دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

سنگ کوارتز و سیلیس چیست؟

سنگ کوارتز یکی از مهم ترین سنگ های معدنی به شمار می آید، و بعد از فلدسپات، دومین کانی فراوان در پوسته زمین می باشد، سنگ کوارتز از شبکه های پیوسته ایی که هر اتم اکسیژن بین دو چهار وجهی قرار گرفته، تشکیل شده است، بلورهای کوارتز به صور مختلف وجود دارند. به سنگ کوارتز، سنگ قدرت هم گفته می شود، و در کل دنیا با نام کریستال جهانی شناخته شده است.

سنگ کوارتز خالص، شش وجهی هست، و به رنگ های مختلفی دیده می شود، به طور مثال: عقیق نوعی سنگ کوارتز است، که در رنگ های کهربائی ،زرد، سفید، جگری، جگری مایل به سیاه و سبز وجود دارد.

سنگ کوارتز در برابر هوازدگی مقاومت خوبی دارد، و دارای نقطه ذوب صد و شصت و هفت درجه سانتی‌گراد است. کوارتز دارای مقیاس سختی هفت موس است، و در قیاس با سایر سنگ های قیمتی سخت تر، نازک تر و بادوام تر می باشد. عموما از سنگ قیمتی کوارتز در جواهر سازی و ساعت سازی بهره می گیرند.

قیمت سنگ کوارتز بر طبق کارخانه ی تولید کننده، ضخامت صفحه کوارتز، طرح سنگ کوارتز و رنگ آن تعیین می گردد، و قاعدتا کیفیت تولیدی سنگ کوارتز بر قیمت این سنگ تاثیر گذار می باشد.

سنگ های قیمتی کوارتز حاوی ترکیبات شیمیایی سیلیکون دی اکسید با درجات و ساختار های گوناگون هستند.

سنگ کوارتز و سیلیس دارای خواصی فراتر از سنگ طبیعی است، سیلیس موجود در این نوع سنگ علاوه بر  ایجاد سختی بالا که به مقاومت سنگ در مقابل سایش کمک می کند، از لحاظ پخش مواد رادیو اکتیو هیچ گونه ماده رادیواکتیو را از خود منتشر نمی کند، نکته جالب این است، که اغلب سنگ های گرانیتی مواد رادیو اکتیو از خود پخش می کنند، همچنین درصد جذب آب سنگ کوارتز به علت وجود خلل و فرج زیاد بسیار کم است، سنگ کوارتز مقاومت سایشی بالایی دارد، و به علت چگالی کمی که نسبت به سنگ های گرانیتی دارد، هنگام کاربرد در نما و کف ساختمان ها به سبکی سازه کمک خواهد کرد.

از موارد کاربرد سنگ کوارتز در سنگ کانتر آشپزخانه، دستشویی، حمام، پله و کف سالن‏ ها، کف آسانسور ها و ستونهای داخلی، دکوراسیون مغازه ها و میز رستوران ها می توانیم اشاره کنیم.

خصوصیات سنگ های ساختمانی کوارتز:

-دارای مقاومت الكتريكي بالا

-دارای مقاومت در برابر شوك حرارتي

-لیز نبودن

-مقاومت در مجاورت انواع مواد شيميايي

سیلیس:

سيليس نوعی تركيبي شيميايي مي باشد،كه به صورت خالص و يا به صورت ترکیبی در كاني هاي سيليكاته یافت می شود، سيليس دومين عنصر فراوان در پوسته زمين است، عنصري غير فلزي و سخت و به رنگ های بي رنگ تا سفيد رنگ و يا خاكستري تيره یافت می شود.

عنصر سيليس ماده اصلی موادی مانند: ماسه سنگ، ماسه سيليسي، سنگ كوارتز، كوارتزيت، بلور كريستال، سيليس مصنوعي و سيليكون شيميايي، انواع کانی های رسی، سنگ گرانيت، سنگ چماق و سنگ دياتوميت می باشد.

کاربرد های سیلیس:

-در صنایع شيشه سازي، چيني سازي، توليد فروسيليس، برای تولید پشم شیشه

-در ساخت و تولید انواع مصالح ساختمانی مانند: سراميك سازي، توليد آجر ماسه آهكي

-در صنعت ريخته گري، توليد سيليكات سديم

-در صنایع الکترونیک (نیمه هادی ها)

-در انواع سنگ های ساختمانی مانند: سنگ کوارتز و در انواع شن و ماسه

یک نوع کاربرد دیگر سیلیس و سنگ کوارتز در صنعت آب و فاضلاب است، سنگ سیلیس کوارتزی سختی بسیار بالایی دارد، تا جایی که توانایی استفاده بین ده الی پانزده سال در فیلتر شنی را دارد، سنگ کوارتز سیلیسی از معادن سیلیس استخراج شده و به وسیله ماشین آلات مخصوص خرد می گردد، و سپس وارد چرخه تولید می شود.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: