اطلاعاتی در مورد پمپ های معدنی:


پمپ چیست؟

به طور کلی پمپ به دستگاهی می گویند که انرﮊی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت و به سیال مایعی که از آن رد می‌شود، انتقال می‌دهد. در نهایت انرﮊی سیال بعد از خروج از این دستگاه (پمپ) افزایش پیدا می کند. در پمپ ها تغییرات انرﮊی سیال همواره به شکل تغییر فشار سیال مشاهده می شود. از پمپ ها به منظور انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا جا به جایی آن در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک به کار برده می شود، به عبارت کلی تر از پمپ جهت انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می گردد. قطعه دواری که در داخل پوسته پمپ موجود است با حرکت سریع خود موجب گردش آب می شود، در نتیجه این عمل آب تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز قرار می گیرد و از مجرای خروجی خارج می شود؛ درنتیجه ایجاد خلأ نسبی، فشار آتمسفر منجر به دخول آب به بدنه پمپ می شود تا هنگامی که آب در داخل پمپ است و پره آن به حرکت دوران خود ادامه خواهد داد و مجددا تمامی مراحل تکرار می شود. قطعه دواری که در داخل پمپ های گریز از مرکز است پره نامیده می شود. پره مذکور در داخل بدنه پمپ گردش می نماید، راه ورود یا مکش آب در مرکز پره قرار داشته و سوراخ خروجی در اطراف بدنه قرار دارد و در هنگام کار، آب از مجرای ورودی مکیده می شود و بعد از اینکه تحت تأثیر گریز از مرکز قرار گرفت به وسیله مجرای خروجی خارج می شود.


پمپ های معدنی چیست؟

پمپ معدنی به منظور پمپاژ مایعاتی مانند گل حفاری، آب گل آلود که (دارای شن وماسه)، دوغاب مصالح ساختمانی، محلول موم، مخلوط مواد نفتی سنگین مورد کاربرد می باشد.

یکی از این نوع پمپ ها از نوع گریز از مرکز افقی، یک طبقه و با محفظه حلزونی، پروانه یک سر آویز، موتور جدا و تک مکشه مرکزی است. پروانه بالانس دینامیکی می شود و محور توسط نوار گرافیتی آب بندی می گردد. فلنج محفظه رانش به سمت بالا است و اگر دید از طرف موتور باشد در سمت چپ است یکی از خصوصیات مهم این پمپ ها کاربرد قطعات سایشی تعویض شونده آن است.

این پمپ ها دو تکه بوده و با روکش لاستیکی قابل تعویض جهت پمپاژ سیالات دارای ذرات سایشی بالا مورد کاربرد قرار می گیرد.

پروانه های مورد کاربرد در این پمپ ها نسبت به ویژگی های سیال از مواد مقاوم به سایش و خوردگی شیمیایی، از چدن آلیاژی تا فولاد های ضد زنگ قابل تغییر استفاده می گردد.

به منظور آب بندی این نوع پمپ ها اغلب از نوارهای گرافیتی و مکانیکال سیال استفاده می گردد و در صورت نیاز از سیال خارجی هم جهت خنک کاری اجزای آب بندی می توان استفاده کرد.

با توجه به وزن مخصوص و ویسکوزیته نسبتا زیاد سیالات قابل پمپاژ، در این پمپ ها از یاتاقان های استاندارد و یا یاتاقان های مخصوص کار سنگین استفاده می شود.

موارد کاربرد پمپ های معدنی:

همان طور که بیان شد از پمپ های معدنی به منظور پمپاژ مایعاتی مانند گل حفاری، آب گل آلود(دارای شن وماسه)، صنایع نورد فولاد، محلول موم، دوغاب مصالح ساختمانی، مخلوط مواد نفتی سنگین، کاغذ سازی، معادن و پمپاژ سیالات دارای ذرات سایشی زیاد می توان استفاده نمود.


این پمپ ها در انواع جنس های مختلف می باشند که عبارتند از:

  • قطعه های چدنی
  • قطعه های استیل
  • قطعه های استیل ضد زنگ
  • قطعه های آلومینیوم برنز
شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: