دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

اطلاعاتی درباره قیمت مس:

قدمت کشف فلز مس هشت هزار و هفتصد سال قبل از میلاد مسیح می باشد، فلز مس قرمز رنگ است، و خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، و هم چنین مقاومت خوبی دارد، مس هم در سنگ ‌های معدنی مختلف و هم بصورت فلزی موجود می باشد.
انواع مس و آلیاژ های تولید شده از آن:
-مس خالص (دارای ۹۹.۳% و یا بیشتر مس است)
-آلیاژ هایی با درصد مس بالا (دارای ۹۶% تا ۹۹.۳% درصد مس می باشند، و هم چنین برای دارا بودن خواص ویژه با نقره ترکیب می شوند.)
-انواع برنج ها: حاوی عناصر روی و مس هستند، و هم چنین عناصری مثل آهن، آلومینیوم، نیکل و سیلیسیم به آنها اضافه می شوند، برنج ها مقاومت و استحکام کششی خوبی دارند.
-مس‌ اتومات (با افزودن گوگرد و تلوریم به مس حاصل می گردد)
-مس باز یافتی: در حدود چهل درصد مصرف سالیانه آلیاژ های مس از مواد مسی باز یافت شده بدست می آید.

روش تولید مس از سنگ های معدنی:

فلز مس در طبیعت عموما با سولفور همراه است، و هم چنین از فرآیندی چند مرحله ای تولید می شود، که ابتدا سنگ های معدنی از معادن استخراج شده و از آن کنسانتره سولفید معدنی مس فرآوری می شود، و در مرحله دوم عمل ذوب و تصفیه الکترولیتی، که کاتد مس با درصد خلوص بالا تولید می گردد.
بررسی مشخصات و ویژگی های فلز مس:

-هدایت حرارتی مس:

هدایت حرارتی مس دو برابر آلومینیوم و سی برابر فولاد می باشد، لذا مس به علت این ویژگی در کاربرد هایی که به انتقال حرارت سریع احتیاج داریم، مانند ظروف آشپزخانه، مبدل های حرارتی، رادیاتور های ماشین و وسایل نقلیه و... بسیار پر کاربرد می باشد.

-هدایت الکتریکی:

مس از لحاظ هدایت الکتریکی در دومین رتبه بعد از نقره قرار دارد، و در حدود نود و هفت درصد هدایت الکتریکی دارد. به دلیل پایین بودن قیمت مس و هم چنین فراوان بودن این عنصر در کاربرد های انتقال الکتریکی از آن به وفور استفاده می گردد.

-استحکام در برابر خوردگی:

مس و آلیاژ هایش در برابر آب و بخار مقاومت خوبی دارند، و خورده نمی شوند، هم چنین مس در انواع محلول های نمکی، خاک ها، کانی های غیر اکسیدی، اسید های آلی، مقاومت بالایی دارد.

کاربرد های مهم و اساسی مس:

مس به علت دارا بودن خواصی مانند: ترکیبی بودن ، قابلیت مفتول شدن، قابلیت چکش خواری، رسانندگی الکتریکی حرارتی و هم چنین مقاومت در مقابل زنگ زدگی، تبدیل به یکی از مواد اصلی مصرفی صنایع شده است، که بر طبق گزارشات، بعد از آهن و آلومینیوم پرکاربرد ترین فلز می باشد، و مهم تر از آن چون قیمت مس بسیار پایین و هم چنین هزینه تولید آن کم، از لحاظ اقتصادی برای بسیاری از صنایع جهت تولیدات بسیار مناسب می باشد. لذا به چند کاربرد مهم مس می پردازیم:

-در صنعت برق:

در انتقال خطوط برق و نیروگاههای توزیع و تولید از فلز مس به دلیل قیمت پایین آن، زیاد استفاده می گردد، و علاوه بر این مس انعطاف پذیری و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد، لذا ایمن ترین سیم برای انتقال محسوب می شود.
ارزان بودن قیمت مس دلیل استفاده این فلز در ساخت انواع کابل ‌های برق، به صورت عایق‌ بندی شده یا نشده می باشد.

-در صنعت الکترونیک و ارتباطات:

امروزه فیبر نوری در خطوط اصلی ارتباطات برای انتقال داده و اطلاعات در صنعت فن آوری اطلاعات و ارتباطات بسیار پرکاربرد می باشد، لذا برای انتقال سریع این داده ها غیر از فیبر نوری، نیاز به زیر ساخت های مسی و سیم های مسی در انتهای خطوط انتقال داریم. چیپ های مسی تولیده شده در ریز پردازنده ‌ها باعث سرعت بالاتر این محصولات می شوند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: