دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

سنگ زئولیت چیست؟

سنگ زئولیت نوعی ماده معدنی است، که غالبا از آلومینوسیلیکات تشکیل شده، و کاربرد تجاری مهم و اصلی آن در صنعت به عنوان جذب کننده سطحی می باشد.

نام زئولیت توسط کانی شناس سوئدی نام گذاری شده، که از واژه های یونانی به معنی جوش و سنگ نشات گرفته شده است.

سه عامل از قبیل، ساختار، بافت، تركيب شيميايي و همچنین ارزش اقتصادي زئولیت هاي طبيعي و فرم هاي اصلاح شده شان، موجب کاربرد وسیع سنگ زئولیت به عنوان منبع های بالقوه در زمينه هاي گوناگون شده است، سنگ زئولیت در صنعت به ‌طور وسیع در جهت تصفیه آب، به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد مدرن استفاده می شود، از موارد مصرف سنگ زئولیت به تولید در انواع پاک‌ کننده‌ های لباس هم می توان اشاره کرد، از سنگ زئولیت در علم پزشکی و صنعت کشاورزی هم استفاده می شود.

مشخصات سنگ زئولیت:

سنگ زئوليت، آلومينوسيليكات هاي معدني كريستالي و هيدراته فلزات قليايي و قليايي خاكي همراه با شبكه های سه بعدي می باشد، و به دو گروه اصلی تقسیم بندی می شود:

-سنگ زئولیت طبيعي نظیر: كلينوپتيلوليت، آنالسيم، لامو متايت، فيليپسيت، موردنيت

-سنگ زئوليت مصنوعي يا سنتتيك نظیر: W,ZSM-5,Zeolon,F,Gamma

زئولیت ‌ها غالبا دارای چگالی بین ۲ تا ۳/۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب می باشند، ولی سنگ زئولیتی که حاوی مقادیر زیادی از باریم باشد، چگالی بالاتری در حدود هشت گرم بر سانتی متر مکعب دارد.

سنگ زئولیت از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته رسوبی و آتشفشانی تقسیم می شود، سنگ زئولیت‌ رسوبی در قیاس با زئولیت آتشفشانی از نسبت سیلیسیم به آلومینیوم بزرگتری برخوردار است.

اکثر سنگ های زئولیت در معادن ایران از نوع رسوبی هستند، اما عموما گونه‌ های طبیعی زئولیت‌ های جهان از نوع آتشفشانی می باشند.

سنگ های زئولیت از لحاظ شکل بلور به رشته ایی، ستونی و مختلط تقسیم می شوند.

تنها نه مدل از سنگ زئولیت در طبیعت به مقدار زیاد یافت می‌شود. زئولیت ها دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند، و در مواردی مانند: اندازه منفذ، اندازه بلور، ظرفیت تبادل یونی و ظرفیت جذبی و ترکیبات شیمیایی تفاوت هایی دارند، در ضمن موارد مصرف زئولیت ‌های مصنوعی و طبیعی از خصوصیت های فیزیکی و شیمیایی آن ‌ها نشات می گیرد.

نمونه ایی از کاربرد های سنگ زئولیت:

-در صنعت کشاورزی: در نقش ماده جاذب رطوبت در زراعت و باغبانی، افزایش دهنده تبادلات کاتیونی و حاصلخیزی، برای کنترل بو، به عنوان مواد افزودنی در خوراک دام ها، در فضای گلخانه ها، جهت اصلاح خاک چمن ها، برای محوطه سازی، کاربرد در سیستم‌ های آبکشت، برای تصفیه آمونیاک استخر های ماهی و آبزیان

-در محصولات خانگی: در نقش بوگیر در منزل، برای کنترل بو و رطوبت حیوانات خانگی

-در محصولات صنعتی: به عنوان جاذب نفت و مشتقات آن، جهت جداسازی گاز

-کاربرد در راکتور و رادیو اکتیو به عنوان سایت بازسازی راکتور ها، استفاده در مدیریت زباله‌ های اتمی

-کاربرد در محیط زیست: در نقش جذب فلزات سنگین، به عنوان جذب ‌کننده آلودگی ‌های نفتی

-در صنعت آب و فاضلاب: به عنوان عنصر تصفیه آب، برای از بین بردن فلزات سنگین، در استخر های شنا، برای حذف آمونیاک موجود در لجن

زئوليت ها عموما ترکیباتی طبيعي، ارزان قیمت و در دسترس براي کاربرد های گوناگون می باشند. خصوصیاتی هايي مانند: قدرت جذب و دفع يوني و همچنین قابلیت جذب بالای آب موجب شده است، تا به صورت وسیع در صنعت آب و فاضلاب مورد استفاده قرار بگیرند، و یک ماده اصلی برای این صنعت باشند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: