کلسیت چیست؟

کربنات کلسیم نوعی بسیار غنی از مواد معدنی است، و در حالت خالص غالبا دارای رنگی شفاف و بی رنگ است. کلسیت یک کانی کربناته و پایدار ترین گونه کربنات کلسیم است، سنگ کلسیت را کانی هزار چهره می گویند، و از عناصری مانند: کلسیم، کربن و اکسیژن، تشکیل شده است.

مشخصات سنگ کلسیت:

کانی های کلسیت حاوی بلور های درشت و مشخصی هستند، کلسیت ها بافت موزاییکی نامنظمی دارند، شکل های رومبوئدر و اسکالنوئدر کلسیت از بقیه انواع آن بیشتر یافت می شوند.

در سنگ های آهکی، کلسیت به وفور موجود می باشد، کلسیت در سیمان های ته نشین شده به صورت شعاعی و رشته ایی دیده می شود.

کلسیت ها را در طبیعت در شکل سنگ های آهکی و سنگ های مرمری می توان یافت، عموما کانی های کلسیت در دمای کمتر از سی درجه سانتی گراد تشکیل می شوند، و از لحاظ پایداری از سایر گونه‌ های کربنات کلسیم درجه بالاتری دارند.

سنگ های کلسیت در اکثر نقاط جهان یافت می شوند، اما از مهم ترین و غنی ترین ذخایر این سنگ می توانیم، به آمریکای جنوبی مخصوصا کشور مکزیک اشاره کنیم.

کاربرد سنگ کلسیت در جواهر سازی:

همان طور که ذکر شد، کلسیت یکی از اجزای معمول در سنگ های رسوبی نظیر: سنگ آهک است، که عموما از مواد ارگانیکی از قبیل: بقایای صدف موجودات دریایی بوجود آمده است، لذا، ترکیبات کلسیت در اصل به جواهرات ارگانیک متنوعی از قبیل: مروارید و مرجان شباهت دارد.

شایان ذکر است، سنگ کلسیت در قیاس با سایر جواهرات بسیار نرم تر و شکننده تر می باشد، حتی با وجود نداشتن سختی لازم، در ساخت جواهراتی نظیر: گوشواره یا آویز از آن بهره می گیرند.

کاربرد های کلسیت در صنعت:

سنگ کلسیت یک ماده ی معدنی بسیار مهم و پایه در صنایع مختلف می باشد، در زیر به برخی از کاربرد های آن در صنعت اشاره خواهیم کرد:

-از سنگ کلسیت غالبا در صنعت ساختمان سازی، الخصوص در صنایع سیمان سازی استفاده می شود.

-سنگ کلسیت در تولید انواع فلزات و شیشه و لاستیک کاربرد دارد.

-از سنگ کلسیت در ساخت بسیاری از مواد شیمیایی مهم از قبیل: انواع رنگ ها و کود های مصرفی در صنعت کشاورزی استفاده می شود.

-کلسیت یکی از محتویات اصلی گچ معمولی می باشد، لذا از مواد اولیه کارخانه های تولیدی گچ به حساب می آید.

شناسایی سنگ کلسیت:

برای شناسایی و تشخیص سنگ کلسیت از سایر مواد معدنی، موارد زیر را می توانیم در نظر بگیریم:

-سنگ کلسیت درجه ی سختی معینی دارد، و در اکثر مواقع با یک آزمایش ساده (تست خراشیدگی) از سایر مواد معدنی قابل تشخیص می باشد.

-سنگ کوارتز و سنگ گچ به سنگ کلسیت شباهت زیادی دارند، ولی به علت نرمی بیشتر کلسیت در قیاس با کوارتز و سخت تر بودن در مقایسه با سنگ گچ، این سه سنگ به راحتی قابل تشخیص می باشند.

-در سایر مواد معدنی نظیر: آراگونیت و دولومیت حتما باید آزمایشاتی مانند: شاخصه ی انکساری، گرانش ویژه، شکست نور و ساختار بلوری برای تشخیص سنگ کلسیت صورت پذیرد.

پودر میکرونیزه:

به پودر حاصل از آسیاب سنگ های صنعتی گوناگون نظیر: کربنات کلسیم، باريت، اخرا، بنتونیت، تالک صنعتی و میکا که در اندازه های مختلف قابل ارائه میباشد، پودر میکرونیزه می گویند.

کلسیت و پودر میکرونیزه کربنات کلسیم یا همان پودر سنگ میکرونیزه در تمامی دانه بندی ها (مش هزار تا دو هزار و پانصد ) بر طبق درخواست مشتری در معدن کو قابل ارائه می باشد، جهت اطلاع از قیمت کلسیت و همچنین پودر میکرونیزه ما را در سایت معدن کو و فضای مجازی دنبال کنید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: