دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

سنگ بوکسیت چیست؟

سنگ بوکسیت سنگ معدنی برای تولید فلز آلومینیوم می باشد، در واقع اصلی ترین منبع برای تهیه آلومینیم است.

سنگ معدن بوکسیت از کانی های دیاسپور بوهمیت،گیبسیت و کانی ‌های آهن، تیتان و سیلیس تشکیل شده است. کانی گیبسیت در ذخایر سنگ های نو و کانی های دیاسپور و بوهمیت در ذخایر سنگ های فسیلی وجود دارند. نام سنگ بوکسیت از نام روستایی در فرانسه گرفته شده است، که اولین بار انسان ها در آن روستا به وجود آلومینیم در سنگ بوکسیت آگاه شدند. بوکسیت غالبا به رنگ قرمز و متمایل به قهوه‌ای دیده می شود، ولی با توجه به نوع و غلظت مواد معدنی موجود در سنگ بوکسیت، در رنگ های سفید، قهوه ‌ای مایل به زرد و زرد هم یافت می شود. و همچنین این کانی سنگ از طیف گسترده‌ ای از بافت ‌ها تشکیل شده است.

عوامل مهمی در تشکیل سنگ بوکسیت ها موثر هستند، که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

-غنی بودن سنگ خالص از آلومینیوم مانند: شیل، آهک رسی، نفلین سینیت.

-شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب.

-ازدیاد تخلخل مفید سنگ ها.

-مورفولوژی سبک.

-محفوظ ماندن زون هوا زده.

کیفیت سنگ بوکسیت:

برای سنجش کیفیت بوکسیت در صنعت آلومینا، نسبت آلومینا به سیلیس و یا میزان تفاضل این دو عدد معیار مهمی می باشد، و هر چه این نسبت بیشتر باشد، بوکسیت از کیفیت بهتری برخوردار است. عنصر های مزاحم برای تولید آلومینا، سیلیس و ترکیبات آلکالی و قلیایی می باشند.

منابع بوکسیت در جهان:

سنگ بوکسیت در مناطق مختلفی از جهان پیدا می شود، اما ذخایر سنگ بوکسیت در پانزده کشور بیشتر است: در کشور های مانند: آمریکا، گینه، استرالیا، ویتنام، هند، جامائیکا، برزیل، غنا، چین، یونان، سورینام، سریلانکا، قزاقستان، ونزوئلا و روسیه ذخایر قابل توجهی از بوکسیت وجود دارد.

معادن بوکسیت در ایران:

-در استان خراسان شمالی شهرستان جاجرم که میزان ذخیره سنگ بوکسیت در حدود پنجاه هزار تن می باشد.

-در استان کهگیلویه و بویر احمد شهرستان دهدشت که میزان ذخایر سنگ بوکسیت در حدود هفتصد و پنجاه هزار تن می باشد.

-در استان مازندران در شهرستان آزاد شهر که میزان ذخایر سنگ بوکسیت در حدود چهل هزار تن می باشد.

کاربرد های سنگ بوکسیت در صنعت:

بوکسیت مصارف گوناگونی در صنعت متالوژی، مقاوم ‌سازی، در عملیات سایندگی، در مواد شیمیایی و صنعت سیمان‌ سازی دارد، حدودا هشتاد و پنج درصد بوکسیت ها در جهان به آلومینیوم تبدیل می‌شوند، و الباقی بوکسیت، برای مصارف غیر متالورژیکی استفاده می گردد، که به طور خلاصه موارد کاربرد بوکسیت شامل موارد زیر می باشد:

-در صنایع آلومینا و تولید فلز آلومینیم

-در صنعت سیمان مانند: سیمان نسوز، سیمان پرتلند

-در تولید آجر های نسوز و جرم های نسوز

-در صنایع فولاد سازی از بوکسیت به جای فلورین به عنوان روان ساز پالپ استفاده می شود، که از لحاظ قیمتی بسیار اقتصادی تر می باشد.

-در صنایع پتروشیمی و جوشکاری

تولید کننده بزرگ آلومینا در ایران از سنگ بوکسیت:

شركت آلوميناي ايران با در اختیار داشتن بزرگترین و اصلی ترین معادن بوکسیت ایران تنها توليد كننده آلوميناي متال گريد، آلفا آلومينا و هيدروكسيد آلومينا است، که نقش اساسی و تعیین کننده ای در صنعت آلومينيوم كشور دارد. معادن بوكسيت شركت آلوميناي ايران در اقصی نقاط ایران پراکنده هستند، و هم چنین معادن سنگ آهكی هم در جاجرم قابل استخراج می باشد.

ما در سایت معدن کو انواع سنگ های معدنی و هم چنین محصولات حاصل از این مواد معدنی را تامین می کنیم، برای اطلاع از قیمت و اطلاعات کانی سنگ بوکسیت با ما در معدن کو تماس حاصل فرمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: