دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی



برای اطلاع از جدیدترین قیمت زغال سنگ می توانید از کارشناسان سایت معدن‌کو کمک بگیرید.


زغال سنگ را تعریف کنید؟

زغال سنگ نام یک کانی سیاهی می‌باشد که از پسماند مواد گیاهی زمین شناختی، میلیون‌های سال پیش بوجود آمده است و به اسم سوخت و نیز متریال برخی صنایع شیمیایی برای ساخت گاز، کک، روغن، قطران و غیره استفاده می‌گردد. قسمت اعظم جرم زغال سنگ، کربن می‌باشد و ترکیبات دیگر زغال سنگ عبارتند از: هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد می باشد.

زغال سنگ نوعی کانی پر انرژی می‌باشد که از بقایای درختان، بوته‌ها و بقیه گیاهان زنده میلیون‌ها سال پیش، تولید می‌شود. نمای این گیاهان در زمان‌هایی که آب و هوای زمین ملایم و مرطوب بوده است، انجام شده است. زغال سنگ، نوعی سنگ رسوبی می‌باشد که در مراحل ابتدایی که پوک است و مواد فرار فراوانی موجود دارد تورب می‌نامیم، تورب بی‌کیفیت‌ترین نوع زغال سنگ می‌باشد، قسمت اعظم این ذخایر تقریباً ۲۵۰ میلیون سال پیش بوجود آمده است. بعد از آن شرایط برای رشد و نمو سرخس‌های دانه‌دار گرمسیری بزرگ در باتلاق‌های وسیع بوجود آمد. این گیاهان پس از خشک شدن به درون باتلاق‌ها می‎روند و به علت خروج اکسیژن، فساد بی‌هوازی به سرعت صورت می‌گیرد، سپس ماده‌ای لجن شکل، به اسم پیت(Peat)  تبدیل می‌گردد. پیت در اثر فشار خشک و سخت به زغال ‌سنگ پیت یا زغال سنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شود. براساس فشار زیاد و گذر زمان، نهایتاً، سخت ترین و با کیفیت ترین نوع زغال سنگ، یعنی آنتراسیت تولید می‌شود.که قیمت زغال سنگ تولید شده درکشور به نسبت زغال سنگ‌های وارداتی بسیار پایین‌تر می‌باشد.


کاربردهای مهم زغال سنگ:

کاربرد زغال سنگ به عنوان سوخت، در نیروگاه‌های حرارتی مولد برق، در تولید بخار بوسیله توربین‌های بخار در کارخانجات صنعتی، راه‌آهن و در کشتی‌ها و همچنین به شکل سوخت خانگی در بعضی از کشورها می‌باشد. در حدود 87 درصد زغال سنگ جهان، برای تولید گرما و دیگر انواع انرژی‌ها استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانیم در بعضی از کشورهای جهان، بخشی از گازهای سوختی شهری از زغال سنگ ساخته می‌شود.

برای این هدف، زغال سنگ را بوسیله بخار آب و اکسیژن در فشار 20 تا 30 اتمسفر همراه می‌سازند، و در این عملیات، زغال سنگ به هیدروژن و منوکسید‌کربن تبدیل می‌گردد. سپس این فرآورده‌های گازی را در مجاورت کاتالیزور آهن به هیدروکربن و یا با کاتالیزور روی و مس به متیل الکل تبدیل می‌شود. غیر از استفاده سوختی، از زغال سنگ در تهیه مواد مفید و مهم آلی و غیرآلی استفاده می‌گردد.


خطرات ناشی از معادن زغال سنگ:

یکی از عامل‌های خطرات بهداشتی و جانی که کارگران صنایع و معادن زغال سنگ، با آن روبرو هستند، گاز متان است، که از معادن زغال سنگ آزاد می‌شود، زیرا اختلال 5 تا 15 درصد آن با هوا خطرناک است. به همین جهت، اندازه گاز متان در معادن زغال سنگ باید دقیق اندازه‌گیری شود. البته علاوه بر متان، گازهای دیگری مثل، منوکسیدکربن، دی‌اکسید‌گوگرد نه از لحاظ انفجار، بلکه از لحاظ مسموم‌کنندگی می‌توانند برای سلامتی کارگران معادن خطرناک باشند. برای ممانعت از خطرات ناشی گاز متان، اغلب آن را با دستگاه خاصی از معدن زغال سنگ بیرون می‌کنند.


قیمت زغال سنگ

بر طبق آخرین گزارش‌های رسیده از صنعت تولیدی زغال سنگ در کشور ما، تولیدکنندگان این صنعت مهم در کشور، به علت پایین بودن قیمت زغال سنگ در داخل کشور به نسبت رشد بسیار زیاد تجهیزات تولیدی بسیار ناراضی هستند. قیمت زغال سنگ در سال‌های اخیر بر اساس قیمت شمش فولاد خوزستان می‌باشد و افزایش 26 درصدی آن در مقابل افزایش 100 درصدی تجهیزات تولید آن می‌‌باشد.



شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: