اطلاعاتی درباره سنگ قیمتی و نیمه قیمتی

سنگ های قیمتی:

سنگ‌ ها یی که دارای ویژگی هایی از جمله زیبایی رنگ، شفافیت بالا، کمیاب بودن آن و دوام و سختی بالا داشته باشند سنگ قیمتی می نامند، سنگ های قیمتی از اواسط دهه 1800 میلادی در دو مجموعه «سنگ های قیمتی» و «سنگ های نیمه قیمتی» طبقه بندی شده اند، ار انواع سنگ های قیمتی می توان به الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد اشاره نمود. الماس که سخت ترین کانی را دارا میباشد، شکل متبلور کربن است. یاقوت سرخ و یاقوت کبود هر دو از شکل های مختلف کانی بسیار سخت دیگری به نام کروندوم ساخته شده اند. زمرد از یکی از انواع کانی بریل تهیه می شود، که به سختی کروندوم نیست ولی سخت تر از کوارتز است. آفریقای جنوبی بزرگترین تولید کننده الماس در جهان است.

سنگ های نیمه ‌قیمتی:

آن دسته از سنگ‌ هایی که فاقد تمام و یا بخشی از خصوصیات سنگ‌ های قیمتی باشند لیکن معمولا به دلیل زیبایی رنگ مورد توجه هستند، سنگ نیمه قیمتی می نامند. بنابراین مابقی سنگ های گرانبها در مجموعه «سنگ های نیمه قیمتی» می باشند و در واقع سنگ های نیمه قیمتی بیشتر از جنس کوارتز هستند.

از دسته سنگ های نیمه قیمتی می توان به سنگ های: عقیق، کهربا، آمتیست، آکوامارین، سنگ دلربا، لاجورد، مالاکیت، سنگ قمر و ... اشاره نمود.

برخی از سنگ های نیمه قیمتی دیگر هم می باشند، که در صنعت ساخت جواهرات و اشیای زینتی کاربردی هستند.

نکته قابل توجه این است که، تقسیم بندی سنگ های گرانبها به دسته های قیمتی و نیمه قیمتی حاکی از آن می باشد که بسیاری از افراد سنگ هایی که در رده سنگ های قیمتی هستند را با ارزش تر از سنگ های نیمه قیمتی می دانند. البته این موضوع معمولا درست می باشد، ولی در عمل بسیاری از سنگ های نیمه قیمتی نیز هستند که با ارزش تر از گرانبها ترین سنگ های قیمتی هستند.

ویژگی های سنگ های قیمتی:

استفاده از گوهر به ‌شکل سنتی در کشور ما که تاریخی چند هزارساله دارد از همان آغاز تاریخ، رواج داشته است. آبادانی کشور، ثروتمند بودن و علاقمندی مردم این سرزمین به زندگانی پرتجمل و پر زرق و برق همراه با زیبایی ‌پسندی، منجر به توجه خاص مردم ایران به این سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بوده است.
از گذشته تا به امروز سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی متنوعی به عنوان سنگهای زینتی مورد کاربرد بوده است،. تراش هر یک از این سنگ ها با توجه به سختی و وزن مخصوص آن متفاوت می باشد.خصوصیاتی که منجر می‌شود یک ماده معدنی یا غیر معدنی، در رده سنگ ‌های قیمتی قرار بگیرد عبارتند از:

  • -ذات زیبا، درخشش و جلای منحصر به فرد آن
  • -استحکام و مقاومت آن ها
  • -کمیاب بودن
  • -رنگ و شفافیت خاص
  • -ساخت و بافت
  • -قابل تراش و پردازش بودن
  • -قابل حمل بودن آن

فاکتورهای مهم در قیمت گذاری سنگ های  قیمتی نیمه قیمتی:

ارزش هر سنگ گرانبها بر طبق زیبایی، ابعاد، فراوانی، برش و محبوبیت آن محاسبه می گردد.

اصطلاحات «قیمتی» و «نیمه قیمتی» کم کم کمتر و کمتر در تجارت سنگ های گرانبها مورد کاربرد قرار می گیرد. اصطلاح «نیمه قیمتی» برای تشریح  برخی از زیباترین آفریده های طبیعت نامناسب میباشد، ضمن این که بعضی مواقع قیمت های بالا برای بسیاری از نمونه های زیبای آنها تعیین می شود.

زیبایی، کمیابی و محبوبیت هر یک فاکتور مهم در میزان ارزشمندی سنگ های گرانبها دارا می باشند، فاکتور مهم دیگر تراش ماهرانه و استادانه یک سنگ قیمتی منجر به قیمت بالای آن می شود

وگاهی فاکتور مد است که جای ارزش ذاتی سنگ های قیمتی را می گیرد و قیمت آن ها تغییر خواهد داد. و نیز موفقیت یک آگهی و یا کشف ذخایر بزرگ نیز می تواند فاکتور مهم دیگر در تغییر ارزش سنگ گرانبهای است.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: