دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

اطلاعاتی درباره سنگ سرب و روی:

سنگ سرب:

سرب یک عنصر بسیار مفید و کاربردی می باشد، اما برای بشریت خطرناک است، فلز سرب به علت انعطاف ‌پذیری بالا و مقاومت در برابر خوردگی مصارف گوناگونی دارد. سمی بودن سرب تا قبل از انقلاب صنعتی ناشناخته بود.

سرب در حدود ۰٫۰۰۱۳ درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. و هم چنین استخراج این فلز بسیار راحت می باشد، و غالبا به شکل ترکیبی از عناصر گالن، انگلسیت و سروسیت استخراج و پالایش می‌شود. در حدود یک ‌سوم از تولید فلز سرب از مواد بازیافتی است.

امروزه از سرب در ساخت و تولید انواع لوله، لوازم آرایشی، رنگ، لحیم‌کاری و بنزین استفاده می شود.

سرب در دنیا مدرن و پیشرفته امروزی بزرگترین نقش را در ساخت انواع ظروف نگهداری مواد اسیدی خورنده دارد. برای مثال، تولید باتری های خودرو بدون سرب فرآیندی بسیار سخت و گران است. شایان ذکر است، از مشخصه های مهم این فلز پایداری در برابر اسید سولفوریک می باشد.

مشخصات و ویژگی های علمی سرب:

-عدد اتمی هشتاد و دو

-نماد شیمیایی Pb

-تراکم، ۱۱٫۳۴۲ گرم بر سانتی متر مکعب

-در دمای عادی به حالت جامد

-دارای نقطه ذوب، ۳۲۷٫۴۶ درجه سانتی‌گراد

-دارای نقطه جوش، ۱۷۴۹ درجه سانتی‌گراد

-دارای ۲۷ ایزوتوپ و ۴ ایزوتوپ پایدار

سرب عامل خطرناک برای محیط زیست و انسان ها:

بنزین حاوی مقادیری سرب است، از سرب در باتری ها و ترکیبات الکترونی استفاده می شود، و محصولات دارای سرب هر ساله در جهان آلودگی هایی را وارد محیط زیست از جمله آب و هوا و خاک می کنند، و به سلامت انسان ها و هم چنین بقای محیط زیست لطمه می زنند.

سابقه اضافه کردن سرب به بنزین به حدود صد سال قبل بر می گردد، که تترا اتیل سرب به بنزین اضافه گردید به دو علت این کار صورت گرفت:

-سرب به عنوان ضد کوبش موتور عمل می‌کند.

-از سوختن ترکیبات سرب‌ دار، سرب بر روی دیواره های محفظه احتراق می‌نشیند، و مانند یک روان کننده مانع از سایش سوپاپ می شود.

سرب به علت تراکم بالا، پرتو های مضر را به خوبی جذب می‌کند. در حال حاضر، از فلز سرب در اتاق ‌هایی که در آن ها از اشعه ایکس و راکتور های هسته ‌ای استفاده می گردد، به عنوان سپهر حفاظتی در دیوار و در آن ها استفاده می‌شود.

مس همیشه یکی از مهم ترین مواد در صنعت بوده است، و قدمت خیلی طولانی دارد، در حال حاضر از پر کار ترین فلزات غیر آهنی سنگین به شمار می آید.

مس خالص، به علت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مخصوصا رسانایی الکتریکی، چکش خواری بالا و قابلیت بالای کار و همچنین مقاومت در مقابل خوردگی کاربرد های گسترده ایی دارد. کانه های ترکیبات مس با رنگ های روشن مانند: قرمز، سبز و آبی مشخص می گردند.

مس در بسیاری از بخش ها تحت عنوان یک کالای واسطه ای، کاربرد های مختلفی پیدا کرده است، و همچنین در برخی از حیطه ها به عنوان یک کالای نهائی استفاده می شود.

از اصلی ترین موارد کاربرد مس می توانیم، در صنعت برق و الکترونیک اشاره کنیم. هم چنین از مس و آلیاژ های آن در صنایع گوناگون مانند: صنایع مکانیکی، متالورژی، فلز کاری، شیمیایی و … استفاده می گردد.

مس در مواردی از قبیل: دارو، رنگ سازی، صنعت پوست و چرم و کاغذ ساری هم کاربرد دارد.

در کشاورزی، حمل و نقل، صنایع نظامی، صنعت کشتی سازی، مصارف ساختمانی نظیر: انواع لوله های مسی، انواع دستگیره های درب، مصارف الکتریکی نظیر: انواع دستگاه های تقویت کننده الکتریکی و کلید انتقال برق الکتریکی، الکترو مغناطیس و در انواع موتور ها، ژنراتور ها، ترانسفورمر ها و سایر دستگاه های الکتریکی، از فلز مس استفاده می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: