دسته بندی نتایج:   > مواد معدنی

اطلاعاتی درباره سنگ آهن

سنگ آهن به صورت سنگ های آذرین، متامورف (تبدیل شده) یا سنگ های رسوبی در انواع اقلیم های جغرافیایی وجود دارد، غالبا این سنگ ها رسوبی هستند، ولی بیشتر آن ها با شرایط جوی تغییر کرده اند، لذا تعیین دقیق منبع آن ها مشکل می باشد، بر طبق نتایج بدست آمده، مواد معدني که بيشترين توزيع آهن را دارند، به صورت اکسيد هستند.

یکی از فراوان ‌ترین عنصر های فلزی موجود در پوسته زمین سنگ ‌آهن است، هماتیت و مگنتیت از کانی های متداول سنگ آهن هستند، که کانی هماتیت در حدود هفتاد درصد آهن و کانی مگنتیت در حدود هفتاد و دو درصد آهن دارد. آهن موجود در سنگ آهن به وسیله عمل ذوب و احیا خارج می گردد.

در اکثر نقاط زمین آهن وجود دارد، آهن در مواد معدنی، در بدن جانوران و گیاهان و حتی در بدن انسان ها هم وجود دارد. پنج درصد از پوسته ی زمین از عنصر آهن تشکیل شده است.

سنگ آهن معادن مختلف در کل دنیا از اکسید های آهن و ناخالصی های گوناگون تشکیل شده اند، که این مواد شامل: اکسید سیلیسیوم، گوگرد، منگنز، ترکیبات فسفر، مخلوط گل رس و در برخی موارد کربنات کلسیم می باشند.

فرآیند آماده سازی سنگ آهن استخراج شده از معادن، در چندین مرحله انجام می شود، که این مراحل شامل:

-غربال کردن، خرد کردن، تغلیظ و پر عیار کردن است.

استخراج سنگ آهن:

بیشتر سنگ آهن به وسیله معدن کاری سطحی استخراج می شود، بعضی از معادن زیر زمینی هم وجود دارند، ولی هر جا که شرایط فراهم باشد، معدن کاری سطحی ارجحیت دارد، زیرا از لحاظ اقتصادی به صرفه است، بنابراین غالبا سنگ آهن به روش رو باز از معادن استخراج می گردد، و پس از آسیاب و خرد شدن در ماشین آلات مخصوص سنگ شکن به شکل پودری در می آید، سپس با آب ترکیب می شود، تا شبیه دوغاب شود، و در نهایت به وسیله روش های تغلیظ، عیار سنگ آهن را تقریبا به شصت و پنج درصد می رسانند، که ملاک عیار سنگ آهن در یک کانی به طور متوسط بین شصت تا شصت و پنج درصد می باشد.

در این زمینه مبحث استخراج، نگهداری و حمل و نقل سنگ آهن از لحاظ اقتصادی بخش مهم و چالش برانگیز در چرخه ی تولید فولاد می باشد.

یکی از روش های تولید فولاد از سنگ آهن روش کوره بلند است، شایان ذکر است، در داخل کوره ‌های ذوب، سنگ آهن را نمی‌توان به صورت پودری استفاده کرد، لذا باید سنگ آهن پودر شده را به شکل کلوخه یا گلوله یا همان گندله در آورد، که این فرآیند، آگلومراسیون نام دارد.

تجارت سنگ آهن در دنیا:

آمار های جهانی میزان سنگ آهن در جهان را سیصد میلیارد تن برآورد کرده است، که کشور های اوکراین چین و روسیه از سردمداران این ذخایر هستند، و ایران در رتبه یازدهم قرار دارد. شایان ذکر است، ذخایر قابل برداشت سنگ آهن در ایران در حدود دو میلیارد تن است.

بازار سنگ آهن در جهان بازار پرتنش و پر چالشی می باشد، که درسال های اخیر کشور چین معادلات بازار را تحت تاثیر قرار داده است، کشور چین خیلی به بازار سنگ آهن ایران علاقمند است، و با توجه به معادن سنگ آهن غنی که در ایران وجود دارد، بخش اعظم سنگ آهن ایران به چین صادر می شود.

سه شرکت بنام های  BHP RIO TINTO  و VALE از عمده شرکت های تاثیر گذار در تجارت سنگ آهن در جهان می باشند. که هر سه شرکت به سرمایه گذاری برای افزایش تولید سنگ آهن اقدام نموده اند.

شما همچنین ممکن است به این دسته ها علاقه داشته باشید: