دسته بندی نتایج:   > خرید تجهیزات معدنی

اطلاعاتی مختصر در مورد تیکنر:


تيكنر مخزن ها یا حوضچه هایی می باشند که به منطور جداسازی جامدات از محلول ها بر اساس نیروی گرانشی صورت می گیرد. آب تصفیه شده از بالای تیکنر سرریز می گردد و محلول غلیظ که شامل گل و لایی هستند از ته حوضچه خارج می گردند. از نوع های مختلف تینکر می توان به تینکر لاملا و تینکر معمولی و تینکر مخروطی نام برد. ته نشینی یا جداسازی مواد از آب به وسیله نیروی ثقلی که کاربرد زیادی دارد به کار برده می شود. این نوع جداسازی برای جامدت و مایعات استفاده فراوانی دارد. از نکات مثبت تصفیه ثقلی می توان به تمیز کردن حجم زیادی از آب اشاره نمود و مایعات ته نشین شده روی هم جمع آوری می گردد و غلظت مواد در سمت خروجی زیاد می شود. از فلوکولانت های پلیمری مصنوعی جهت بهم چسبیدگی بیشتر جامدات در تینکرها مصرف می گردد.

دستگاه بازیافت آب یا تیکنر ابتدایی ترین مرحله بازیافت آب در صنایع تولید شن و ماسه، شیشه، آهن و صنایع معدنی می باشد. کاربرد این دستگاه منجر به کاهش هزینه های آب، تعمیرات مربوطه و فضای مورد نیاز برای استخر پساب گردیده و کاربرد منابع طبیعی غیر قابل بازگشت را به کمترین مقدارمی رساند و 90% آب مورد استفاده در سیستم شستشو بازیافت می شود.


عملیات طراحی و ساخت تیکنر:

از تیکنر در صنایع معدنی، ماسه شویی ها، سنگبری ها و صنایع کاشی و سرامیک برای کاهش درصد جامدات در دوغاب یا همان پساب واحد تولیدی استفاده می شود. با طراحی و تولید تیکنر می توان مقدار جامدات و ذرات معلق پساب را کم نمود و آب تصفیه شده را برای مصرف صنعتی و یا کشاورزی استفاده کرد .در طراحی و ساخت تیکنر به صورت کلی جریان پساب ورودی به دو قسمت سر ریز و تغلیظ طبقه بندی می گردد.


کاربردهای طراحی و ساخت تیکنر:

در صنایع معدنی، آب به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه در عملیات های تولید، استخراج، خردایش و فرآوری استفاده می شود، بنابراین در معادن آهن، مس، طلا، آلومینیوم و بسیاری دیگر از سنگ های معدنی میزان زیادی آب در زمان ساخت و تولید مواد معدنی استفاده می شود. در صنایع ماسه شویی برای تولید شن و ماسه، حجم بسیار زیادی از آب استفاده می شود که در نتیجه این آب به شدت تیره و کدر می شود. در صنایع سنگبری، در قسمت های برش کاری و پولیش سنگ به مقدار زیادی از آب استفاده می گردد تا هم گرد و غبار برش کاری در فضا انتشار پیدا نکند و هم کیفیت پولیشینگ زیاد شود در نهایت پساب سنگبری حاوی ذرات جامد معلق و بسیار ریزی است. در صنایع کاشی و سرامیک و موزائیک نیز آب به عنوان یک ماده پر مصرف در ساخت و تولید انواع محصولات در عملیات دوغاب زنی و سایش و پرداخت نهایی استفاده می شود. در مجموع اینکه پساب خروجی تمامی این واحدهای صنعتی به انواع ذرات جامد آلوده شده و باید در واحد تیکنر تصفیه گردیده تا جهت استفاده مجدد در خط تولید، مصرف گردد. بنابراین کاربرد تیکنر مربوط به صنایع زیر می باشدکه عبارتند از:
  • معادن و کارخانجات فرآوری مواد معدنی مانند، طلا، مس، آهن، سنگ
  •  سنگبری ها
  • ماسه شویی ها
  • کارخانجات کاشی و سرامیک
  • کارخانجات موازئیک سازی


مزایای و نتایج ساخت تیکنر:

طور کلی مزایای استفاده از تیکنر در صنایع شامل موارد ذیل می باشد که عباتند از:
صرفه جویی در مصرف آب و کم نمودن هزینه های جاری واحد تولیدی
برگشت آب تصفیه شده به ابتدای خط تولید با طراحی و ساخت اصولی تیکنر
مساحت زمین مورد استفاده بسیار محدود به جای سدهای باطله و یا مخازن تبخیر پساب
امکان کم نمودن لجن خروجی به پودر تقریبا خشک توسط فیلتر پرس
راهبری و نگهداری راحت
شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: