیحاتی در خصوص این وسیله بیان می کنیم:

ماشین تراکتور از مهم ترین ماشین آلات راه سازی و ساختمان سازی به شمار می آید که دارای کاربردهای مختلفی است. هدف ابتدایی تراکتورها به جلو راندن و یا کشیدن انواع مختلف بارها می باشد. لازم به ذکر است، انواع لوازم مکانیکی را می توان بر روی تراکتور ها نصب کرد، لوازمی مانند: بیل های مکانیکی، ریپر ها تیغه های بولدوزر، دکل های لوله گذار جانبی، کج بیل ها، نهرکن ها و... هم چنین از تراکتور ها استفاده های دیگری هم مانند: کشیدن اسکریپر واگن و... می شود.

انواع تراکتورها از موتورهای دیزلی که غالبا توربو شارژ می باشند، نیرو می گیرند و در انواع استانداردها و دنده های اتوماتیک قابل تولید می باشند.

شایان ذکر است کنترل تراکتورها به شکل کنترل هیدورلیک و دنده اتوماتیک می باشد و به طور کلی تراکتورها در دو مدل  چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی ساخته می شوند.

کاربردهای ماشین آلات صنعتی و راه سازی:

-هموار کردن زمین و پاک سازی آن از انواع بوته ها و کنده های درختان

-جابجا کردن توده خاک به شکل فشار دادن در مقادیر زیاد

-پشته کردن خاک در مجاورت نهرهای ایجاد شده

-نگهداری از راه های موقت خاکی

-کمک به هل دادن اسکریپر ها

-خش کردن خاک در خاکریز ها

-پاک سازی گودال های کف معدن ها

-ایجاد راه های اولیه در کوهستان ها و زمین های سنگلاخی

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: