دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

سنگ منگنز چیست؟

سنگ منگنز (Mn) منگنز از کلمه لاتین magnet نشات گرفته شده است، که ریشه این کلمه به خصوصیات مغناطیسی پیرولوزیت که کانی مهم و اصلی منگنز است، اشاره می کند، سنگ منگنز به رنگ خاکستری مایل به صورتی است، و غالبا به صورت اکسید، کربنات و سیلیکات می باشد.

سنگ منگنز به علت مسائل اقتصادي و دارا بودن خصوصيات فيزيكي و شيميايي منحصر به فرد يكي از فلزات استراتژيكی است، که در صنايع فولاد و ذوب آهن، توليد فرو آلياژها در باطري سازي مورد استفاده قرار می گیرد.

تقریبا نود درصد از منگنز مصرفي در جهان در صنعت متالورژي از قبیل: توليد و ساخت فولاد و آلياژ هاي غير آهني به کار گرفته می شود، و همچنین صنايع باتري سازي با مصرف ساليانه حدود پنجاه هزار تن در رتبه دوم مصرف منگنز قرار دارند.

سنگ منگنز غالبا براي توليد فرومنگنز، چدن و فولاد استفاده می شود، اما منگنز مصارف غیر متالوژی هم دارد، از قبیل:

-به عنوان دي اكسيد طبيعي يا مصنوعي در انواع باتري هاي خشك و شيميايي

-در صنایع شیمیایی مانند: سولفات و اکسي سولفات هاي منگنز در خوراک دام و به عنوان افزودني هاي كود هاي گياهي در صنایع كشاورزي، در کاربرد پرمنگنات یا اکسيد کننده

-در صنايع كبريت سازي، تولید سراميک، شيشه و آجر

-به عنوان الکترود در جوشکاری، فرو سيليکو منگنز، توليد فريت‌ ها

-در صنایع آب و فاضلاب به عنوان تصفيه کننده آب

-در نقش افزودني هاي سوخت

شایان ذکر است، به فرو منگنز حاوی کربن زیاد فرومنگنز پالایش نشـده می گویند، و به فرو منگنز حاوی کربن متوسط یا کم فرو منگنز پالایش شده گفته می شود.

همان طور که گفته شد، بیشترین کاربرد منگنز در توليد انواع فولاد مانند: فولاد هاي كربن در، آلياژ کم مقاومت، ضد زنگ ابزار آلات، و هم چنین آلياژ هاي غير فولادي مانند: آلياژ هاي غير آهني و فرو آلياژ ها می باشد.

طبق آمار ها و گزارشات جهانی فولاد هاي كربن دار از مصرف کنندگان عمده منگنز در جهان هستند.

خصوصیات و مزایای سنگ منگنز:

-منگنز در فولاد مذاب جهت حذف گوگرد و افزایش خواص فولاد نقش احيا كننده و تميز كننده را دارد.

-منگنز باعث افزايش مقاومت، افزايش سختي و كاهش شكنندگي در فولاد می شود.

-جهت جدا كردن گوگرد و اكسيژن مازاد در كوره های فولاد سازي از فرو آلياژ هاي منگنز استفاده می کنند.

بازار منگنز:

عرضه و تقاضای منگنز در بازار های جهانی متاثر از میزان تقاضای فولاد در کل دنیا می باشد، در سال های اخیر انواع مختلفی از فولاد ها بر حسب نیاز متقاضیان و صنعت تولید شده است، که قاعدتا در ساخت هر کدام از این محصولات به مقدار معینی منگنز نیاز است، برای تامین منگنز در فرآیند تولید فولاد، از آهـن خام و سنگ منگنز نیز استفاده می شود، با این وجود این دو منبع تنها سهم کوچکی از منگنز مورد نیاز را پوشش می دهند، و اکثر منگنز مصرفی به صورت فرو آلیاژ های منگنز دار در مرحله ذوب و شکل گیری فولاد به آن اضافه می گردد.

چهار کشور استرالیا، برزیل، گابن و آفریقای جنوبی در حدود هشتاد و پنج درصد از منگنز مورد نیاز جهان را تامین می کنند، و کشور هایی مانند فرانسه، نروژ و اسپانیا از بزرگترین صادر کنندگان فرو آلیاژ های منگنز دار در دنیا می باشند.

در ایران ذخایر سنگ منگنز وجود دارد، و معادن منگنز نارچ بزرگترين معدن منگنز کشف شده در ايران و خاورميانه است، که سالیانه در حدود صد هزار تن سنگ منگنز تولید می کند، و عمده‌‌ ترين توليد كننده سنگ منگنز در کشورمان ایران می باشد.

در سایت معدن کو خرید این سنگ معدنی با ارزش امکان پذیر می باشد، جهت اطلاع از قیمت سنگ منگنز کافی است به سایت ما مراجعه فرمایید.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: