اطلاعاتی در مورد دامپ تراک:

دامپ تراک ماشین بسیار بزرگی است که در معادن جهت حمل بارهای بسیار سنگین از جنس سنگ و نخاله ها … مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب دامپ تراک ها دارای طراحی دو محور می باشند، هر چند مدل های سه محور هم تولید می گردد، دامپ تراک ها عموما در ظرفیت های چهل تا چهارصد تن تولید می شوند. منبع تغذیه دامپ تراک نیروی دیزلی و الکتریکی است.

به بیانی دیگر، دامپ تراک ها کامیون های غول پیکر معدنی می باشند، که توانایی جابه جایی نود تا سیصد تن بار را دارند. 

دامپ تراک ها از بزرگ ترین ماشین آلات ساخته شده دست بشریت هستند و از این ماشین آلات غول پیکر در معادن بزرگ جهان جهت حمل مواد معدنی و یا باطله از معدن تا سنگ شکن ها و یا دپوهای باطله استفاده می گردد.

معمولا لاستیک مصرفی در دامپ تراک ها از نوع بادی است و برای جلوگیری از سنگین شدن بیش از حد مجاز به ندرت از لاستیک های تو پر استفاده می گردد. از لاستیک های تو پر در مواردی که احتمال پنجری بسیار بالا باشد (به طور مثال در معادنی که سنگ های صخره ای نوک تیز زیادی وجود دارد)، لاستیک های تو پر را در برخی موارد برای چرخ های عقب به کار برده می شوند.

نکته مهم این است که اگر ظرفیت دامپ تراک بیشتر از سیصد تن باشد، اولویت با موتور های الکتریکی است تا جایی که برای هر چرخ یک موتور الکتریکی تعبیه می کنند. به این علت که در این حجم بار به سیستم های انتقال نیرو فشار زیادی وارد می شود، لذا برای افزایش طول عمر و کاهش تعمیرات چاره ای به غیر از استفاده از موتورهای الکتریکی در هر محور و یا حتی در هر چرخ نیست.

نکات ایمنی کار با ماشین های سنگین دامپ تراک:

-هر معدن كار باید اطلاعاتی در مورد كارهای مختلف معدن و شرایط كاری آنها مانند: جاده های معدنی و محدوده های ترافیكی وسائل نقلیه سنگین را داشته باشد.

-اپراتور دامپ تراك باید از همه قوانین و مقررات و علائم ترافیكی دستگاهی كه در اختیارش قرار داده شده اطلاعات مکفی داشته باشد.

-اپراتور دامپ تراك در مورد جهت حركت باید اطمینان لازم را داشته باشد، جهت حركت به طرف جلو، عقب، علائم دقیق و موكدی وجود دارد، كه در زیر به آن اشاره می کنیم:

  • دو بوق برای حركت کردن به طرف جلو.
  • سه بوق برای حركت کردن به سمت عقب.
  • یك بوق برای توقف کردن دامپ تراك.

-عادت های معمول در رانندگی مانند: سرعت بیش از حد مجاز، بی توجهی به سایر مقررات در جاده های معدنی، بسیار خطرناك می باشد و باید از انجام دادن آنها پرهیز کرد.

-موقعیت و جای كپسول های آتش نشانی و الباقی وسایل ایمنی مشخص باشد.

شرکت های مختلفی در جهان به ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی مشغول هستند. می توانیم به بزرگ ترین سازنده، کمپانی ترکس اشاره کنیم که تولید کننده دامپ تراک مدل تیتان۱۹-۳۳ بوده است و در دوران خود به عنوان بزرگ ترین کامیون خارج جاده‌ ای معروف بود. از این مدل تنها یک عدد ساخته شد و در نهایت در سال ۱۹۹۰ میلادی در معدنی در بریتیش‌ کلمبیا مورد استفاده قرار گرفت.

برند دامپ تراک شناخته شده در کشورمان ایران دامپ تراک کوماتسو ژاپنی می باشد. شرکت ژاپنی کوماتسو به علت تنوع محصولات و تولید انبوه، خطوط تولید گوناگونی در سراسر جهان دارد و حتی بعضی از محصولات خود را در کشور آمریکا می‌سازد. بیل‌ های مکانیکی و بولدوزرهای دی۱۱۵ این شرکت در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین دامپ تراک های تولیدی کوماتسو، ظرفیت جابه‌ جایی سیصد و شصت تن بار را دارند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: