دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

سنگ ساختمانی معدنی چیست؟

سنگ به مواد جامدی از پوسته زمین می گویند، که از یک یا چند کانی که با یکدیگر تشکیل می شوند، در علم زمین ‌شناسی سنگ تجمعی طبیعی و جامد از مواد معدنی یا شبه معدنی می باشد، لایه بیرونی جامد زمین (لیتوسفر) از سنگ تشکیل گردیده است، صخره ‌ها به سه گونه تقسیم می شوند، که عبارتند: آذرین، رسوبی و دگرگون شده، دانش علم سنگ‌ ها را سنگ ‌شناسی می‌نامند.

سنگ معدنی چیست؟

سنگ معدنی نوعی سنگ حاوی فلزات و عناصر مهم می باشد، که از معدن بدست می آیند، و طی عملیاتی عناصر لازم از آن حاصل می گردد، که مورد کاربرد در مصارف مختلف از جمله ساختمان سازی می باشد، که دارای انواع کلی است، که عبارتند از:

سنگ لاشه: سنگی است، که شکل خاصی ندارد و به همان شکلی که از معدن استخراج می شود، در زیر سازی ‌ها، پر کردن فاصله میان سنگ‌ ها و کف ‌سازی خشن مورد مصرف می باشد.

سنگ قواره: سنگی است که از سنگ لاشه حاصل می شود، و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه‌کاری سایز منظمی پیدا می کند، و گوشه دار می شود، از موارد کاربرد آن در دیوار های باربر، جدول ‌سازی و کف‌ سازی ‌هایی می باشد.

سنگ بادبر: سنگی است، که با تیشه‌ کاری شکل منظمی پیدا می نماید، و یک طرف آن صاف می شود. از موارد کاربردی آن در تونل‌ سازی، پل‌ سازی، جدول‌ سازی، دیوار های بار بر و غیر بار بر، سنگ فرش و پله است.

سنگ پلاک تزئیناتی: جهت نما سازی در سطوح از سنگ پلاک بهره گرفته می شود.

انواع سنگ های معدنی ساختمانی در ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اغلب سنگ ‌هایی که در عملیات ساختمانی در ایران استفاده می شوند، عبارتند از: گرانیت‌، سنگ سبز توف کوارتزیت، سنگ آهک، تراورتن، مرمر، سرپانتین، ماسه سنگ و شیست.

گرانیت: از انواع سنگ‌ های آذرین است، و بسیار سخت و محکم، با دوام می باشد، ساب زدن و جلا پذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه‌ای بر روی گرانیت امکان پذیر می باشد.

از موارد استفاده سنگ ساختمانی گرانیت جهت بنا های یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف‌ سازی می توان نام برد.

کوارتزیت:این نوع سنگ که معمولا با سنگ گرانیت نیز اشتباه گرفته می‌شود، ولی دارای خصوصیات متفاوتی نسبت به گرانیت است از جمله، از گرانیت سخت‌ تر می باشد. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود منحصر به فرد است از موارد استفاده کوارتزیت را به علت ظاهر زبر آن بیش‌تر در بنا های ارزان ‌قیمت و روستایی می باشد.

ماسه سنگ:این سنگ‌ها از نوع رسوبی است که از چسبیدن دانه ‌های سیلیس حاصل می شود، سختی و دوام قطعات این سنگ به نوع چسب آن بستگی دارد.

ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را کاملا خرد می نمایند، و در زیر سازی راه‌ آهن و جاده‌ ها استفاده می کنند، و نیز ماسه سنگ کوارتزی را به عنوان ماسه ریخته‌ گری و ماده اولیه شیشه به کار برده می شود.

تراورتن: این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی است، دارای رنگ ‌های سفید، کرم و خاکستری می باشد، و کاربرد آن جهت نما سازی داخل و خارج ساختمان می باشد.

از دیگر سنگ های ساختمانی معدنی می توان به سنگ مرمر، سنگ آهک، سنگ توف و شیست اشاره نمود.

ویژگی هایی که برای انتخاب سنگ برای مصارف ساختمانی مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از:

-بافت سنگ ساختمانی بایستی سالم یعنی بدون شیار، ترک و رگه‌ هایی باشد.

-فاقد هر گونه خلل و فرج باشد

-پوسیدگی در آن نباشد.

-سنگ ساختمانی نباید آب زیادی جذب نماید، زیرا منجر به متلاشی شدن آن می شود.

-سنگ ساختمانی نبایستی آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد.

-در مقابل باد، یخبندان، تغییرات حرارتی و در هنگام جریان آب در برابر آن و کلیه عوامل فرسایش مقاوم باشند.

-در مقابل محیط‌ های شیمیایی اسیدی و قلیایی مقاوم باشند.

-در برابر سایش مقاوم باشد.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: