دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

کرومیت چیست؟

کرومیت،  (FeO Cr2O3)اکسید کروم منیزیم آهن می ‌باشد، و هم چنین کانی کرومیت تنها سنگ معدن کروم است.کروم به‌ صورت آزاد در طبیعت موجود نیست، دارای نماد Cr و عدد اتمی بیست و چهار است، فلزی سخت، براق و خاکستری رنگ، دارای نقطه جوش بالا و مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی دارد. سنگ کرومیت در سیستم کوبیک متبلور می شود، و ساختمان بلوری شبیه اسپینل دارد، رنگ کانی کرومیت سیاه و رنگ خاک آن قهوه ‌ای است. کرومیت دارای سختی در حدود 5/5 تا 5/7 بوده، و وزن آن بین 6/3 تا 1/5 گرم بر سانتیمتر مکعب متغیر است. کرومیت ‌ها حاوی مقدار قابل توجه FeO وFe2O3 و همچنین خاصیت مغناطیسی دارند.

موارد کاربرد کرومیت:

کروم و کرومیت به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم در بخش های مختلف صنعت استفاده می شوند:

-در ساخت انواع آلیاژ ها

-در صنعت متالورژی

-در صنایع شیمیایی (صنعت رنگ سازی، چرم‌ سازی‌، نساجی و آب‌کاری، صنایع چوب، چاپ، کاشی ‌سازی، حفاری، روغن‌ سازی، صابون ‌سازی، شمع‌ سازی، کبریت‌ سازی، عکاسی، سونداژ و...)

-در صنعت ریخته گری (در ساخت جداره کوره ‌ها، پاتیل ‌ها و ابزار های کمکی ذوب، انواع فولاد های منگنزی و آستینی و قطعات بزرگ چدنی)

-در دیر گداز ها (تولید انواع آجر های نسوز و مواد نسوز صنعتی)

سنگ کرومیت کاربرد های فراوانی در صنعت فولاد سازی دارد، حدود شصت و پنج درصد از کرومیت دنیا در صنعت متالورژی بخصوص در تولید فولاد ضد زنگ استفاده می شود. و بازار رقابتی خوبی دارد، لذا قیمت سنگ کرومیت در مباحث اقتصادی و بین سرمایه گذاران همیشه مورد توجه بوده است.

ذخایر معدنی کرومیت در ایران:

سابقه شناسایی کرومیت در معادن ایران به حدود پنجاه سال قبل بر می گردد، ذخایر کرومیت شناخته شده در ایران از تیپ آلپی می باشند. و هم چنین ذخایر فراوانی از سنگ کرومیت در کشور مان وجود دارد، معادن سنگ ‌های کرومیت در استان ‌های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، بخشی از استان هرمزگان، فارس، اصفهان، کرمانشاه، آذربایجان‌ غربی و در ذخایر کم در استان های زنجان و سمنان واقع شده اند، اما مهم‌ ترین ذخایر سنگ کرومیت ایران در فاریاب-آبدشت استان کرمان و اسفندقه، فرومد سبزوار و خواجه جمالی قرار دارند. سنگ های کرومیت در معادن مختلف ایران به دو روش زیر زمینی و رو باز استخراج می شوند، در معادن کرومیت فاریاب از هر دو روش برای استخراج استفاده می گردد.

ذخایر سنگ کرومیت در جهان:

سنگ کرومیت اولین بار در سال 1979 میلادی توسط لاویتس کشف گردید، کشور افریقای جنوبی از تولیدکنندگان مهم سنگ کرومیت در جهان است، و هم چنین کشور های، قزاقستان، هند، چین، ترکیه و روسیه در رتبه های بعدی قرار دارند. اما در چند سال اخیر کشور های استرالیا و برزیل در تولید سنگ کرومیت بسیار فعال عمل کرده اند.

ذخایر سنگ کرومیت در معادن مختلف در ایجاد رونق و توسعه اقتصادی بسیاری از کشور ها نقش مهم و اساسی دارد، و همچنین چون کشور چین از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اصلی انواع سنگ های معدنی می باشد، لذا هرگونه تغییر در زمینه سنگ های معدنی در این کشور بر قیمت تمامی سنگ های معدنی از جمله قیمت سنگ کرومیت تاثیر گذار است، تا آنجا که در چند ماه اخیر به علت تعطیلی بازار چین و نوسانات شدید بازار ارز قیمت کرومیت در ایران دچار تغییرات و بازار فروش و خرید این سنگ معدنی دچار نوساناتی گردید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: