اطلاعاتی مختصر درباره لودر:

لودر نوعی از ماشین ‌آلات راه سازی و ساختمان ‌سازی بوده که در دو مدل چرخ لاستیکی و زنجیری قابل تولید می باشد.

در واقع لودر یکی از کاربردی ‌ترین ماشین‌ آلات ساختمانی و عمرانی به شمار می آید. این ماشین که در سایزهای مختلف تولید می شود، به علت عملکرد و انعطاف‌ پذیری بالایی که دارد و هم چنین با کمک تغییر جام می‌تواند بسیاری از کار ها را انجام دهد.


موارد استفاده لودر:

ماشین لودر موارد استفاده زیادی دارد که بعضی از آن‌ ها عبارت اند از:

-ایجاد انواع خاکریز ها، حفاری زیر زمین بنا ها، پر کردن خندق ها، خاکریزی اطراف لوله‌ های کارگذاشته شده در کانال های مختلف.

-بار کردن کامیون ها، حمل بتن به محل قالب ها و بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی مختلف.

در ماشین لودر انواع وسائل جانبی مانند: برف روب، کانال کن، لوله بر، لوله گذار و جرثقیل لیفتراک را می توان نصب کرد.

تولید کنندگان بزرگ لودر در جهان:

شرکت هایی مانند: کاترپیلار، کوماتسو، ولوو، هیتاچی، هیوندای، کاوازاکی و ایکس سی ام جی به طور تخصصی در تولید لودر صاحب نام می باشند، و هم چنین شرکت هایی نظیر:

  • بابکت (Bobcat)
  • کیس (Case)
  • دو سان(Doosan)
  • هپکو(HEPCO)
  • جی سی بی(JCB)
  • جان دیر(John Deere)
  • کوباتو (Kubato)
  • نیو هلند(New Holand)

در زمینه تولید و ساخت ماشین آلات صنعتی و سنگین مشغول به فعالیت هستند.


لودر های چرخ لاستیکی:

این نوع از لودرها در اقسام کوچک یا خیلی بزرگ ساخته می‌شود که دارای چرخ های بزرگ لاستیکی هستند. این چرخ ها به لودرها قدرت تحرک و سرعت بالایی می دهد. فشار وارده بر زمین به وسیله این لاستیک ها کم بوده و این فشار را با تغییر میزان باد لاستیک ها می توان تنظیم کرد.

در زمین ‌های پوشیده با سنگ های تیز امکان آسیب به این لاستیک ها هست، هم چنین در زمین های خیس و گل آلود انجام کار با لودر چرخ لاستیکی بسیار مشکل می باشد. البته می توان از زنجیر های سیمی مخصوص برای حفاظت لاستیک ها استفاده کرد، به طور معمول این لودر ها در دو نوع معمولی و کمر شکن تولید می شوند.


لودر های چرخ زنجیری:

لودرهای چرخ زنجیری شبیه لودرهای چرخ لاستیکی هستند، لودرهای زنجیردار توانایی حرکت بر روی سطوح با شیب جانبی سی و پنج درصد را دارند، در حالتی که این مقدار برای لودرهای چرخ لاستیکی در حدود پانزده درصد است. سرعت لودر زنجیردار بسیار کمتر از لودر لاستیک دار بوده به همین دلیل در مواردی که مسافت حمل مواد و بازگشت به جای بار گیری زیاد باشد، کارایی این ماشین در قیاس به نوع لاستیک دار بسیار کمتر است.

بکهو لودر:

این مدل از ماشین آلات سنگین در حقیقت لودر های کوچکی می باشند که در پشت خود یک بیل مکانیکی دارند و جهت کار های سبک مورد استفاده قرار می گیرند. تمامی مشخصات عمومی آن‌ ها شبیه لودرها و بیل ‌های مکانیکی است.

به علت دو کاره بودن در بسیاری از پروژه ‌های کوچک عمرانی از این وسیله استفاده می‌ گردد، مخصوصا در پروژه های کندن خندق ها بسیار پر کاربرد هستند.

شایان ذکر است در قسمتی از این ماشین یک بیل مکانیکی قرار دارد که قدرت این بیل بر طبق زاویه آن با زمین و شعاع عملکرد بازوها فرق می‌کند. شرکت ‌های تولید کننده مطابق نوع ماشین آلات نمودار هایی مبتنی بر قدرت بیل در حالت های مختلف ارائه می دهند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: