دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

اطلاعاتی درباره کنسانتره آهن

همان طور که می دانیم، ماده اولیه برای تولید فولاد، سنگ ‌آهن می باشد، سنگ ‌آهن استخراج شده از معادن مختلف پس از مراحل فرآوری به کنسانتره و سپس گندله و در آخر به فولاد تبدیل می‌شود.

تعریف و ویژگی های کنسانتره:

کنسانتره یکی از محصولات ثانویه تولید شده از سنگ آهن می باشد، و هدف از تولید آن پر عیار سازی سنگ آهن کم عیار و بی کیفیت است.

به پودری که از سنگ آهن استحصال شده و کاملا سیاه حاصل می شود، و در صنایع گوناگون مرتبط با ذوب آهن کاربرد دارد، کنسانتره گویند.

از کنسانتره  برای تولید انواع گندله آهن، آهن اسفنجی استفاده می شود.

کنسانتره آهن در صنایع ذوب از جایگاه ویژه ایی برخوردار است، و سبب کاهش هزینه های تمام شده می شود، زیرا مواد باطله و ضایعات از آن گرفته شده است، به همین علت هزینه انرژی و زمان کمتری صرف فرآیند ذوب می گردد.

فرآوری سنگ آهن:

پس از انقلاب صنعتی در اروپا، مصرف فولاد به عنوان یک ماده اساسی و ضروری در صنعت افزایش پیدا کرد، در نتیجه با افزایش تقاضای فولاد، تولید کنسانتره آهن نیز بیشتر گردید.

فرآوری سنگ ‌آهن استخراج شده یکی از مهم ‌ترین و اصلی ترین فرآیند ها در زنجیره تولید فولاد می باشد.

علت فرآوری سنگ آهن، کنترل کردن و بالا بردن عیار آهن، حذف عناصر مضر و نا خالص در سنگ آهن و ایجاد یکپارچگی شکل ظاهری و داخلی سنگ است.

فرآوری سنگ ‌آهن بر طبق محصول نهایی به دو دسته تقسیم می‌شود:

-تولید سنگ‌ آهن دانه‌ بندی شده

-تولید کنسانتره سنگ ‌آهن

تولید سنگ ‌آهن دانه‌بندی:

این مرحله به ‌شکل خشک و بدون آب صورت می پذیرد، و در نهایت با بهره گرفتن از روش ‌های جداسازی فیزیکی یا همان روش مغناطیسی، سنگ ‌آهن پر عیار از باطله کم عیار جدا خواهد شد، محصول نهایی که سنگ‌ آهن دانه‌ بندی شده نامیده می‌شود، به دلیل عیار پایین، در سیستم احیای مستقیم قابل استفاده نمی باشد، اما در کوره های بلند قابلیت استفاده دارد.

مراحل تولید کنسانتره سنگ آهن:

برای پر عیار کردن سنگ آهن از روش های پیچیده و مدرن تر برای تولید کنسانتره استفاده می شود، در کل فرآیند فرآوری از بخش های خردایش، آسیاب‌ کنی، پر عیار سازی و آب گیری تشکیل شده است. در کنار این بخش ها، حمل‌ و نقل، تامین آب، تاسیسات و... به‌ عنوان واحد های جانبی همراه هستند.

-مرحله اول: خردایش، در این مرحله به وسیله ماشین آلات سنگ ‌شکن، سنگ های آهن خرد می شوند، و سپس مواد معدنی خرد شده توسط نوار نقاله وارد مرحله سرند می شوند.

-مرحله دوم: آسیاب‌کنی، سنگ آهن های خرد شده با ابعادی در حدود سی میلی متر، جهت خردایش بیشتر وارد مرحله آسیاب‌کنی می‌شوند، که این مرحله به ‌صورت تر انجام می گیرد.

-مرحله سوم: پر عیار سازی، در این مرحله ذرات پس از گذشت از مرحله آسیاب کنی به اندازه های بسیار ریز مورد در خواستی رسیده‌اند، و باید برای جدا کردن مواد با ارزش از مواد باطله داخل اسلاری شده، اسلاری توسط پمپ به مرحله جدایش مغناطیسی وصل می شود.

جدا کننده‌ های مغناطیسی دارای انواع مختلفی از جمله: شدت پایین، شدت متوسط، شدت بالا و گرادیان بالا هستند، که بر طبق خصوصیات مواد معدنی و آزمون فرآوری که بر روی ماده معدنی انجام می گیرد، انتخاب می شوند، اگر عنصر های فسفر و گوگرد در کنسانتره باشند، از روش فلوتاسیون برای جداسازی استفاده می شود.

-مرحله چهارم:آبگیری، سنگ‌آهن عیار بالا دارای مقدار زیادی آب است، که توسط فیلتر های تعبیه شده، آب اضافی حذف شده و کنسانتره حاصل می گردد. در نهایت کنسانتره آبگیری شده به انبار محصولات انتقال یافته و در آنجا ذخیره می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: