اطلاعاتی درباره بلدوزر:

بلدوزر یا همان ماشین هموارساز یکی از ماشین ‌آلات ساختمانی و عمرانی بوده و نحوه ی حرکت آن به شکل خزیدن توسط چرخ های زنجیری است. بلدوزرها یک تیغه ی فولادی در قسمت جلو دارند که امکان جابجایی حجم‌ های زیادی از خاک، شن و ماسه و نخاله و … را در حین کار  بوجود می آورد.

کلمه بلدوزر در برخی از مواقع جهت نامیدن به هر نوع از ماشین ‌آلات سنگین مهندسی استفاده می‌ گردد.

تاریخچه بلودرز ها:

اولین بلدوزرها از روی تراکتورهای مخصوص مزارع الگو برداری شدند که جهت شخم‌ زدن کاربرد داشتند، قابلیت تغییر در این ماشین ‌آلات در زمین‌ های نرم جهت بارگیری و ساختن جاده ها منجر به تبدیل آنها به تانک در جنگ جهانی اول گردید.

اولین بلدوزر در اوایل قرن بیستم توسط یک کشاورز و یک نقشه کش ساخته شد که یک مدل از آن طرح در پارک مورووی، کانزاس در معرض نمایش عموم قرار دارد. در آن دوران استفاده از ماشین ‌های چرخ زنجیری مخصوصا کاترپیلار برای حفاری کانال ها، بالا بردن زمین به جهت ساخت سدها و سایر کارهای مرتبط با زمین رایج گردید. این ماشین‌ ها به قطعه ‌ای فولادی در قسمت جلو تجهیز شدند که این قطعه فولادی تیغه نام گرفت. تیغه ‌ها برای کاربردهای مختلف در انواع گوناگونی طراحی گردیدند، در مدل های اولیه بلودزر اپراتور ماشین در بالای ماشین و بدون کابین می‌نشست.

در گذر زمان، بلدوزرها جهت اجرای عملیات زمینی بسیار بزرگ، بزرگ ‌تر و قدرتمند تر شدند. کارخانه‌ هایی مانند: کاترپیلار، کوماتسو، فیات آلیس، جان دییر، کِیس، لیبر، تِرکس و جی ‌سی ‌بی شروع به ساخت و تولید ماشین ‌آلات سنگین عمرانی و ساختمانی مانند: بولدوزر، بیل هیدرولیکی، لودر و … کردند.

در طی سالیان ساختار انواع بلدوزرها بسیار پیچیده ‌تر و فنی تر شد، به طور مثال:

  • افزایش قدرت موتورها
  • قابلیت اطمینان بیشتر حرکتی
  • زیر بندی مناسب تر
  • مجهز شدن به کابین
  • مجهز شدن به سیستم هیدرولیک (در مدل های ابتدایی از کابل استفاده می کردند)
  • نصب بازوها و قابلیت جابجایی و هدایت بیشتر و آسان‌ تر آنها و تیغه‌ ها
  • مجهز شدن به ریپر عقب جهت خرد کردن سنگ و نرم کردن مسیر

شایان ذکر است، در سال های اخیر نوین ترین فناوری نصب شده بر روی بلدوزرها سیستم جی‌ پی ‌اس می باشد.


ریپر در بلدوزر چیست؟

ریپر قطعه‌ ای بلند و چنگال مانند است که در پشت بلدوزر نصب می‌ گردد و به صورت تک ساق (single shank) یا دارای چندین ساق (multi shank) قابل ارائه می باشد. جهت شیار زدن‌ های سنگین از مدل تک ساق آن بیشتر بهره می برند، ریپرها دارای قلم هایی از جنس فولاد تنگستن دار هستند.

شیار زدن صخره‌ ها سبب می‌شود که سطح زمین به سنگ‌ ریزه‌ ها و قطعات کوچک ‌تر تبدیل شود و در نتیجه جابجایی آن ها راحت تر صورت پذیرد. شیار زدن ‌های کشاورزی موجب هموار شدن زمین‌ های سخت و صخره ‌ای برای کشت می شود.

معروف ترین شرکت تولید کننده بلدوزر در جهان :

شرکت کاترپیلار بهترین تولید کننده و شناخته ‌شده بلدوزر در دنیا می باشد که تمامی محبوبیتش را با ساخت و تولید ماشین ‌آلات مقاوم و مطمئن بدست آورده است. این نوع از ماشین‌ آلات از تغییر دادن تراکتور حاصل شدند و در نهایت تبدیل به ماشین‌ آلات بزرگ راه سازی گردیدند. هم چنین در زمینه نظامی هم کاربرد دارند، معروف ترین مدل ماشین‌ آلات کاترپیلار مدل D9 است که برای پاک سازی مین و تخریب مواضع دشمن مورد استفاده قرار می گیرد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: